Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #10490 Ce se vede printr-o perdea de fum

2013-10-25 09:58

http://www.viatavalcii.ro/images/2013/petre-tanasoaica_1.jpg...

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/49-opinia-mea/20459-ce-se-vede-printr-o-perdea-de-fum.html

Probabil că subiectul care a entuziasmat cel mai tare şi presa şi politica vâlceană din ultimul timp a fost întâlnirea de la Ministerul Economiei, pe problema Oltchim. Într-o oarecare măsură, recunosc că m-am lăsat dus de val şi pentru o jumătate de zi am trăit pe aripa speranţei că până la urmă Oltchim va fi salvat. Deşi sunt un rac veritabil, natura ori bunul Dumnezeu m-a înzestrat cu o tenacitate pe care de mult ori mi-o suspectez ca fiind sinucigaşă. Aşadar, cred în forţa binelui, în bătăliile oamenilor cinstiţi, în cei care sunt vizionari şi detest negativiştii, pe cei care strâng argumente pentru NU, în loc să strângă argumente pentru DA. Din păcate, trăim într-o lume de-o sălbăticie ieşită din comun, capitalismul în România e barbar, primitiv, nu se face politică pentru binele public, ci pentru binele personal, politicienii sunt primii care înşeală şi îşi încep fiecare mandat cu minciuni poleite în aur. Cetăţeanul român n-a ajuns la acea maturitate care să producă la nivelul conştiinţei nevoia de implicare şi din cauza asta scapă printre degete, de fiecare dată, numai şmecherii către butoane.

Am făcut această lungă introducere pentru că miercuri, după ce am plecat de la ziar, deşi n-am fost în cabinetul ministrului, am luat fiecare declaraţie în parte, dată de fiecare participant la întâlnire. Aproape toţi au făcut o afirmaţie şocantă: ministrul Gerea i-a asigurat că va face tot ce-i stă-n putinţă ca să privatizeze Oltchim în condiţii optime (cu păstrarea Arpechim şi a investiţiilor majore din ultimii ani), chiar dacă va fi ministru doar o lună! Mi-a mai atras atenţia poziţia grupului liberal care a fost rezervată până la tăcere (cum este cazul deputatului Buican), până la îndoielile strecurate în poziţia luată de Adrănel Cotescu.

Am ajuns şi la o concluzie: soarta combinatului chimic de la Râmnicu Vâlcea este pecetluită, PCC va fi singurul beneficiar al privatizării, toate secţiile de înaltă tehnologie vor fi trimise la fier vechi, mai mult de jumătate din personalul de acum de la Oltchim va fi disponibilizată şi va rămâne să funcţioneze doar o mică cooperativă chimică, care va exploata resursele locale. Eu, cel mai optimist dintre optimiştii Vâlcii, sunt astăzi pesimist. Se vor plimba pe la minister tot felul de peţitori, ministrul şi oficialităţile vor face mare caz de asta, tocmai pentru a arăta că n-au stat degeaba şi au acordat Oltchimului toate şansele, deşi ştiu foarte bine, de la preşedinte la primul-ministru şi la şefii liberali, că peţitorul care va câştiga licitaţia se numeşte PCC. Bravo lor! Au fost tenace, „persuasivi”, au făcut lobby cum trebuia pe principalele canale media şi, deşi n-au bani să cumpere tot combinatul, vor lua bucăţica pe care o râvnesc de mult. În foarte puţin timp, ultima mare redută a chimiei româneşti va pleca steagul. Petre Tănăsoaica