Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

AVETI GRIJA CE FACETI SI VORBITI CA VETI FI JUDECATI DIN ELE.

/ #497 Nu mai fiti copii

2014-03-01 21:45

Deja a aparut teama intre Detectoristi, teama ca maine nu vor mai putea practica hobiul lor.
Asta se si urmareste, sa fiti terorizati psihic ca sa renuntati de buna voie la detectoare:

de iirin » Sâm Mar 01, 2014 8:10 pm
...intradevar se pregateste ceva...daca vor reusi ramane de vazut...dar vom ajunge sa detectam in alte tari...la noi vor sa restrictioneze acest hoby pana la interdictie totala!...deja ma orientez spre altceva...
...sunt scarbit, stiu si vad dincolo de aparente...si probabil vor reusi...acei oameni care erau alaturi de noi, de fapt nu au fost niciodata...sper sa nu-mi para rau ca nu am ascultat acel "prieten" care acum 2 luni ma indemna sa-mi vand detectoarele cat nu se modifica legea...
...dar cum se dau ordonante si se modifica legi in interesul unei persoane sau grup de persoane...atunci e foarte posibil...detectia sa fie doar un vis...


Hai sa facem impreuna un mic sondaj.
1 - Facem parte din Europa ? Da facem parte,deci trebuie sa ne aliniem legislatia in concordanta cu ce au Tarile Europene.Bun, avem legi democrate care trebuiesc respectate.
2 - Detectia este permisa prin lege in toate Tarile din Europa ? Da, este permisa si reglementata prin lege.Bun, si la noi este permisa cu inregistrarea la Politie.
3 - In Tarile din Europa este interzisa detectia in sit-uri?Da, este interzisa.Bun,si la noi este interzisa.
4 - In Tarile din Europa este permisa detectia in Parcuri si pe terenuri Publice? Da este permisa cu mici exceptii.Da si la noi este interzisa cu desavarsire,ca nici un Primar nu te lasa sa sapi in Parcul Orasului sau pe terenul de joaca.
5 - In Tarile din Europa ai voie sa faci detectie pe Tarmul Mari?Da, ai voie si poti pastra podoabele noi din metal pretios care nu sunt considerate artefacte de interes istoric. Da, si la noi este interzisa detectia pe Litoral ca sa nu te imbogatesti cumva (stiti zicala:daca eu nu am capra nici vecinul sa nu aibe).
6 - In Tarile din Europa gasitorul unei comori poate cere recompensa?Da, in Tari puternice se da recompensa reala, in Tari amarate se da cat se da.Da, si la noi se da ceva, cand va da Domnul ca Muzeul cand este mica suma o da iar cand este mare se gandeste si iar se gandeste si se tot gandeste ca daca trec cele 18 luni mai poti lua banii conform legii doar prin Justitie (Tribunal).Apropo Iuliane sa scri mare cand si daca primesti recompensa sa stim si noi.
7 - In Tarile din Europa trebuie sa iti legi de gat un GPS si sa dai SMS ca te apuci de facut gropite?Nu, ca asta e abuz din partea autoritatilor si asemenea aberatii nu ajung pe masa Legislativului dintr-o Tara normala.Da, si la noi se incearca zgarda pe gat si:domnu, ma lasati sa zgandaresc pamantul?
8 - Credeti ca in Tarile din Europa nu exista Braconieri in sit-uri?Da exista in toate Tarile si incearca si ei sa ii prinda si cateodata chear reusesc,dar pentru asta nu jignesc oamenii cinstiti care detin un detector.Da, si la noi se incearca sa fie prinsi braconierii si au fost prinsi mai ales prin tinutul Dacilor unde cautau in sit-uri.Problema si marea diferenta de la noi este ca toti Detectoristii sunt facuti jefuitori si priviti ca atare.Exceptie fac cativa Detectoristi care si-au facut prieteni buni printre Arheologi tineri care pot pune marturie ca sunt onesti si cinstiti.
Dar cum Dracu sa te faci prieten cu un Arheolog cand Iulian le-a dus o roaba de arginti si dupa aceea a devenit oaia neagra a Detectoristilor? oare trebuia sa-i pupe undeva si a uitat?
La fel si gasitorul din Dolj care a gasit 1,8 kg. de monede si nu stim daca i-au fost platite dar din reportajul TV auzim cum unul spune:principalul ca monedele au ajuns in posesia muzeului.
Pai mai Taicuta asta era interesul tau, da recompensa pe cand?la anul si la multi ani?
As mai puncta aici legile permisive din Europa si legile restrictive de la noi dar deja vedeti diferenta ca de la cer la pamant.
Pai daca deja legea noastra e destul de adracului atunci ce fel de lege vreti sa faceti? una DIABOLICA?
Romanul totdeauna a fost bataia de joc a altora, credeam si visam la Revolutie ca si la noi va fi democratie dar realitatea e alta: pentru uni e multa democratie iar pentru multime e o porcarie.
Da acesta este adevarul pe care nu l-am putut spune pe DetectieMetal pentru ca esti banat,pentru aia am si parasit acel forum in care trebuie sa joci cum ti se canta.
Este pacat, mare pacat ca un hobi nevinovat este calcat in picioare de niste creaturi care nu pot fi numiti oameni.
Cum spuneau baietii pe Detectie ca Detectorul a ajuns sa fie considerat mai periculos decat armele de foc si asta din toate punctele de vedere.
Stau si ma uit cum grupuri de interes fac intruniri pentru a distruge Detectia la noi, dar ma intreb: daca tot va adunati ca sa nu fiti imprastiati de ce nu cautati solutia de ai prinde pe raufacatorii adevarati si incercati in disperare sa scoateti vinovatii dintre oamenii cinstiti.
Va intreb pe voi cei batrani si cu functii mari:daca copii vostri ar fi facuti impostori iar voi sa stiti ca aveti copii cinstiti? cum ati reactiona, ce iati spune nesimtitului care va blameaza copii? Dativa voua raspunsul pentru ca nu veti recunoaste in public niciodata raspunsul adevarat.
Va intreb:dupa ce ati terfelit oameni inocenti in fata multora cu ce privire mergeti acasa in familia voastra? Triumf sau Rusine?
Va intreb: daca este porunca sa nu minti,atunci voi ce raspuns veti da in fata dreptului Judecator? ca acolo nu se uita la titlu, nici la haina, nici la bani,acolo fiecare e judecat dupa faptele lui, bune sau rele.
ASA VOM FI TOTI JUDECATI DUPA FAPTELE NOASTRE, porunci avem si nu sunt multe, sunt 10 la numar dintre care va amintesc 3 care ne intereseaza pe noi:
SA NU FURI.
SA NU MINTI, SA NU PUI MARTURIE MINCINOASA.
SA NU RAVNESTI LA BUNUL ALTUIA.
Ia ganditiva pe care le-ati calcat si pe care o sa le calcati?
DUMNEZEU SA NE JUDECE PE TOTI SI FIECARE SA-SI PRIMEASCA PEDEAPSA.
p.s. - stiu ca la multi nu o sa va convina ce am scris dar trebuie sa stiti ca asta am scris-o de la Domnul pentru a va scapa sufletele voastre de iadul vesnic.
ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU.