Abuzurile din Romania trec oceanul

Leia

/ #7968 Succes

2014-01-10 06:52

Eu, pe lângă alți câțiva romani, sunt in măsura sa FUG din aceasta țară " o situație destul de încurcată, cum numai in Romania se poate întâlni. Am dorit sa achiziționez un apartament in 2007, am dat bani dar apartamentul nu mi-a mai revenit in posesie (nu am fost singura păgubita); pe scurt l-am câștigat prin Executare si am fost sa il intabulez : aici este problema, ca sa il intabulezi iti trebuie certificatul fiscal de la Primărie dupa care ajungi la Cadastru...la Cadastru am constatat ca, "constructorul" si-a modificat denumirea societăți si a vândut apartamentul către o alta persoana ..normal ca eu am primit refuz - de aici am început un proces care a durat pana in 2012 ...si normal ca l-am pierdut (nu am avut cum sa demonstrez "antedatarea" la notarul cu care isi încheia actele si nici relatiile lui de la Cadastru si Primarie( lichidator judiciar si membru PNL, acum mai nou este Expert in Insolventa C.P.Catalin)...am pierdut ani, plata imobilului, taxe de timbru,cheltuieli de judecata ...si la Curtea de Apel m-au informat ca nu "mi-a fost încălcat dreptul de proprietate"!!!??? In Ro nici nu credeam ca ar fi posibil :))!!!
Problema mea apare din 2012 ; primesc de la Primaria Ag (am depus hotărârea definitiva si irevocabila) ca m-au scos din evidentele lor (au radiat apartamentul)...dar LE DATOREZ PLATA IMPOZITULUI DIN ANUL 2007 ??? Repet : scopul procesului a fost sa intru in posesia IMOBILULUI si nu am reușit ..persoana care l-a cumpărat plătește impozit din 2008, EU DE CE TREBUIE SA PLĂTESC daca nu am locuit NICIODATA ...in plus : CUM POATE PRIMĂRIA SA ELIBEREZE UN certificat de ROL pe același IMOBIL ??? Si tot eu am pierdut chiar dacă conform legii Actul de Adjudecare este mai presus decât actul de vanzare-cumparare si in plus tot actul meu a fost inregistrat prima data....dar Judecători nu au văzut asta..!!! "
...si multe alte lucruri posibile in Sănătate, Justitie si Invatamant care ti se pot întâmpla..DAR NUMAI IN Romania ..