S.O.S. familia!

Mayhem

/ #444 Re: Re: Re: Re: Nu copiilor de homosexuali!

2013-08-17 17:01

#440: Dana Captilin - Re: Re: Re: Nu copiilor de homosexuali!

"Cum iti permiti sa-mi spui ca ceea ce fac este rau, ba mai mult, ai si girul confirmarii peste timp!?"

In primul rand ca poate, si in al doilea rand, ca are dreptate.

"Cu ce drept iti permiti sa-mi spui ca ceea ce cred eu este o inselare? Cumva gandesti in capul meu?"

Cu acelasi drept cu care eu imi permit sa spun ca esti paranoica.

"Este vorba de a intelege persoanele care ajung sa cada in acest pacat IMENS, care umple fata lumii de boli psihice si fizice, de neintelegeri, de discordie."

Si ai impresia ca prin marginalizarea lor, prin blamarea lor, prin interzicerea unor drepturi si prin acuzatii nefondate, ii poti 'intelege'? Woau, esti impotriva lor dar vrei sa ii intelegi. Voit esti in antiteza. Ca sa poti sa ii intelegi, trebuie sa renunt la prejudecatile fata de ei, sa stai de vorba cu ei, sa le sti nevoile, 'suferintele', problemele, dar eu vad ca tu deja ii cataloghezi drept bolnavi psihici si alte celea... Pai sa nu te astepti la dialog si intelegere din partea lor atunci draga...

"Ori nu stii pe ce lume traiesti, ori inca n-ai aflat ca rachetele sunt pentru fum."

Hai nu mai spune, pe ce lume traim, spune-mi ca poate eu nu stiu? :)) Serios, rachetele sunt pentru fum? Eu stiam ca sunt bune si la articulat prostii dupa ceafa, poate le revine mintea la cap putin si renunta la delirul mistic.

"Nu, ateii nu cred in nimic. Daca totusi crezi in ''ceva'', macar te duci intr-o parte sau in alta, functie de greseala; daca insa, nu crezi in nimic, te duci in nimic. Si e pacat pentru intreaga omenire."

Serios. La partea cu 'nu cred in nimic', e adevarata, pentru ca nu poti sa crezi in iluzii. O persoana cu un coeficient de inteligenta peste medie nu poate sa creada basme despre un tufis vorbitor. Credinta nu este o virtute, este doar o alta forma de respect automat fata de autoritate. Iar respectul nu e automat, el se dobandeste. Nu cred in d-zeul vostru pentru ca biblia (in special VT), il descrie mai degraba ca pe un tiran nervos ca a pierdut lupta cu 'dusmanul' si isi pedepseste propria creatie pe care el insusi i-a inzestrat cu liber arbitru. Si pe langa asta, cica ii mai si iubeste. Woau, nu stiu cine e mai bolnav, credinciosul sau homosexual, eu tind sa cred ca primul.

"Nimeni nu a putut descoperi Geneza lumii ca timp (ani), asa precum nimeninu stie cand va fi Apocalipsa."

Pentru ca Geneza in forma ei biblica nu a existat, este doar o incercare de tipul 'teoria chibritului' de a explica, dupa logica si intelegerea omului primitiv de acum cateva mii de ani, cum a aparut lumea. Stiinta a venit cu o alternativa mai credibila despre aparitita lumii si despre aparitia omului. Cat despre apocalipsa, iti zic eu cand vine, cand vom disparea de pe Pamant! De cand a aparut viata, peste 90% din speciile care au trait vreodata pe pamant, au disparut! Ne vine si noua randul, si nu prin interferenta mistica, ci datorita legilor naturii!

"Inafara doar de Dumnezeu care ne indura pe toti pe paman cu un scop, unul pentru fiecare, si toti slujindu-i Lui. Intre cele doua momente ale existentei/disparitiei noastre ca oameni, sta Biblia. Singura, doar Biblia ne poate da date sigure (ani, perioade) despre... atentie despre ce anume: despre vechimea pacatului in lume si raportarea gresita la pacat, despre istoria mantuirii omului si a izbavirii sale de pacat."

Dupa biblie ai creationistii care spun ca Pamantul are 7000 de ani, stiinta a dovedit ca are peste 4.5 mld de ani. Biblia spunea ca Soarele se invarte in jurul soarelui insa Copernic si mai tarziu Galileo Galilei au venit cu heliocentrismul care in sec XIX devine norma. Biblia spune ca pamantul e marginit, iar involuntar, Magelan dovedeste ca e sferic. Nu avem nici in ziua de azi o dovada arheologica sau istorica in privinta sclaviei evreilor in Egipt, a Exodului si nici a celor 3 mari regi ai Israelului. Ba, nu exista nicio sursa istorica sigura care vorbeste despre Iisus in timpul vietii sale. Dar avem sute de izvoare istorice medievale care au atestat ca biblia a fost modificata in favoarea masinii de propaganda a bisericii. Deci da, biblia reprezinta un reper, un reper pe care trebuie sa il eviti daca vrei sa cunosti intradevar lumea. Daca d-zeu uraste homosexualii, de ce i-a creat? Ahh, la naiba cu logica masii, doar religia e buna cand ne convine, nu cand e fata-n-fata cu aberatia aia 'logica', doar cine are nevoie de ea decat inteligentii? Prostii cu prostii, inteligentii cu inteligentii, noi cu ignoranta, adica religia, aia cu cunoasterea, adica stiinta.

Dar nu vreau sa par rautacios, e bine sa citesti biblia, e cea mai sigura cale de a deveni ateu, cea mai sigura, cea mai eficienta si cea mai durabila! :))

http://www.youtube.com/watch?v=6RT6rL2UroE

http://www.youtube.com/watch?v=CE8ooMBIyC8

"Perceptiile noastre despre Dumnezeu, oricat de diferite ar fi, draga Laura, ar trebui sa ne uneasca pana la urma, nu sa ne inraiasca."

2000 de ani de 'iubire crestineasca' fata de cei diferiti iti stau martori. Masacre, civilizatii distruse, religii disparute, razboaie religioase sangeroase si interminabile, teroare mai rea decat cea stalinista si un imperiu care multa vreme a fost stat in stat. Deci da, perceptia ta despre tufisul vorbitor imi permite sa cred ca suntem dezbinati, si pe buna dreptate. Il mai ai si pe tufisul vorbitor in ipostaza de criminal in biblie (vezi Leviticul si Deuteronom, nu de alta dar si fata de femei nu a fost tocmai bland, mai ales fata de virgine).

"Oare chiar atat de inapoiati spiritual sa fim, inca?"

Mai bine inapoiat spiritual (alta aberatie) decat inapoiat mintal.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...