Abuzurile din Romania trec oceanul

Heil Hitler

/ #25875

2014-01-14 17:27

Sa mai imi dau cu parerea ca tot e la liber. Spun din start ca nu am dovezi, sau ca detin Adevarul Absolut si pot fi contrazis. E parerea mea nemanipulat de Antena3, B1 sau RTV.
Discutia ar fi despre Justie; in ce maini este sau in ce maini nu este.
Parerea mea e ca Basescu ar vrea el o justitie independenta de influenta politica. In primul rand ca nu ar avea cum sa controleze sau sa influenteze in toata tara aceasta independenta. La Vascauti e greu sa vezi daca vreun politician a corupt vreun procuror saujudecator.
Sa zicem ca el ar putea controla sau influenta independenta fata de politicieni la DNA si ICCJ, unde deobicei ajung politicienii la judecata.
Avand un sistem de numire in functiile de conducere ale acestor institutii la propunearea Ministrului Justitiei si cu numirea Presedintelui, intalnim urmatoarea paradigma:
Imoralitatea lui Basescu consta in faptul ca el ii da in gat, chiar public (privat chiar ma indoiesc ca ar face, ca daca tot poti semnala abuzurile si hotiile public nu mai e nevoie), doar pe anti-basisti. Eu pot intelege asta, fiind destul de greu sa iti dai in gat apropiatii. Nu cred ca multi din voi ar face asa ceva. Cei din DNA SI ICCJ, fiind numiti de Basescu, la fel ii pot intelege....ca na...e greu sa refuzi pe "sefu" si sa nu ii dovedesti spusele cumva. Parerea mea e ca atunci cand se va schimba "sefu" si va ramane acest sistem de numire al sefilor DNA si ICCJ se va intra in aceeasi paradigma...si probabil daca "sefu" va fi de la USL, si daca vor ramane actualele tabere de basisti si anti basisti, vor avea probleme basistii cu justitia. Astfel ca macar asa si tot e bine...sa dea pe rand socoteala, numai sa dea.
O alta problema care o semnalez e ca "Grangurii" mari si aici ma refer la liderii politi, ministri, ei greu vor fi dovediti de justitie ( avem cazul Nastase "Trofeul Calitatii"sau Udrea "Gala Bute"), unde ei doar prin abuz ar putea fi condamnati, ei nelasand dovezi, punandu-si slugile sa semneze actele, alde Jianu sau nush ce directori de prin ministere. Va dati seama ca ei doar ridica spranceana cand fac o furaciune.