Promovarea examenului de definitivat cu nota 7


Musafir

/ #207

2014-07-13 06:49

Am terminat al doilea an de invatamant, ca si suplinitor. Nu pot sa-mi dau examenul de definitivare in invatamant, pentru ca ceea ce am de invatat pentru acest examen nu ma ajuta cu absolut nimic la clasa. Mi-am pus la punct portofoliul, foarte bine gandit si realizat, aici referindu-ma la aproape fiecare ora din cei cinci ani de predare la o serie de elevi si abia la anul sa indraznesc sa dau si examenul pentru ca, atunci cand ma voi duce ca si titular intr-o scoala, sa ma duc cu capul sus si cu demnitate. Sa fiu foarte bine organizata, si sa stiu exact ce am de facut. Nu m-a ajutat niciun coleg cu absolut nimic. Am adunat aproape tot ce a fost pe internet (plus avantajul cunoasterii a doua limbi straine) si din toate informatiile am selectat si am sistematizat tot ce a fost mai potrivit pentru elevii pe care ii voi avea. Voi face toate orele (cu referire la desen, abilitati practice, educatie fizica si chiar consiliere cu parintii - cu referate si pps-uri). Doi ani am muncit pana mi-am pus sanatatea in pericol, la modul cel mai propriu, insa in al treilea an voi fi o suplinitoare mai competenta decat multi "avansati" (am observat asta deja, no offence). Iar de la anul si titulara si cu definitivat, pentru care voi studia temeinic (voi toci, de fapt). Cam asa vad eu pregatirea, pe cont propriu, pentru predare. Nu m-au ajutat nici pregatirea pentru definitivat, nici colegii, iar facultatea nici atat (cu tot modulul ei psihopedagogic).
POT SA AFIRM CA M-AM FACUT INVATATOARE DE PE INTERNET!
Concluziile le trageti singuri!