Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #10938 Re:

2014-01-10 12:04

#10908: -

Stimate D-le Gadea
Sustin si eu demersul d-vs referitor la "Abuzurile din Romania trec oceanul".
Din anul 2003 parintii mei, Dumnezeu sa-i odihneasca, au fost nevoiti sa inceapa un proces referitor la un teren situat in Com. Melinesti, jud. Dolj. Au fost trei procese la Judecatoria Craiova, urmate de alte trei (contestatie la executare, suspendarea executarii si obligatie de a face), ultimul se gaseste in faza de recurs la Curtea de Apel Craiova. Am pierdut intrucat adversarii nostri au un cumnat judecator la Segarcea si apoi la Rm. Valcea (din ing. mecanic coleg cu mine la fostul DOLJCHIM, a facut dupa "90 dreptul la Craiova),
In anul 2007 am facut si la CEDO si ni l-a respins, deoarece Parchetul a dat NUP la sesizarea noastra ca in Registrul agricol s-a facut un fals, iar cererea de punere in posesie din 1991 a fost distrusa, dar a ramas nr. de inregistrare.
Datorita acestei dispute, in feb. 2008 am fost disponibilizat de la DOLJCHIM, desi eu eram singurul dr. ing. cu trei facultati si inventii. Am ajuns iar in instante pt. neacordarea sporului de doctorat si disponibilizare; acesta din urma s-a terminat 5 luni, iar cel pt. spor adurat 5 ani si jumatate. Le-am trimis si pe acestea la CEDO si mi-au fost respinse, dar nu dupa 18 luni cum era max. de timp, ci dupa 38 de luni (adica de peste doua ori). Intre timp, in aprilie 2010 au disponibilizat-o si pe sotie (ing. la DOLJCHIM) si ne-au stricat pensiile la amandoi!.
Impreuna cu alti salariati din Petrom, am actionat in justitie pt. recuperarea primelor (pt. gaze si aprov. de toamna) si pt. ca ni s-a respins le-am trimis la CEDO. De aceasta data le-au admis in prima faza (erau mii de salariati), le-au cerut fostilor salariati sa puna si avocati (ca sa mai cheltuie bani) si apoi la interventia OMV la CEDO, le-au respins.
Referitor la cei de la CEDO, va mai spun ca dupa ce mi-a fost respinsa cererea cu disponibilizarea si sporul la Camera a treia, am facut recurs la Marea Camera, care mi-a respins-o pe motiv ca nu am depus documentele corespunzatoare, dar ele se aflau in aceeasi institutie!. Am revenit cu aceste probleme si nu am mai primit raspuns. Din coresondenta cu Grefa, un domn H. Popescu mi- a scris ca din cauza volumului mare de munca nu pot sa raspunda, dar stimabilul nu faca decat sa citeasca documentatia trimisa; daca citeste greu, sa vina acasa ca sunt destui absolventi de drept care ii pot lua locul (am si eu unul din baieti care are dreptul si nu isi gaseste loc). Am facut apoi plangere la Tribunalul de la Haga, dar mi-au spus ca d-sii nu ii pot judeca pe cei de la CEDO. M-am adresat si Comisarului european pt. justitie si un domn Dumitrache, mi-a raspuns ca nici ei nu ii pot trage la raspundere pe cei de la CEDO. Argumentele mele au fost ca in anii 2000, doi salariti din Petrom castigasera procese la CEDO (ing. Popescu si dr.ec. Rada), dar inte timp OMV a preluat Petrom si a intervenit la CEDO. De asemenea, in ultimii doi ani au scazut sumele platite de Romania de la cca. 41 mil. euro, la cca 8-9 mil. adica de 5 ori. Stim ca Romania contribuie cu o suma de bani la UE, din care o parte ajung si la judecatorii CEDO. Daca au redus de 5 ori sumele (adica s-au respins aproape toate cererile, ramanand doar cele cu cei arestati), atunci ar fi trebuit sa se reduca si nr. judecatorilor (ca se plangeau de vol. mare de munca!).
