Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#10901

2014-01-10 12:00

Sunt de acord cu petitia dvs. Dar nu pot crede ca se va rezolva ceva.Chiar daca petitia este adresata unor inalti oficiali americani, sa nu uitam ca si ei sunt politicieni. Pt.ei conteaza interesele de grup nu ceea ce cei multi {prostimea}. Oricum speranta moare ultima, chiar daca eu sper de 52 de ani. SUCCES.
din popor

#10902 Re: Re:

2014-01-10 12:00

#10880: - Re:

saracii de voi...deraiati rau.

cu cat sunteti platiti pentru postari?

 


Musafir

#10903

2014-01-10 12:00

foate bine

Musafir

#10904

2014-01-10 12:00

Numai la noi,in lipsa unei educatii civice si politice, persoanele care ajung in functii importante din conducerea statului, alesi sau numiti se auto-numesc "demnitari" si cred ca pot face orice fara sa raspunda pentru nimic si in fata nimanui.In realitate, in orice democratie occidentala bine asezata acestia sunt considerati si numiti SLUJITORI AI NATIUNII si ei, in marea lor majoritate se comporta ca atare si raspund in fata natiunii, care i-a investit cu sarcinile si responsabilitatile respective si, de aceea, isi indeplinesc cu onestitate serviciul lor in slujba natiunii.Este deosebit de relevant recentul exemplul concret al lui Silvio Berlusconi. Asa va trebui sa functionaeze statul de drept si democratia si in Romania.
Coco

#10905 Re: SA VA FIE RUSINEEEEEEE PRIN CE INCERCATI SA PROMOVATI

2014-01-10 12:00

#10784: o balacareala de antena 3 - SA VA FIE RUSINEEEEEEE PRIN CE INCERCATI SA PROMOVATI

Ref : "Chiar nu vezi ce hotii la drumul mare se petrec in Romania?" - sa sti ca ai dreptate si unde mai pui ca toate aceste mari  hotii la drumul mare sunt ale regimului Basescu si ale protejatilor lui. Ce " gadea" si-a luat pamant la Nana? ce " gadea" iese ca un cuc la TV si da indicatii justitiei? , ce "gadea" face pe primministrul? ce " gadea" are afaceri oneroase in familia lui pe banii nostri?................. Mai gandeste-te sau poate si tu esti un profitor al regimului Basescu?

liviu13

#10906

2014-01-10 12:00

Sunt prea multe comentarii de facut.Imi pare rau !

Musafir

#10907 Re: Felix

2014-01-10 12:00

#10779: - Felix

bai, pupinbasistule

scuza-ne ca nu ne permitem cate un PC pentru fiecare membru al familiei ca sa avem IP propriu

ti se pare anormal ca o familie cu 4 membri sa voteze de pe acelasi IP?

