Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

ApiSinica

/ #67

2013-12-11 18:07

Dragi apicultori mai mult sau mai putin incepatori, as vrea sa stiti si parerea mea despre bio stup.Eu cred ca ursului chiar ii place atit de mult mierea incit crede si el biostuparia asta.Ce pot eu sa va spun e ca pe linga buna dezvoltare a familiilor mai poate fi si o seceta,o nosema cum am patit eu vara asta un furtisag chiar linistit si din doua matci nu mai era nici una in lada.Personal indiferent de cit de slaba e familia nu mai iernez 2 in lada.Eu tin in multietajati si cite 2 rame oarbe de corp ori vind faguri ori prind paduchi.Asta o stiu de la alti apicultori si nu e inventia ursului .Am vapor si duc stupi in delta cine imi urca biostupoiu in vapor,cine are puterea ursului?Spunea cineva ca nu il afecteaza greseste daca e apicultor.Asa a aparut impozitu asa imi cere Ponta 9000 euro sa inmatriculez raba pentru ca se cistiga ci abereaza Ursu ca nici nu stiu sa numar atita nici eu nici albinele mele atitia bani si cum sa scoti miere fara transport?Acasa/?Nu faceti greseala sa nu tratati albinele pe baza ramei oarbe sau afundului antivaroua ursu are urme de varachet pe lazi iar mierea bio nu o face lada.Aveti curaj si spuneti toate astea la tv cine e mai aproape nu lasati sa vorbeasca numai ursu albina e vie azi si miine poate fi moarta.Pentru asta va trebuie capital sa cumparati albine ,intreb aveti ? Si pentru 100 de fam.Nu dati bani grei pe lazi faceti lazi .Vreti inventii faceti albina va face tot ce stie ea in functie de cules de necules.M-am mirat si eu de Apispuisoru dar e clar ca din modestie a tacut.Daca stiti altceva va rog sa ma contraziceti.