Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #1509

2014-01-09 20:04

"Ne-am saturat!" de 20 de ani acelasi slogan, aceleasi palarii, alte fete, aceeasi coruptie... mai mult sau mai putin. INsa a venit vremea sa ii punem punct incepand de la varf... Flota, unde o fi ea? Dosarul flotei unde o fi el... bunicuta baga capul in nisip pentru a-si apara interesele personale, cu toate ca il lua in brate ieri pe cel care ispaseste si pacatele lui... Ne-am saturat sa inghitim galusca si sa dam cu sarut mana la porti straine, la strainii pe care i-am asteptat o viata. Noi suntem generatia care nu am asteptat sa ne faca dreptate nimeni si cu pieptul dezgolit am iesit in fata gloantelor. Noi nu vrem sa avem capul plecat pentru ca sabia sa nu il taie. Vrem democratoe adevarata, vrem sa nu mai fim calcati de smecherasii cu bolizi la semafor si pe trecerea de pietoni, nu vrem nici marginalizari si nici abuzuri, vrem sa ne crestem copii intru respectarea drepturilor omului. Ne-am saturat! Pna cand si pana unde ne vom mai inclina. Treziti-va ca in imnul tarii pentru ca maine va fi prea tarziu!