Sprijiniti-l pe Dr. Rusu Florin

un medic

/ #130

2013-04-23 09:31

Adevarul e ca nu e placut sa dai bani cand ajungi intr-un spital, e destul ca esti bolnav, ca te doare, ca nu esti acasa, ca majoritatea spitalelor sunt aproape insalubre, ca e aglomeratie, ca te simti depersonalizat....ca esti o fisa de observatie....o boala....nu un om.
Pe de alta parte...nici nu e placut sa inveti tone de informatie, sa-ti mananci tineretea, noptile, sanatatea...sa traiesti doar o farama de timp cu familia ta....sa-ti cresti copiii cu vesnica fraza "nu ma joc acum, am de citit ceva"....si sa ajungi sa nu ai bani sa-ti cumperi o carte de medicina sau sa mergi la un congres.
Am visat sa fac bine oamenii....si am ajuns sa aleg o ramura a medicinii unde nu ma intalnesc cu ei...pentru ca, in marea majoritatea lor sunt agresivi, nerespectuosi, neincrezatori....
Cum vreti sa aveti medici buni daca nu-si pot permite o carte, un stagiu, un congres?
Si cum sa facem sa nu mai dam spaga? Cum sa fac eu, medic, sa nu mai dau altui medic spaga???
Medicina particulara nu e o solutie....eu nu mi-o permit !
O solutie ar fi plata medicilor dupa competenta...esti tare bun...esti tare bine platit !
E rusinos sa-ti spuna copilul "mai bine te faceai vanzator de telefoane, asa aveam si eu unul cum au toti din clasa !".....Cum sa-i explici ca tu esti mandru ca azi ai salvat un om dar ca starea ta de bine nu va influenta in sens pozitiv nevoile lui?
De vina suntem noi toti care acceptam sa traim intr-o tara in care valorile sunt egale cu zero...in care ii uram pe cei ce fura, dar nu facem nimic impotriva lor...ne complacem...
In strada ies doar pensionarii si mamicile cu copii in brate ca sa-si ceara drepturile !