Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #21343

2014-01-17 21:39

"Fiecare popor îşi are conducătorii pe care şi-i merită!" (Karl Marx). Ce ne facem însă că unii dintre noi chiar nu merităm astfel de conducători? Sunt "pe culmile disperării" şi am ajuns să cred că singurul mesaj valabil al baladei "Mioriţa" este acela că două treimi din poporul român sunt formate din hoţi şi criminali, iar cealaltă treime din proşti/victime, bineînţeles cu excepţiile de rigoare, se pare - încă prea puţine pentru a schimba ceva. Una dintre ele sunt eu - eu nu vreau să fiu nici criminal, nici hoţ şi nici victima lor, căci prost, îmi place să cred că nu sunt! De asemenea, pentru mine, Ion Iliescu este un criminal, dar demult problema mea nu mai este Ion Iliescu ci, poporul român care a ales să fie condus de un criminal! Hitler a fost ales cancelar când încă nu devenise criminal şi, în doar câţiva ani, a făcut din Germania cea mai mare putere economică şi militară din lume (ştiu, se vor găsi mulţi bembeluci care să mă acuze că-i iau apărarea lui Hitler; n-au decât, dacă la atâta-i duce capul...). Poporul român a ales să fie condus de un criminal şi, culmea, nu doar o dată... Sunt monarhist, consider că forma de guvernământ actuală a României este ilegală iar eu nu o recunosc! Prima dreptate care trebuia făcută după 22 decembrie 1989 era reinstaurarea monarhiei! Nu era nevoie de niciun referendum! De ce? Fiindcă nu ne-a întrebat nimeni în 1947 dacă vrem republică sau, în continuare, monarhie, iar înlăturarea acesteia din urmă s-a făcut ilegal, printr-un şataj ordinar! Dar... cine s-o facă? Ion Iliescu? Un alt motiv pentru care sunt monarhist este acela că, astăzi, orice bembeluc cu bani şi gură mare poate ajunge preşedintele României. Orice asemănare cu realitatea nu este deloc întâmplătoare! Ajunge! Destul! Nu mai vreau ca şeful statului meu să fie unul care, atunci când deschide gura, arareori să nu-mi roşească obrazul! "Poporul acesta ar putea fi un popor mare dacă ar scăpa de lichele şi de lichelism!" (Marin Preda).