In paralel, am actionat si in tara. In luna martie 2013 m-am adresat cu o plangere DNA, in care solicitam sa fie anchetari judecatorii de la ICCJ impreuna cu cei de la Craiova, pt. ca nu mi-au aprobat stramutarea proceselor de la Craiova (contestatia si obligatia de a face) si spre marea mea surprindere, prin adr. 625/2013 de la DNA, prin care d-na procurer Daniela Dumitrache, sef de serviciu, imi trimitea plamgerea mea, inclusiv plicul(!). As dori sa stiu si eu unde a terminat d-sa facultatea?. Sper sa nu pates casa cum am patit cu o tanara judecatoare de la Judecatoria Craiova, d-na Maria Bran care m-a amendat cu doua amenzi odata, 400 lei pt. ca nu mi-a admis Obiectiunile scrise la procesul cu Obligatia de a face (in Cod. Pr. C. amenda este de la 30 la 200 lei- sties i un agent!). La urmatorul termen pt. ca am indrasnit sa o intrb unde a terminat facultatea mi-a mai dat 200 lei (acum probabil ca a citit Codul!). Am facut imediat cerere de reexaminare (asta nu a observant numeni ca acest termen se suprapune cu alte domenii!), care a ajuns btot la d-sa si in aceeasi zi a trimis-o la DGFP Dolj si pt. ca eu nu am platit decat 200 lei (trebuia sa fac contestatie si asta imi lua timp), cei de la finate mi-au blocat toate conturile si tot mi-au luat banii (cat vigilenta!). Nu mi-a raspuns la ce facultate a terminat, da rasa fac cei care au terminat la Craiova (facultate infiintata dupa ’90); toti atunci cand ii intrebi chestiuni de competenta, o dau pe disciplina. A urmat cererea de recuzare a judecatoarei care a fost respinsa de celegii d-sei. Asa am fost nevoit sa ajung la la ICCJ, pt. stramutarea proceselor (contestatia si obligatia de a face), obtinand Certificatele contestatoare in urma carora Judecatoria Craiova sa astepte judecata de la ICCJ. D-na Bran mi-a spus ca nu asteapta si a continuat procesul, profitand de termenele lungi de la ICCJ. In data de 12.03.2013 am fost la ICCJ, la completul CC9 (pe care am cerut DNA-ului sa il ancheteze pt. abuz). Ulterior ati vazut ca o d-na procurer de la ICCj a fost arestata (exista coruptie acolo). Nici stramutarea nu mi-a fost aprobata si mi-au ras in nas coruptii de la Craiova; acum mai am de asteptat recusul la Obligatia de a face de la Curtea de Apel Craiova. In anul 2007 am trimis la CEDO procesul cu terenul si mi-a fost respins. Nu ii intereseaza pe d-sii abuzurile din Romania si ca nu se respecta Legea 18/1991.
Vazand ca nu o rezolv, m-am adresat Guvernului sa solicite ei DNA-ului (nu stiam atunci ca nici lor nu le luasera in seama plangerile). Dupa acest esec, mi-a venit idea sa testez Presedentia, prin memorial 16445/2013. Au trimis prin Consilierul presidential, au si revenit si tot nu a raspuns DNA-ul. Asa pot sa demonstrez ca, numai la interventia presedintelui Basescu actioneaza DNA-ul!.
In raportul pe justitie al UE nu se spune nimic de evolutia numarului de procese impotriva Romaniei la CEDO, uitand ca cetateanul roman- european, prin impozitele si taxele judiciare, ii plateste pe functionarii din UE!. Din acest motiv s-a recurs la apelul peste ocean.
Cu deosebita stima
Dr.ing.ec. Dumitru JIANU ; Craiova 10.01.2014
Membru al Academiei de Stiinte din LATRINA 3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!