Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #15106

2014-01-10 22:05

Sint revoltata si trista ca trebuie sa ne plingem si sa cerem ,,dreptate'' si astazi in secolul 21, pe la porti straine ! Oare la cite altele urmeaza si pina cind ?! Daca noi am pierdut-o ne-o vor da altii? Dreptatea nu cumva trebuie sa fie creatia noastra? Noi s-o faurim si s-o pastram, nu trebuie cumparata si nici s-o pretindem dela altii!
Am schimbat doar ,,poarta'',obiceiul insa se pierde undeva in trecutul medieval al istoriei neamului nostru si este adinc inradacinat ! Sintem condamnati pe vecie s-o cerem de la altii, ptr. ca la noi a disparut si-n locul ei s-au inscaunat, sus ,cit mai sus;minciuna,hotia, necinstea, lacomia,tradarea de neam si de tara! Dar, ca acum, cred ca n-a fost niciodata si cind noi cei multi am strigat, ne-am revoltat am cerut,am hotarit, am votat n-a vazut, si n-a auzit nimeni, sau mai bine zis au inchis ochii si si-au astupat urechile!!
Nu cumva ptr. noi rominii este o himera?
Si noi acum cerem ceea ce nu au nici ei si nici nu se prea gaseste, decit pe ici pe colo si din cind in cind!!! Daca acum citiva ani acolo ,,sus'' era ,,ales'' altcineva poate ca nu ajungeam in aceasta ipostaza si noua tuturor ne era mai bine si eram priviti si tratati cu mai mult respect si probabil eram mai.. ordonati in fapte si realizari si nu.. SUBORDONATI !!!