Gratiere pentru Gica Popescu


Musafir

/ #2693

2014-03-09 23:42

Imposibilitatea lui Gică Popescu de a participa la alegerea presedintelui Federatiei Române de Fotbal a condus,după opinia mea,la obtinerea unui rezultat final hibrid,nereprezentativ.La aceasta nereusita - ca să nu o numesc eşec - a contribuit şi buna credinţă a lui Anghel Iordănescu,a altor personalităţi fotbalistice, în parte fosti colegi din generatia de aur,căliţi în multe bătălii sportive,care au convenit între ei să nu-l concureze în alegeri pe G.P.-exprimând astfel o formă de respect faţă de acesta - ceea ce a făcut ca ei(Hagi,Stelea,Prunea,Lupescu,Răducioiu,Lăcătuş etc.)să nu se înscrie şi,prin urmare,să nu participe la alegerile respective. S-a creat în acest fel un cadru neadecvat,lipsit de consistenţă concurenţială.Faptul că şedinţa completului de judecată a fost adusă(prin reprogramare) la interval de o zi faţa de alegerile din cadrul F.R.F.,a făcut imposibilă înscrierea altor personalităti sportive,rămase în afară din motivele arătate mai sus.După opinia mea,în concluzie,cred că alegea presdintelui FRF se constituie într-un fiasco total,iar presedintele ales nu vine din interiorul fenomenului si,ca atare, nu cred că e cel mai îndreptăţit să ocupe fotoliul respectiv!Câteva stângăcii ale noului ales au fost vizibile chiar din ziua desemnării lui ca presedinte. S.I.