Salvati Filarmonica Arad!!!


Musafir

/ #96 Re: raspuns melomanului nr 91

2014-12-12 06:31

#93: un simplu spectator - raspuns melomanului nr 91  

 Pai stimate „simplu spectator”, daca suntem de acord ca Vacean nu da de la el de pe mosie salariile la Filarmonica, atunci de ce i se imputa lui asta?

Daca nu de el depind infiintarea posturilor la orchestra si cor, de ce i se imputa lui acest lucru?

Despre opinia maestrului Galati, ma asteptam sa spuna cei din Filarmonica, in special coristii, cum s-au purtat cu maestrul Galati si ce le-a spus el, sau e ceva ce nu trebuie sa auda publicul meloman din Arad despre corul „academic”? Evident ca orice ziarist va primi (cred) un raspuns de la maestrul Galati, dar nu cred ca suntem naivi ca vom afla dialogul dintre acest maestru al culturii si coristii „academici” din Arad!!!!

Maestrul Frandes este un domn dar asta nu are de-a face cu dezastrul organizatoric, cu lipsa de disciplina tolerata de el, etc. Situatia aceasta tensionata nu a aparut la Filarmonica din mandatul directorului Vacean!!!! Ea vine de pe vremea maestrului Frandes, s-a perpetuat si pe vremea doamnei Talmaciu, si continua si acum. Singurul numitor comun pe care-l vad eu este sindicatul si corul (unii). Astea sunt entitatile care mereu in ultimii ani au avut conflicte nesfirsite cu toti directorii. La fiecare director i-au gasit o buba. Si dai cu lupta sindicala....

Asa ca nu mai dati vina numai pe directorul Vacean.... oricum stim ca e impulsiv si are multe carente, dar nu uitati ca atunci cind doi se cearta de obicei ambele parti au o parte de vina. 

Dar stimate „simplu spectator” tot nu am auzit nimic despre cine a inceput conflictul? Cu ITM? Cine a reclamat la ITM? Vacean? Sindicatul? Nimic despre cauzele reale ale inceperii conflictului? Suspecta tacerea asta.... Sau e ceva ce publicul nu trebuie sa auda???? Ca nici sindicatul nu e chiar usa de biserica.... Ma asteptam la o abordare mai echilibrata din partea criticilor situatiei de la Filarmonica...