S.O.S. familia!

Marin Irina

/ #1270 Buna seara.

2013-08-26 22:39

Buna, ma numesc Irina. Dupa ce am citit aceasta petitie care mi-a aparut in seara aceasta pe wall-ul facebook, share-uita cu un mesaj nu tocmai de sustinere de un prieten la care nu ma asteptam deoarece stiu ca este homosexual si din viziunea lui, nu ma asteptam sa ii faca "publicitate", am decis sa imi spun parerea.
Am 23 de ani, sunt in relatie de aproape doi ani cu iubitul meu si planuim sa ne casatorim in anul ce urmeaza, dupa care sa concepem si un copil imediat ce ne consolidam profesional in job-urile pe care le-am obtinut la sfarsitul licentiatului.
Eu sunt ok cu persoanele gay. Cunosc cateva, ne intelegem in general de minune si recunosc, sunt oarecum "profitoare" deoarece cand am o problema de ordin personal, la unul din ei ma confesez si mereu imi ofera comfort si un sfat bun. Totusi, nu in orice situatie deoarece pun pe primul loc comunicarea dintre mine si iubitul meu. Cateodata stau si ma gandesc "cum de un barbat plin de muschi si inalt" se poate cobori la nivelul unei femei cand vine vorba de sfaturi personale? Pentru ca e gay? La inceput, asa am crezut, dupa care mi-am dat seama ca o face din dorinta de a fi placut de cei din jur, de a nu da nimanui ocazia de a-l desconsidera sub nicio forma, dar si pentru ca pretuieste prietenia si stim cu totii, daca in aceasta viata nu ai prieteni, e ca si cum ai trai degeaba.
Autoarea petitiei doreste sa faca ceea ce e bine pentru copilul ei din cate am inteles si nu o pot judeca pentru asta. In acelasi timp, ma gandesc ca nu procedeaza tocmai corect fata de copilul ei dorind sa ascunda orice informatie despre homosexualitate.
Din cate mi-a povestit acel prieten, nu exista un studiu care sa dezvaluie cu exactitate cauzele homosexualitatii, unii spun ca ar fi genetic, altii spun ca devii homosexual in urma mediului, societatii in care traiesti, ca cel mai mic din mai multi frati ar fi gay. Asta am retinut din ce mi-au povestit.
Revenind la teama autoarei petitiei, daca nu ma insel, faptul ca un copil care traieste intr-o societate in care sunt promovate si relatiile gay, un copil poate deveni asa prin "puterea exemplului", adoptand comportamentele si atitudinile pe care le vede la televizor.
Cum spuneam, eu si cu iubitul meu planuim sa avem un copil si discutam mult pe seama aceasta si cu privire la educatia pe care ar trebui sa o primeasca de-a lungul anilor.
Cum vad eu treaba cu homosexualii: au existat intotdeauna si cred ca vor continua sa existe si daca va fi declansat un genocid impotriva lor (Doamne fereste!). In aceste conditii, eu socotesc ca in cazul in care un copil poate deveni homosexual auzind/vazand ceva despre asta, cel mai bine e sa nu ii ascund informatia. Cand consider ca e suficient de mare (inca nu stiu, 12, 14 ani) pentru a intelege anumite lucruri, daca vine acasa si imi spune "mami, cutare l-a facut gay pe x-ulescu, ce inseamna?", voi stii ca e nevoie sa discut cu el despre aceste lucruri, facandu-l sa inteleaga ca desi "mami+tati" sunt foarte multi in lume, anumiti oameni iubesc diferit, ca exista in lume si cazuri de "mami+mami" sau "tati+tati", iar daca ma intreaba daca acestia pot avea copii, ii voi spune despre cea mai raspandita metoda, adoptia. Voi avea grija sa ii ofer aceste informatii cand va sosi timpul exact in limbajul pe care sa il inteleaga. Consider ca ascunderea acestor informatii fata de copii atunci cand intreaba, sau observa ceva, nu este benefica. Copilul ramane cu intrebarile la care nu-i poate raspunde nimeni si poate in subconstient, se va impregna acest lucru si se va gandi, fara sa vrea, mai mult decat trebuie si va ramane cu sentimentul "de ce nu vor sa imi spuna?".
Un lucru il stiu sigur: nu voi vrea ca al meu copil sa creasca cu prejudecati si sentimente negative fata de cineva. Cum eu am fost crescuta in spiritul dreptatii, al iubirii fata de oameni si al respectului, asa imi voi creste si eu copilul. Cat se va putea, voi avea grija ca televizorul sa fie setat numai pe desene animate, sa invete si sa creasca cu un spirit competitiv si cu multa incredere de sine.
Traim intr-o societate in plina dezvoltare. Odata cu dezvoltarea tehnologiei in ultimile decade, nu ne mai putem ascunde de informatie si tot ce putem face e sa le explicam cand e nevoie, pe limba lor, ce si cum. Fiecare parinte cum poate, dupa cum crede ca e mai bine.
Imi pare rau, nu pot semna aceasta petite din respect fata de democratie, libertatea presei si puterea de a stinge televizorul cand considerati ca e nevoie. Si nu in ultimul rand, din respect fata de amicii mei gay.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...