Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

/ #39252 Re: Ponta da raportul in Parlament, la "ora premierului". BUM,BUM,BUM, ESEC, ESEC..ESEC...ESEC, FALI

2015-06-02 14:42

#39250: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Ponta da raportul in Parlament, la "ora premierului". BUM,BUM,BUM, ESEC, ESEC..ESEC...ESEC, FALIMENT 

CRISTIAN BUICAN a aflat planurile guvernului Ponta despre OLTCHIM: Se ia în calcul FALIMENTUL Oltchim!

La iniţiativa deputatului de Vâlcea, Cristian Buican, 10 deputaţi din judeţele Vâlcea şi Argeş şi cei patru senatori ai judeţului Vâlcea au depus un memoriu la cabinetului Primului-Ministru Victor Viorel Ponta şi la Ministerul Finanţelor Publice. Prin acest memoriu se solicita guvernului analizarea posibilităţii cumpărării creanţei salariale a foştilor angajaţi disponibilizaţi de la Oltchim din fonduri de la Bugetul de stat, pentru a stinge conflictul social cauzat de această problemă.

Prin intermediul unui răspuns transmis pe adresa Parlamentului României, înregistrat la cabinetul Ministrului de Finanţe cu nr. 527081 din 28.05.2015, domnul Eugen Orlando Teodorovici, cu un cinism incredibil, se spală pe mâini de problema întârzierilor nepermise privind plata salariilor compensatorii salariaţilor disponibilizaţi de la Oltchim în anul 2013. Pentru ca tabloul nepăsării Executivului PSD privind această importantă problemă socială să fie complet, menţionăm faptul că Premierul Victor Ponta nu a vrut, nici până în acest moment, să răspundă la memoriul depus de cei 14 parlamentari.

„În răspunsul evaziv al Ministerului de Finanţe, nu numai că se încearcă inducerea ideii că potrivit prevederilor legale nu există cadru pentru adoptarea soluţiei propuse de cei 14 parlamentari la solicitarea persoanelor disponibilizate, dar se menţionează, negru pe alb, că „În ipoteza în care ar fi avansate sume din bugetul de stat în vederea «cumpărării» acestor creanţe salariale, cuantumul sumei recuperate va fi la acelaşi nivel cu suma avansată. Astfel că bugetul de stat nu va avea niciun beneficiu întrucât la suma avansată nu ar putea fi adăugate eventuale accesorii sau dobânzi,...”. Preşedintele PNL Vâlcea, deputatul Cristian Buican, consideră că din acest paragraf extras din răspunsul venit de la Ministerul de Finanţe se poate observa, foarte clar, cinismul şi demagogia reprezentanţilor PSD faţă de cea mai importantă problemă socială a judeţului Vâlcea şi faţă de drepturile unui număr destul de mare de cetăţeni români.

Mergând pe acelaşi raţionament dispreţuitor, pentru prima dată într-un document oficial al Guvernului, se ia în calcul falimentul SC Oltchim SA, caz în care, conform aceluiaşi document venit de la Ministerul de Finanţe, „categoria creanţelor salariale este previzionată a încasa 0% din sumele înscrise la masa credală. Astfel încât sumele avansate de la bugetul de stat nu vor putea fi recuperate în caz de faliment, ca urmare a eşuării planului”.

Parlamentarul Cristian Buican acuză Guvernul Ponta de nepăsare şi indolenţă şi solicită de urgenţă adoptarea din partea Executivului a unui angajament scris, în sensul asumării, în orice variantă de lucru a companiei S.C. Oltchim SA., a acordării plăţilor salariilor compensatorii a persoanelor disponibilizate de la Oltchim în anul 2013, aceste sume reprezentând un drept al foştilor angajaţi şi nu beneficii nemeritate, aşa cum sunt tratate de către Ponta şi gaşca PSD”, se arată într-un comunicat al deputatului PNL, Cristian Buican. http://www.voceavalcii.ro/

Ludovic Orban: Ați fost călăul capitalului românesc

http://www.digi24.ro/Stiri/

"Să mute "chermeza" la Oltchim sau Arpechim " recomandare de la Predoiu. 

