Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

AS VREA SA SPUN SI EU CEVA

/ #2822 ISTORIA VA JUDECA

2013-04-04 17:43

Am observat ca sunteti foarte inversunati.
Asta e bine,presupune ca inca n-ati murit.
Ce observ este ca sunteti foarte divizati.Nu stiu de ce? Nu inteleg pe cine ajuta toate astea?
Sa vedeti ce am inteles eu:
1. Roibu a fost fortat sa-si dea demisia
2. A doua zi apare unul Corneliul Cernev, care se da drept liderul revoltatorilor (cine la ales)nimeni nu-l cunostea din OLTCHIM decat dispeceri,pentru ca lucrase acolo,si cei de la sectia electroliza 3, pentru ca lucrase acolo
3. In jurul lui in acele momente,numai analfabeti,maxim 11 clase.Ciudat 11 clase nu-i asa?
4. Si incepe circul media.Toti incep sa spuna adevarul si numai adevarul, asa credeau ei.
5. Cernev incepe sa se uite in jur, mai avea un hop-DICULOIU- pe el baieti...
6. Incepe defaimarea lui Diculoiu, ca a furat, ca are firme, ca si-a angajat rudele, ca are sute de case, ca e plin de bani, etc...
7. Cernev organizeaza o sedinta (fara sa citeasca statutul sindicatului) o sedinta cu membrii de sindicat, fara sa isi adune in jur liderii, din contra ii intoarce impotriva lui, ii incita si mai rau, Radu ameninta ca baga cutitul in liderul de sindicat de la elect.3, Mitu ii mananca pe toti,etc... CEA MAI MARE GRESALA A LUI CERNEV.
8. Numeste in urma sedintei alti lideri-repet fara sa citeasca statutul
9. Diculoiu il da in judecata si castiga.
SA NU UITAM CA CERNEV ESTE SUSTINUT DE TOATA CONDUCEREA DE ATUNCI...A facut tot ce vroia..
10. Atunci pune de prima greva a foamei. Una dintre multele revendicari era si demisia lui Diculoiu,nu reuseste,dar pune mana pe statut si isi da seama ca e greu sa-l dea jos. Doar liderii il pot da jos...dar el ii umilise rau de tot!!!!
SA NU UITAM CA CEI CARE II STATEAU ALATURI AVEAU MAXIM 11 CLASE,CA AVOCAT LA AVUT PE CRAIOVEANU,PE BAIATU LUI UNGUREANU, SUSTINATORI AI PCC SI APAR PRIMELE SUSPICIUNI CA AR FI PLATIT DE PCC. Tot nu reuseste sa il dea jos.
11. Incepe la amenintari cu toata gloata,ca pune sechestru,ca ii ia gatu, etc. Tot nu reuseste.
12. Apare Marele Strateg COCLETZ o doua gresala a lui Cernev. Ba si il sfatuieste sa faca un referendum, in care se spune ca daca 75% dintre membrii de sindicat il alege pe el atunci Diculoiu pleaca. CEA DE A II A GRESALA MARE. SPIRITELE INCEPEAU SA SE RACEASCA,SI RACIREA CONTINUA.
13. Bineinteles ca a pierdut: doar aproximativ 800 pentru Cernev (cu tot cu amenintari masluiri,incercari de furt,etc) si vreo 600 pentru Diculoiu (imi cer scuze daca nu am spus exact, cam asa ceva) restul n-au votat pentru ca nu ii vroiau pe nici unul dintre ei.
Si cred ca de aici incepe declinul lui. De ce nu ti-ai facut ba TANTALAULE REPEDE ALT SINDICAT CA SE MUTAU TOTI LA TINE?
14. Si cum nu facusei destule greseli, incepi sa faci aceleasi lucruri ca si acuzatiile pe care i le aduceai lui Diculoiu: sa-ti angajezi rude, sa te dai cu conducerea, sa faci diferente intre salriati prin plata salariilor mai inainte decat la ceilalti - vezi pe exemplul Trasca. Dupa ce faci toate astea, te gandesti sa-ti faci sindicat si culmea aveai doar 570 de membri.
UNDE TI-A FOST CAPUL MAI BERBECULE? Mai ai azi 200?
15. Dupa toate astea,alta gresala - incepi sa te bagi sa conduci combinatul-lucru care il enerveaza pe Balan, si din prieten devi dusman cu el. Te mai apara COCLETZ si aia de la Bucuresti care trag de tine pana te lasa din mana, ai mare grija ca incep sa te lase putin,cate putin...NICI N-O SA-TI DAI SEAMA CAND TE LASA...VEZI CA E MARE ZAZANIE INTRE EI ACUM..
16. Apare din ce in ce mai des la Televizor fara sa aibe un discurs coerent,cu multe contradictii, si fiind suparat pe salariati ca nu iau dat sindicatul, incepe sa loveasca in ei,sa spuna ca e bine sa se faca restructurare???? Toate astea in timp ce Diculoiu s-a hotarat in sfarsit sa lupte pentru oameni, SI TREBUIE SA RECUNOASTEM CA O FACE FOARTE BINE...SE PRICEPE..STIE SA DESCHIDA USI...CUNOASTE SI STIE SA CITEASCA LEGI, SA NU INTELEGETI CA TIN CU EL, CA ARE MULTE BUBE MARI IN CAP, DAR DACA DISPAREA EL , ASA CUM S-A INCERCAT CONFORM STATUT,DAR NU S-A INTAMPLAT. Poate e bine sau rau o sa vedem.
17. Intalnirea cu Zaremba este cireasa de pe tort, si numirea lui Ghioca in functie de conducere la un departament inventat de Cocletz la propunerea lui Cernev a facut ca oamenii sa plece.
Atat am avut de spus.
Poate va intrebati de ce am vorbit doar despre Cernev, pentru ca despre Diculoiu nu stiu prea multe,doar am auzit, ca pe vremea lui lumea muncea prin combinat, nu prea aveam timp sa il vedem, multi nici nu-l stiau.
Sa fim seriosi e mai bun decat Cernev, iar daca il luam pe Cernev din capul mesei cine ramane?
In schimb la ce lideri are Diculoiu...e diferenta mare, despre organizare ce sa mai vorbim..