Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

maria

/ #284 legea 244/2011 legea detinutilor politici

2014-05-13 06:24

Cred ca aceasta petitie sustine un proiect de lege care ar crea o mare nedreptate si discriminare .Indepartarea urmasilor de gradul I -copiii de la dreptul de a primi despagubirile morale cuvenite parintelui fost detinut politic decedat ,cand si sotia acestuia este decedata ,este nedreapt si incorecta ,iar propunerea Afdpr este imorala .Copii au trait alaturi de parintele ramas in libertate, suferinte enorme. Au indurat frica ,frigul ,foamea,alaturi si in egala masura cu acesta ,iar apoi drumul nostru in viata a fost bloca pana in 1989 .Nu am avut acces la instructia pe care ne-o doream ,am fost dati afara din scoli ,la serviciu am fost permanent marginalizati ,fara drept de promovare pe funcii in concordanta cu capacitatea intelecuala si profesionala.Am trait o frica de nedescris , stiindu-ne urmariti permanent de
securitate .
Conducerea AFDPR nu stie toate aceste lucruri de si-a permis sa faca o asemenea propunere ,plangand pe umarul guvernului ,motivand ca pentru noi nu mai sunt bani ?.Un comandant ,in cazul acesta AFDPR , cand pleaca la lupta nu-si impusca soldatii fiindca nu-i ajung bocancii. Propunerea facuta de AFDPR nu o pot asocia cu adevaratii reprezentanti ai fostilor detinuti politici O petitie care sustine un proiect de lege care ar face asemenea discriminare si nedreptate trebuie semnata?