dupa 9 ani sub basescu, e foarte posibil


Musafir

#10908

2014-01-10 12:00

Stimate D-le Gadea
Sustin si eu demersul d-vs referitor la "Abuzurile din Romania trec oceanul".
Din anul 2003 parintii mei, Dumnezeu sa-i odihneasca, au fost nevoiti sa inceapa un proces referitor la un teren situat in Com. Melinesti, jud. Dolj. Au fost trei procese la Judecatoria Craiova, urmate de alte trei (contestatie la executare, suspendarea executarii si obligatie de a face), ultimul se gaseste in faza de recurs la Curtea de Apel Craiova. Am pierdut intrucat adversarii nostri au un cumnat judecator la Segarcea si apoi la Rm. Valcea (din ing. mecanic coleg cu mine la fostul DOLJCHIM, a facut dupa "90 dreptul la Craiova),
In anul 2007 am facut si la CEDO si ni l-a respins, deoarece Parchetul a dat NUP la sesizarea noastra ca in Registrul agricol s-a facut un fals, iar cererea de punere in posesie din 1991 a fost distrusa, dar a ramas nr. de inregistrare.
Datorita acestei dispute, in feb. 2008 am fost disponibilizat de la DOLJCHIM, desi eu eram singurul dr. ing. cu trei facultati si inventii. Am ajuns iar in instante pt. neacordarea sporului de doctorat si disponibilizare; acesta din urma s-a terminat 5 luni, iar cel pt. spor adurat 5 ani si jumatate. Le-am trimis si pe acestea la CEDO si mi-au fost respinse, dar nu dupa 18 luni cum era max. de timp, ci dupa 38 de luni (adica de peste doua ori). Intre timp, in aprilie 2010 au disponibilizat-o si pe sotie (ing. la DOLJCHIM) si ne-au stricat pensiile la amandoi!.
Impreuna cu alti salariati din Petrom, am actionat in justitie pt. recuperarea primelor (pt. gaze si aprov. de toamna) si pt. ca ni s-a respins le-am trimis la CEDO. De aceasta data le-au admis in prima faza (erau mii de salariati), le-au cerut fostilor salariati sa puna si avocati (ca sa mai cheltuie bani) si apoi la interventia OMV la CEDO, le-au respins.
Referitor la cei de la CEDO, va mai spun ca dupa ce mi-a fost respinsa cererea cu disponibilizarea si sporul la Camera a treia, am facut recurs la Marea Camera, care mi-a respins-o pe motiv ca nu am depus documentele corespunzatoare, dar ele se aflau in aceeasi institutie!. Am revenit cu aceste probleme si nu am mai primit raspuns. Din coresondenta cu Grefa, un domn H. Popescu mi- a scris ca din cauza volumului mare de munca nu pot sa raspunda, dar stimabilul nu faca decat sa citeasca documentatia trimisa; daca citeste greu, sa vina acasa ca sunt destui absolventi de drept care ii pot lua locul (am si eu unul din baieti care are dreptul si nu isi gaseste loc). Am facut apoi plangere la Tribunalul de la Haga, dar mi-au spus ca d-sii nu ii pot judeca pe cei de la CEDO. M-am adresat si Comisarului european pt. justitie si un domn Dumitrache, mi-a raspuns ca nici ei nu ii pot trage la raspundere pe cei de la CEDO. Argumentele mele au fost ca in anii 2000, doi salariti din Petrom castigasera procese la CEDO (ing. Popescu si dr.ec. Rada), dar inte timp OMV a preluat Petrom si a intervenit la CEDO. De asemenea, in ultimii doi ani au scazut sumele platite de Romania de la cca. 41 mil. euro, la cca 8-9 mil. adica de 5 ori. Stim ca Romania contribuie cu o suma de bani la UE, din care o parte ajung si la judecatorii CEDO. Daca au redus de 5 ori sumele (adica s-au respins aproape toate cererile, ramanand doar cele cu cei arestati), atunci ar fi trebuit sa se reduca si nr. judecatorilor (ca se plangeau de vol. mare de munca!).
