Abuzurile din Romania trec oceanul

Civilul X

/ #19798

2014-01-12 04:22

Ieri dimineata am auzit la radio o stire despre o tara europeana numita NORVEGIA ,unde ,s-a zis la radio,toti cetatenii au ajuns sa fie milionari in moneda lor nationala.Pentru a ajunge la aceasta performanta cu adevarat demna de "Cartea Recordurilor",cei din fruntea tarii au hotarat in 1990 sa infiinteze un fond national la care sa fie actionari toti cetatenii norvegieni si beneficiari ai profiturilor crescande din cometul cu petrol.Acest fond este garantat de statul norvegian dar nu este accesibil actionarilor,el constituind o garantie pentru generatiile urmatoare de norvegieni ca se vor putea bucura si ele de ceva prosperitate atonci cand rezervele pamantului patriei lor vor mai seca.Facand o comparatie cu pamantul PATRIEI NOASTRE-ROMANIA,nu vom putea niciodata nega ca si el a fost bogat si am convigerea ca inca nu a secat.Dar poate sunt subiectiv, cand ma gandesc la norvegieni si la ce ia indemnat iubirea lor de neam sa faca,incercand sa sper ca si cei aflati in fruntea treburilor patriei noastre ar mai putea sa faca pentru neamul lor.Mai izvoraste "aur negru si" la noi,mai curg izvoare cristaline de apa vie,nu s-a uscat de tot "aurul verde",si se zvoneste c-ar mai fi si "aur dac" curat si-adevarat. Atunci cad iar pe ganduri si, ma-ntreb de ce iubirea aproapelui nu este demagogie si populism la un popor ca cel norvegian incat au creat ceva pentru toti cetatenii ajunsi astazi milionari.Daca li se trage de la vikigi,asta ne-ar putea inspira si pe noi ,"sa mai gasim puteri in ce-a ramas" din neamul "DAC",si sa incepem cu "aurul mintii" sa construim un prim fond national de care sa se bucure si urmasii nostrii si poate vom mai apuca sa ne bucuram si noi,un prim fond al unitatii in diversitate si iubire,in credinta si speranta ca cea ceva fi bun pentru natiune nu poate sa fie catalogat niciodata ca populism sau demagogie.La noi se mai aude din cand in cand despre conturi de valuta prin alte tari,de bani publici deturnati si nu putini.Oare ce teama i-a facut sa nu aiba incredere in banca lor nationala.De la norvegieni am avea de luat acest bun exemplu de iubire practica de neam.Imi amintesc ca am citit undeva o maxima in limba germana care suna cam asa:"Liebe brauch man nicht beschrieben!!!""Liebe muS man praktisch treiben!!!", care sar putea traduce aproximativ:"Omul nu trebuie sa descrie iubirea!!!"El trebuie sa o exerseze in mod practic!!!" sau mai rimat:"Nu-mi vorbiti despre iubire!!!""Faceti practic fericire!!!".Facandu-mi autocritica inspiritul vremurilor trecute,ma gasesc inca destul de indoctrinat de ideologia partidului unic,in centrul careia era omul de tip nou cu o constinta avansata,cu un comportament social solidar in jurul unui ideal national.Era cat pe ce sa devin membru de partid,ca etapa urmatoare celor de pionier si de UTC-ist.Ca prin minune am ratat sansa de a ma numara printre cei 4 milioane de membrii ai PCR.
As avea un indemn catre cei care se stiu ca au fost membri activi ai PCR si acum si-au schimbat optica devenind critici a cea ce au sustinut candva cu verva,sa-si faca autocritica si sa cantareasca bine cat din comportamentul lor actual mai sprijina idealul de patrie si popor,de unire, iubire si credinta jurata.
Cei ce vor descoperi ca au tradat,ar trebui sa inteleaga falsitatea opiniilor lor,micimea preocuparilor lor egoiste si dezbinatoare!!!Ar putea chiar sa plece de pe scaune si sa-ncerce si ei si pentru ei un program de reeducare!!!
Politica perpetua a minciunii nu poate da roade bune!
E timpul decapusarii!!!
E vremea constituirii fondului national de credinta,iubire si respect pentru toti!!!
E timpul turnari unei alte temelii pentru politica la varf:colaborare si nu dezbinare!!!