Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii


Musafir

/ #215

2015-03-20 13:02

legea 221/2008 diferente de 50 la suta pe perioada 1.10.2008-31.12.2009; legea 330/2009 diferente pe per.1.1.2010-13.05.2011 si sunt in continuare procese ale sindicatelor si a celor care au actionat in instanta undeva in aceasta perioada. Cei care nu au fost informati si nu au avut un cerc unde sa se vorbeasca despre asa ceva au ramas pe dinafara .Chiar si cei ce faceau parte din sindicat in aceasta perioada daca nu s-au trecut pe liste au ramas fara aceste diferente sau cele care au fost in maternitate 2 ani si ar fi trebuit sa se centreze pe cresterea copilului ,nefiind informate de colegii lor sau de scoala nu au actionat in instanta. Mai mult au intrat in maternitate cu salariul taiat si nu vor mai primii nicicand dif. Pana la urma chiar daca am lucrat la fel ca si colegii nostri, ei au primit sume frumoase ,prime de vacanta,bani de carti procente la salar de 25% pana in 2015 in timp ce categoria cealalta neinformata lucreaza si la momentul actual pe bani mai putini. Sunt in aceasta situatie aproximativ 15-17 profesori din fiecare scoala. .Eu personal sunt profund dezamagita de aceste actiuni preferentiale ale Ministerului Educatie si ale Consiliului Local ,consider ca sa facut cea mai mare nedreptate Daca nu am fost rebeli si nu dam in judecata nu primim nimic?,nu beneficiem de nici un drept?Oare legea cand s-a dat in 2009 pentru majorarea salariilor profesorilor cu 50% a fost specificat ca doar pentru"cei alesi"?



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...