Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #14536

2014-01-10 19:59

Comunismul a distrus elitele Romaniei si a promovat ”omul nou” tip ”Dinu Paturica” (v. ”Ciocoii vechi si noi” de Nicolae Filimon) - asta ca sa fiu elegant in exprimare - rasturnand sistemul valorilor. Dupa 1990 ne conduc urmasii securistilor si propagandistilor. AM INTRAT IN EUROPA CU SPATELE suntem tratati ca atare. Am intrat in Europa milogindu-ne si ne ofuscam ca de ce suntem tratati ca milogi si cersetori. SUNTEM TRATATI EXACT CUM MERITAM! Bunicii si parintii nostrii i-au asteptat pe AMERICANI si au suferit ani grei de temniti comuniste pentru EI; si cum ne-au tratat si ne trateaza americanii? ca pe niste milogi!
In 1990 alde Dumitru Mazilu, urcati pe tancuri faceau actiuni de forta si strigau ”NU ne vindem tara!” cand Ratiu si Coposu doreau sa colaboreze cu marile puteri de pe pozitia Romaniei de atunci - cand eram altfel de parteneri de dialog pentru ei. Au vandut-o urmasii securistilor si comunistilor pe nimic. LENIN a avertizat ”Sa ne fereasca Dumnezeu de BURGHEZIA PROLETARA!”. A stiut el ce spune....
Eminescu spunea ”Cand propria viata singur n-o stii pe de rost / Au sa-i bata altii capul ca sa vaza cum au fost?”. Daca noi nu ne respectam ca oameni, nu ne respectam si promovam valorile, NU vor veni altii sa o faca! Sau in nici un caz GRATIS! Si vom ajunge - daca nu deja am ajuns - sa fim faustieni.
„Vai de biet roman saracul / Inapoi tot da ca racul!„. DAR PANA CAND O IATA-AMARA SI UN TRAI NEFERICIT?
Si, dupa cum spunea Cosbuc prin gura Marelui Decebal, sa nu uitam ca ”Zeii sunt departe sus / Dusmanii langa noi”!, deci ”O lupta-i viata, deci te lupta / Cu dragoste de ea, cu dor”....