Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

IMPORTANT PENTRU DETECTORISTII CINSTITI.

/ #500 Pentru cei de pe DetectieMetal

2014-03-02 12:12

Pentru ca vad cum dezbatere Arheolog - Detectorist s-a mutat pe forumul DetectieMetal ma vad obligat sa va atrag atentia la cateva dedesupturi.DADA scrie:

de Dada » Dum Mar 02, 2014 11:01 am
nu e vorba de cadrul legal existent - el are si asa zone neacoperite cum trebuie, ci de cadrul legal propus. Agitatia (și tâfna desigur) este comună. Fii sigur ca si dincolo am cerut insistent dialog, respectarea libertăților, a legii samd. De fapt ce vedeti sunt propuneri, departe de a fi perfecte, dar perfectibile.
cand am spus ca e necesara transformarea pasiuni am avut in vedere îndepărtarea aurei negative - ea există si nu e datorata celor de fata, ci pleaca din povestea cu bratarile dacice, dar s a rasfrant asupra detectoristilor în ansamblu. Prin participarea la dialog - proiectul este o astfel de invitatie, ca de aia a fost pus la vedere si nu trimis la minister pe șestache - exista posibilitatea de delimitare de imaginea de „braconier arheologic” pe care vreți, nu vreți o duceti in spate. În plus exista riscul pentru detectoristi ca cel putin o parte din propuneri sa fie auzite si acceptate in forme care nu va convin. Asa ca e o buna ocazie sa va implicati. Altfel, ca in politica, vor decide altii si pentru voi. Nu e sfat - nu mi permite nici conditia si nici altele sa fac asta, este propria mea constatare.
pentru ca acolo sus la diriguitori vocea academica are mai multa trecere, decat niste voci izolate, din popor

Ce putem deduce noi de aici?Stim ca Dada face parte dintre Arheologi, a venit de curand printre voi si a fost prezentat de Rin-Tin-Tin de la Zlatna baiat de Primar, care baiat nu a intervenit in aceste dezbateri furtunoase din ultimele zile, oare de ce??Nu ii da voie taticu sau Partidu??
Acum Dada, el vrea si sta pe doua scaune, nu ar fi asta o problema dar nu te poti numi Detectorist si sa semnezi cu ceilalti si nu poti fi Arheolog si sa susti dorintele Detectoristilor intre Arheologi.
Asta este cum spune Yollman,asta este o inadvertenta care darama minciuna.
Dada este Calul Troian lasat la usa voastra de Arheologi care prin cuvinte mieroase incearca sa va induca o altfel de gandire si anume ca sunteti mici si slabi iar doctorantii sunt mari si cu influente la putere.Sa nu uitam ca asa gandeau si Aristocratii francezi pana cei mici si fara carte au facut Revolutia Franceza si au terminat cu plosnitele poporului.
Stati linistiti ca ei sunt 10 iar voi sunteti sute.
Spune ca nu au vrut sa o duca pe sustache. Adevarul este ca nu a fost primita pe sustache de Legiuitori pentru ca ar calca Constitutia si dreptul la libertate in Romania.Stati voi linistiti ca de mult se lupta Arheologii sa dispara detectia la noi dar nu pot pentru ca suntem in Europa si nu suntem Republica Moldova.
Spune de drone, dar de ce nu spune tot adevarul? ca au fost interzise pentru ca a inceput sa se calce dreptul la intimitate si trimiteau dronele peste gard filmand persoane in posturi indecente iar mai apoi le postau pe intrenet.
Dar voi care detectati si filmati oare calcati dreptul la intimitate al ramelor ?
Dada spune ca e Detectorist Profesional cu multi ani de detectie in spate, pai asta ar trebui sa va puna pe ganduri ca totdeauna un profesionist priveste de sus un incepator si uneori il uraste.
Ia ganditiva la voi cei veterani ce sentiment aveti atunci cand un biban vine si se lauda cu detectorul lui garrett 150 ??? hai recunoasteti doar in sinea voastra.
Asta este firea omului, sa se creada superior celuilalt.
Ia cititi prima postare de azi facuta de Dada si vedeti aroganta din cuvintele lui si cititi si ultima in care schimba tonul incercand sa-si stapaneasca ura fata de hobiul numit Detectie.
Sincer eu nu as avea niciodata incredere in asemenea oameni vicleni.
Ce se incearca ??? Se incearca sa cadeti de acord de buna voie sa fie schimbata legea Detectiei.
Ce trebuie sa faceti voi ?
IN PRIMUL RAND INCA SA NU VA FACETI ACEA aSOCIATIE DE CARE TOT POMENESTE UN MASCARICI PENTRU CA NU MAI AVETI TIMP SI PLUS CA ASOCIATILE LA INCEPUT SUG BANI FARA A DA NICI UN REZULTAT.
IN AL DOILEA RAND STRANGETI BANI SA AVETI DACA APARE LEGEA SATANISTA PROPUSA DE ARHEOLOGI, DESCHIDETI PROCES LA NOI PENTRU DREPTURILE OMULUI LA O VIATA LIBERA SI NEANGRADITA SI DACA NU GASITI DREPTATEA ATUNCI DUCETI PROCESUL LA HAGA CA APARTINEM EUROPEI SI NU RUSIEI.
Sincer cum vad eu situatia? Detectia nu o pot interzice in Romania pentru ca nu ii lasa Constitutia si Drepturile la viata libera dar poate, asa cum recunosc chear ei, sa obtina ceva directive pe partea de ocrotire a siturilor si obiectelor de patrimoniu.
Dar vedeti voi caci cu aceasta ocazie vor sa puna la caldurica si obiectele de pe piata neagra, adica sa le declare legale.Pana la urma totul are un dedesupt.
Acum vor sa va terorizeze pshihic ca sa cedati iar apoi vor incepe mai violent si pe fata pana vor obtine de la Stat ceea ce isi doresc. Fiti uniti si mai ales fiti atenti la cei vicleni care de obicei se infiltreaza pentru a destabiliza din interior pentru a fi mai usur de biruit.
EI SUNT CATIVA CARE STIU CE VOR IAR VOI SUNTETI CEI MULTI CARE VA APARATI LIBERTATEA DE A AVEA UN HOBY.
Succes si sa fiti ocrotiti de sus.
Si cei de sus sa stie ca voi sunteti alegatorii lor.