Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #28658 Investitori turci asteptati, in aceasta saptamâna, la Oltchim

2014-11-05 18:57

Investitori turci asteptati, in aceasta saptamâna, la Oltchim

Avocatul Gheorghe Piperea, administratorul judiciar al SC Oltchim, sustine ca reprezentantii unui concern turc sunt asteptati saptamâna aceasta in România, pentru discutii pe tema privatizarii combinatului chimic. Oltchim va fi scos, din nou, la privatizare in data de 15 decembrie 2014. Desi, pâna in prezent, nu exista nici o oferta de cumparare, administratorul judiciar al societatii Oltchim sustine insa ca situatia s-ar putea schimba in scurt timp. „Deocamdata, nu a fost gasit un cumparator, dar s-ar putea sa apara pâna pe 15 decembrie. Reprezentantii unei companii din China vor veni, zilele urmatoare, in România. Din câte am inteles de la domnul Bogdan Stanescu, vin si ceilalti ofertanti care sunt, de data asta, un concern din Turcia.”, a anuntat saptamâna trecuta Gheorghe Piperea. Administratorul judiciar a tinut sa precizeze, in ultima sedinta a CJ, ca tabelul definitiv al creantelor Oltchim va fi depus in data de 19 noiembrie: "Pe data de 19 noiembrie, vom depune la judecatorul sindic asa-numitul tabel definitiv al creditorilor. Este un act de procedura care depinde de multe elemente, inclusiv de evaluarea bunurilor si a garantiilor, iar din momentul in care acest tabel definitiv se afiseaza, conform legii, pentru cei care nu stiu, sunt 30 de zile, termen in care trebuie sa depui planul de reorganizare. Noi ne-am anuntat aceasta intentie cu mult inainte. Acest plan de reorganizare este gata de destul de multa vreme. Nu vom astepta cele 30 de zile pentru a depune proiectul planului. Un rezumat al acestui proiect al planului il vom depune chiar pe 19 noiembrie. Sigur, la momentul acela mai sunt si alte discutii de facut, mai mult tehnice decât economice.". Potrivit lui Gheorghe Piperea, Oltchim nu va mai inregistra pierderi daca „nimic spectaculos nu se va mai intâmpla in luna noiembrie“. In primul semestru al acestui an, societatea a inregistrat pierderi de 114 milioane de lei.