Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #21558 Expiră termenul pentru Oltchim-Arpechim

2014-06-03 20:22

http://ziarulargesul.ro/32796-expira-termenul-pentru-oltchim-arpechim.html

Vineri, 6 iunie, expiră noul termen pentru privatizarea la pachet a combinatului vâlcean Oltchim cu Arpechim Piteşti. Este posibil ca în acea zi consorţiul din China alcătuit din companiile Baota Petrochemical Group şi Junlun Petroleum Co Ltd să depună o ofertă angajantă pentru a deveni noul proprietar. “Din câte am înţeles, o delegaţie de la Oltchim, formată din administratorii judiciari, administratorul special şi directorul adjunct, a plecat duminică în China pentru a semna un contract de finanţare în valoare de 15 milioane euro, bani pe care partea chineză îi oferă pentru mărirea capacităţii de producţie şi pentru a deschide noi secţii – oxoalcool şi anhidridă ftalică. Am înţeles că miercuri şi domnul ministru Niţă (n.r. – ministrul Economiei) va fi prezent în China, iar vineri, pe 6 iunie, am avea şi o ofertă angajantă din partea concernului chinez pentru preluarea combinatului”, a declarat liderul sindicatului “Victoria” de la Oltchim, Corneliu Cernev. Amintim că acest consorţiu chinez a semnat în noiembrie anul trecut scrisoarea de intenţie pentru participarea la privatizarea Oltchimului. Ministru al Economiei era atunci Andrei Gerea, deputat liberal de Argeş.