Scrisoare deschisă Ministrului Culturii, Ionuț Vulpescu


Musafir

/ #18 Despre Dl.Nitulescu asa cum l-am cunoscut

2015-04-02 14:38

Domnule Ministru, ca angajată a Muzeului Ţăranului Român pot spune că nu am întâlnit un om blând , dedicat , cu un avânt remarcabil care să reuşească să realizeze o multitudine de evenimente diferite ,unul după altul într-un ritm atât de mare.Îmi permit să spun că dacă dl. Vintilă Mihăilescu a reuşit să "resusciteze " într-un fel muzeul, dl.Niţulescu a reuşit să continue şi să menţină muzeul la un nivel înalt şi asta în condiţiile în care atacuri şi capcane au venit din toate părţile ,atât din interior cât şi din afară, unele observându -se cu ochiul liber.Ceea ce nu este uşor de trecut cu vederea este puterea dânsului de a rezista şi de a reuşi în continuare să realizeze lucruri remarcabile.Poate nu a fost tot timpul perfect, dar având în vedere lipsurile mai mici ,sau mai mari pe care un muzeu cu renume , complex prin diversitatea discursului cum este Muzeul Ţăranului Român le are cred că dl.Niţulescu este un om puternic care a reuşit să facă uneori imposibilul, un om care deşi a mai căzut în viteză-i caracteristică a reuşit să se ridice la nivelul dorit .Este uşor să comentăm din afară că se poate face una sau alta , este mult mai greu să ajungi să duci la îndeplinire o misiune atât de grea.

Din spusele vizitatorilor, invitaţilor , jurnaliştilor pe care am reuşit să îi întâmpin veniţi la invitaţia dl.Nitulescu la diverse evenimente , marea majoritate au observat calitatea de bun ambasador al muzeului nostru .

Cu stimă pentru toate lucrurile bune pe care doriţi să le infaptuiţi. TIMOC Elisabeta.