===

PSD SI ALTIATII LOR...   < = TE DESPARTE DOAR O PLANGERE PENALA SA SE JUSTIFICE CEI DIN CONVENTIILE PROTOCOLARE  SI TOATE CONVENTIILE PROTOCOLARE INCHEIATE IN NUMELE LA TOTI  ( CEEA CE ESTE PENAL ) SI CEI CARE SI-AU PERMIS IN NUMELE LA TOTI SA LE FURE CREANTELE SALARIALE SI SA JUSTIFICE SI CORNOIU MODUL DE ARUNCARE BANI PUBLICI IN OLTCHIM  PRIN DETURNARE ( TOATE SUNT CAZURI PENALE ...) SI CUM A PROCEDAT SI DE CE...

Cornoiu, iti spune numele asta ceva??? Prefect si fost director AJOFM in 2013 cand a deturnat banii salarii compensatorii!!! Au aparut victorieni ca tine si ati pus repede de acorduri scrise conventii protocolare dupa deturnare  ilegala,  la care Oltchim a bagat ilegal banii la masa credala, ba mai mult , i-a si impozitat  sa poata  trece anul fiscal 2013-2014 ( O ILEGALITATE COMISA PE L 85/2006 PENTRU CA NOI N-AM DAT ACORDUL SCRIS CREANTELE SALARIALE NOI ) , de aici isi permitea Ponta si Vosganian, Gerea, Nitu si papusoii de Talpasanu, Parvu, Avram si toate sindicatele erau mucles insirati precum viteii la taiat..... Au rontait prin rostogolire continua creantele salariale plati compensatorii si azi , dupa aprobare plan de reorganizare mai apare un ciufu_t pe nume Burdoaza  si care-i pui tu palman-n cu_r si e catelusul tau maimutarit imprena cu Cernev chiar si Ghioca si altii ca ei... ca banii se achita din " profit " si care urla ca el si numai ei au incheiat conventii protocolare sa se dea salariile esalonat si cu taraita... in 5 ani. Rog in " materia ta cenusie" lipsa si deosebit de vid in casa cutiei tale cranieni, sa-mi explici  si mie, unde ati vazut voi in Legea 85/2006 asa ceva si toate legile pe care le am eu publice pe petitie Salvati Oltchim si Arpechim??????

SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.:

P.S. EU REDISCUT CE AM SPUS SI-N 2013 REEDITEZ SI REPOSTEZ SI RE:RE:RE;REPUBLIC, READUC AMINTE, REDISCUTAM...RE:RE;RE, NU EXISTA ACHITARI DIN PROFIT IN INSOLVENTA PE LEGEA 85 / 2006 SI TOATE LEGILE...., NUMAI DACA IMI DAU EU ACCEPT PENTRU ASA CEVA, NOI DISPONIBILIZATII 2013 NU NE-AM DAT ACCEPT PE ASA CEVA ( POATE VOI CEI 10) NU TOTI CUM VEHICULATI VOI...O MANA DE NATARAI!!! CUM A FACUT RDS-RCS CARE SI-A DAT ACCEPT PE CREANTELE SALE SA CASTIGE DIN PROFIT!!!

CREANTELE SALARIALE AU RANG SUPERIOR SI NU VIN DIN PROFIT MAI CAZATURILOR.

SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

 SUNTEM PRADUITI!!!!!!

INSOLVENTA OLTCHIM 30.01.2013

N-A PRIMIT NICIUN DISPONIBILIZAT O HARTIE SAU ACT IN CARE SA SE JUSTIFICE INTELEGEREA STATULUI ROMAN CU SINDICATELE SA NI SE CEARA ACORDUL SCRIS SI MASA CREDALA, CEEA CE ESTE PENAL, UNDE SUNT BANII DISPONIBILIZATILOR?????

N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!! Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

PENTRU A FI MANDADAT PE CREANTELE SALARIALE TREBUIA UN JURIST SAU AVOCAT SA CONCEAPA O FORMA LEGALA IN CARE INDIVIDUAL ( DECI FIECARE IN PARTE, NU TABELAR ) ACEA PERSOANA MANDATA ALTA ENTITATE ( EX:SINDICATE )   SAU PERSOANA  ( AVOCATI, JURISTI..S.A.M.D) SA LE REPREZINTE CREANTELE SALARIALE, CEEA CE NU S-A INTAMPLAT, DIN CONTRA S-AU PRONUNTAT SALARIATII ANGAJATI PE SUME ALE SALARIATILOR FOSTI SALARIATI.http://www.docdroid.net/

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA