Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #16803 parerea lu piperea

2014-02-07 11:58

Surse politice vorbesc despre faptul că o a doua variantă care este cunoscută la nivelul Ministerului Economiei și de care ministrul de resort are cunoștință, dar preferă să nu deschidă subiectul, fiind destul de sensibil, este scoaterea lui Piperea din afacerea reorganizării Oltchim. Oameni apropiați lui Constantin Roibu, fost director al Oltchim, au transmis către minister faptul că au o soluție pentru salvarea Oltchim, dar cu condiția ca administratorul judiciar să fie scos din afacere și repus în drepturi depline Constantin Roibu. Mesajul are un iz de șantaj din partea unui grup de interese, despre care Piperea spune că a pierdut deja. „Este o mare prostie din partea lor. Au încercat tot felul de tertipuri, sunt la curent cu mișcările lor. Domnul Roibu a pierdut această bătălie, propunerea domniei sale privind conversia datoriilor nu a ieșit, la fel cum nu au reușit să mă dea pe mine afară. Legat de atacurile la adresa mea, vreau să le transmit tuturor prin intermediul dumneavoastră: sunt invulnerabil, nu au ce să îmi facă, eu nu am niciun schelet în dulap, așa cum au ei”, ne-a declarat Gheorghe Piperea.