Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #13522

2014-01-10 18:02

Justitia si institutiile statului nu sunt pentru rezolvarea problemelor poporului (a oamenilor de rand)ci doar pentru interesele anumitor persoane. Acest lucru l-am simtit pe "propria piele". In justitie, fiind victima unui accident rutier, dupa trei ani s-a terminat procesul, 16 luni a durat cercetarea, dupa aceea judecatorii au decis valoarea prejudiciilor doar simbolice, desi acum dupa nenumarate interventii chirurgicale, care nu se sfarsesc, sunt pensionata si cu grad de handicap accentuat. Ei probabil s-au gandit la cel vinovat ca este fiu de politist si la firma de asigurare. Pentru stabilirea gradului de invalditate la INEMRCM nu s-a tinut cont de diagnostic ci de varsta, astfel mi-a dat gradul III, si decizia lor a venit foarte tarziu si asa o luna de zile nu am avut dreptul la : concediu medical, pensie, drept de munca. La primaria din locaitate serviciile publice detransport, alimentare cu apa sunt date pe "ochi frumosi", astfel ca pentru orice nemultumire justificata, primarul te ignora si sta cu capul pe maini ca zici ca e "Labus".