Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #21127 Nu fugim din Europa, mergem la vot!

2014-05-24 16:56

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/49-opinia-mea/27081-nu-fugim-din-europa-mergem-la-vot.html

http://www.viatavalcii.ro/images/2014/petre-tanasoaica-1.jpg...

Mâine vă veţi duce la vot sau nu vă veţi duce? Iertaţi-mă că vă pun această întrebare atât de brusc, dar m-am gândit că ar fi bine s-o dezbatem şi să cântărim răspunsul şi pentru da şi pentru nu. Să începem mai întâi cu răspunsul afirmativ. Atenţie, nu vreau să atrag în cursă pe nimeni, adică fiţi siguri că nu încerc să vă manipulez. Cei care au răspuns deja cu da sunt, cu siguranţă, cei care sunt înrolaţi într-un partid sau altul şi slujesc cauza şi lista acestuia. Deci n-avem prea multe lucruri de lămurit aici. Mai răspund afirmativ cei care realizează că-şi exercită un drept. Pe aceştia eu îi salut cu toată cordialitatea. Când scriu acest text, trec pe strada pe care stau maşini din care se aud voci din gramofoane. Lideri locali, cunoscuţi de pe la televiziuni sau din întâlnirile directe cu cetăţenii, cheamă la vot şi fac recomandări. Când va apărea acest text, campania electorală e încheiată şi eu nu vă mai pot recomanda cu cine să votaţi. De aceea, mă văd nevoit să îmi exprim poziţia de votant şi atât. În urma discuţiilor pe care le-am avut cu mine, într-un text precedent, am declarat că nu mă voi duce la vot şi explicam acolo din ce cauză. Omul se mai schimbă, nu? Şi îi rog pe cei care sunt nemulţumiţi de toate guvernările de până acum să se ducă, totuşi, la vot.

În primul rând, europarlamentarii nu vor avea nici o influenţă directă asupra vieţii economice şi sociale din Vâlcea, dar, totuşi… E bine ca România să fie reprezentată cum trebuie la Bruxelles, pentru că venim din Est în acest Parlament şi toate neajunsurile de până acum şi cele ce se întrevăd nu ne-ar face bine dacă am aluneca în afara Uniunii Europene. Noi, românii, am fi un fel de fii ai ploii, în bătaia vânturilor şi a intereselor unor vecini nu prea prietenoşi. Sigur că nu-i ştiţi foarte bine pe cei care sunt pe listele electorale. Unii dintre aceştia, deşi au făcut parte şi din legislatura trecută, sunt persoane obscure. Este, totuşi, o ofertă destul de bogată şi mă gândesc, evident, că sunteţi oameni cu capul pe umeri şi veţi şti ce să votaţi, adică mai ales cu aceia care susţin până în pânzele albe existenţa Uniunii Europene.

Vă pun o singură întrebare şi dacă veţi răspunde la ea veţi şti exact ce să faceţi duminică. Ce părere aveţi dacă România ar aluneca în afara Uniunii Europene şi statul român, mai bine zis clasa politică românească ar face ce vrea ea, de capul ei, fără nici un control? De bine, de rău, guzganii care au furat şi au distrus economia naţională, s-au lăcomit la banii publici, au început să fie strânşi de prin palatele lor şi trimişi la puşcărie. Apoi, mai sunt o grămadă de programe prin care Europa trimite bani în România şi ar fi un mare ghinion ca aceştia să nu ajungă la noi, după ce totul a fost făcut vraişte în economia naţională şi am rămas, cum se zice, aproape în fundul gol. Ce s-ar întâmpla – este o altă întrebare – cu cele peste 4 milioane de români aflaţi la muncă în Europa Occidentală? Răspundeţi la această întrebare şi mergeţi la vot. Petre Tănăsoaica