In paralel, am actionat si in tara. In luna martie 2013 m-am adresat cu o plangere DNA, in care solicitam sa fie anchetari judecatorii de la ICCJ impreuna cu cei de la Craiova, pt. ca nu mi-au aprobat stramutarea proceselor de la Craiova (contestatia si obligatia de a face) si spre marea mea surprindere, prin adr. 625/2013 de la DNA, prin care d-na procurer Daniela Dumitrache, sef de serviciu, imi trimitea plamgerea mea, inclusiv plicul(!). As dori sa stiu si eu unde a terminat d-sa facultatea?. Sper sa nu pates casa cum am patit cu o tanara judecatoare de la Judecatoria Craiova, d-na Maria Bran care m-a amendat cu doua amenzi odata, 400 lei pt. ca nu mi-a admis Obiectiunile scrise la procesul cu Obligatia de a face (in Cod. Pr. C. amenda este de la 30 la 200 lei- sties i un agent!). La urmatorul termen pt. ca am indrasnit sa o intrb unde a terminat facultatea mi-a mai dat 200 lei (acum probabil ca a citit Codul!). Am facut imediat cerere de reexaminare (asta nu a observant numeni ca acest termen se suprapune cu alte domenii!), care a ajuns btot la d-sa si in aceeasi zi a trimis-o la DGFP Dolj si pt. ca eu nu am platit decat 200 lei (trebuia sa fac contestatie si asta imi lua timp), cei de la finate mi-au blocat toate conturile si tot mi-au luat banii (cat vigilenta!). Nu mi-a raspuns la ce facultate a terminat, da rasa fac cei care au terminat la Craiova (facultate infiintata dupa ’90); toti atunci cand ii intrebi chestiuni de competenta, o dau pe disciplina. A urmat cererea de recuzare a judecatoarei care a fost respinsa de celegii d-sei. Asa am fost nevoit sa ajung la la ICCJ, pt. stramutarea proceselor (contestatia si obligatia de a face), obtinand Certificatele contestatoare in urma carora Judecatoria Craiova sa astepte judecata de la ICCJ. D-na Bran mi-a spus ca nu asteapta si a continuat procesul, profitand de termenele lungi de la ICCJ. In data de 12.03.2013 am fost la ICCJ, la completul CC9 (pe care am cerut DNA-ului sa il ancheteze pt. abuz). Ulterior ati vazut ca o d-na procurer de la ICCj a fost arestata (exista coruptie acolo). Nici stramutarea nu mi-a fost aprobata si mi-au ras in nas coruptii de la Craiova; acum mai am de asteptat recusul la Obligatia de a face de la Curtea de Apel Craiova. In anul 2007 am trimis la CEDO procesul cu terenul si mi-a fost respins. Nu ii intereseaza pe d-sii abuzurile din Romania si ca nu se respecta Legea 18/1991.
Vazand ca nu o rezolv, m-am adresat Guvernului sa solicite ei DNA-ului (nu stiam atunci ca nici lor nu le luasera in seama plangerile). Dupa acest esec, mi-a venit idea sa testez Presedentia, prin memorial 16445/2013. Au trimis prin Consilierul presidential, au si revenit si tot nu a raspuns DNA-ul. Asa pot sa demonstrez ca, numai la interventia presedintelui Basescu actioneaza DNA-ul!.
In raportul pe justitie al UE nu se spune nimic de evolutia numarului de procese impotriva Romaniei la CEDO, uitand ca cetateanul roman- european, prin impozitele si taxele judiciare, ii plateste pe functionarii din UE!. Din acest motiv s-a recurs la apelul peste ocean.
Cu deosebita stima
Dr.ing.ec. Dumitru JIANU ; Craiova 10.01.2014
Membru al Academiei de Stiinte din New York

Musafir

#10909

2014-01-10 12:00

va felicitam pentru aceasta intiativa;este necesar sa ne exptimam liber opiniile;va multumim o.taraboanta -inginer pensionar.
BASESCU

#10910 Re:

2014-01-10 12:01

#1: -

nu tine.......poti trimite la infinit semnaturi pe adrese de ymail ci miile.......cate vrei


Musafir

#10911

2014-01-10 12:01

M-AM SATURAT DE BASESCU. ASTA ESTE MAI RAU CACEAUSESCU.
A FOST COLEG CU NASTASE IN COPILARIE,SI CHIAR VECINI DE APARTAMENT.
DACA NU CREDETI SAPATI MAI ADANC

Musafir

#10912

2014-01-10 12:01

Suntem di traim intr-o tara de tot rahatu.


Musafir

#10913

2014-01-10 12:01

Am plecat din tara in 2008 fix cu cateva luni inainte de a incepe distrusul asta de Basescu sa distruga tara 100% pana atunci o distruse doar 50% si mai erau sperante sa isi revina daca nu iesea presedinte din nou.
Vreau toti pacalicii astia sa dispara !!

Musafir

#10914

2014-01-10 12:01

Un demers corect,civic,democratic si de bun simt.
Ramane insa un "gust amar" si regretul ca putea fi facut acum un an si jumatate cand votul si opinia publica au fost atat de grav maltratate. Desigur toate pierderile acestei perioade nu si le asuma nimeni, dar ne plangem de sanatate, educatie si infrastructura. Este incredibil cum o mana de oameni a transformat un popor de votanti intr-unul de coabitanti in numele "linistii" europene si bunei guvernari. Si mai vrem respect?
Noi, votantii, ne-am facut datoria, ei cand si-o fac pe a lor? Testul lor de neputinta ne-a costat, ne costa si-i va costa.
Este tragica acesta democratie "mioritica" in care mereu si mereu speram sa alegem raul cel mai mic. Asta da Atlantic si European !?
Pacat ca acest popor atat de oropsit pare a fi lipsit de de barbati de stat drepti si puternici care sa creeze institutii cu adevarat democratice si europene. Iar noi ca buni romani si crestini tot speram, speram si iar speram, sa de-a Domnu' !

Musafir

#10915

2014-01-10 12:01

Mortii revolutiei nu-si gasesc tihna vazand ce a facut Basescu si asa zisa justitie din Romania. Ca cetatean nu mai cred in vot, justitie, presedinte, parlament; in general, in democratia din Romania. Mare pacat!

Musafir

#10916

2014-01-10 12:01

BASESCU, THIS IS YOUR END

Musafir

#10917

2014-01-10 12:01

ROMANIA FARA PRESEDINTE !
Sa afle toata lumea ca Romania este singura tara cu un ,,presedinte'' SUSPENDAT si inca in functie.

Musafir

#10918

2014-01-10 12:01

Felicitari pentru aceasta initiativa.Vrem sa fim tratati ca o tara libera si democratica,nu ca o colonie,sa avem dreptul sa ne decidem singuri soarta,nu prin mentinerea sau impunerea unor conducatori corupti,cu o gasca de mafioti care si-au batut joc de aceasta tara si ne-au adus la limita saraciei.Vreau ca USL sa fie si sa faca ce a promis,sa faca dreptate pana la capat,iar discutiile cu partenerii europeni si SUA sa le aiba cu capul sus si nu in genunchi.Meritam mai mult ca natiune europeana.
ANTI - tonomate

#10919 Dan Voiculescu

2014-01-10 12:01

Cand faceti o petitie in care sa aratati cum Dan Voiculescu, exponent DOVEDIT al regimului Ceasusescu, ocoloeste justitia jucand bambilici cu functia de parlamentar? Daca tot doreste o decizie, de ce nu urgenteaza ci tergiverseaza acest lucru?
spălatu'

#10920 Re: Felix

2014-01-10 12:01

#10779: - Felix

Băi "felix", nu toată lumea (semnatarii) are net, şi id-uri separate. Oricum, asta o ştii perfect. Aşa că, nu mai fă pe "deşteptu'"...


Musafir

#10921

2014-01-10 12:02

Sa scapam odata pentru totdeauna de Basescu, aceasta gluma odioasa a istoriei si a naturii!!!

Musafir

#10922

2014-01-10 12:02

va felicit D-le Gadea pentru aceasta initiativa,trebuia mai de mult facuta!dar este bine si acum!poate se conving si cei din afara ce fel de pacalici avem la carma tarii!va multumesc ca existati!Dumnezeu sa vadea,intelepciune in continuare!

Musafir

#10923

2014-01-10 12:02

trebuie sa inceteze ilegalitatile a nivel inalt,
trebuie eliminata coruptia nenorocita, trebuie sa fie pedepsiti cei care au distrus tara asta in care nu mai ai niciun viitor.

Musafir

#10924

2014-01-10 12:02

VREM O JUSTITIE DREAPTA , NU STRAMBA
din popor

#10925 Re: BASISTII LA JUDECATA !!!

2014-01-10 12:02

#10885: BANII INAPOI, BASISTI !!! - BASISTII LA JUDECATA !!!

Cat e salariu pentru postari?

e mult?

hahahahahahahahahahha..