Muzeul Literaturii Române din Bucureşti, actul de identitate al c

Prof. Gh. Paraschiv

#26 am o varianta

2014-06-11 12:44

daca am putea muta in alt oras din Romania Muzeul National, ne oferim sa gasim la Piatra Neamt o varianta aparte. Nu e obligatoriu ca Muzeul National al Literaturii Romane sa fie intr/o capitala care nu mai are dimensiune culturala.
Daniel Vorona
Musafir

#27

2014-06-11 14:22

subscriu şi semnez
Daniel Vorona - scriitor


Musafir

#28

2014-06-11 14:35

Pensionară, cititoare

Musafir

#29

2014-06-11 20:21

Multumesc initiatorilor petitiei si celor care semneaza.
Este ciudat si jenant ca sunt atat de putine semnaturi.

Gabriela Adamesteanu

Musafir

#30

2014-06-11 20:47

Cultura constituie elementul cel mai insemnat pentru felul de a fi al unui popor, in ultima instanta, fiind cea care individualizeaza popoarele, le face sa fie sau sa nu fie in istorie. Acesti politicieni mi se par o specie aparte, total depasiti de contextul actual.
Solutia nu se mai afla de ceva vreme in sfera politicului. Suntem contemporani cu multe altele care asteapta rezolvare. Capitalismul in esenta lui va trebui rescris dupa alte legi, in aceeasi masura democratia va trebui redefinita, insa nu de politicieni.
Elitele intelectuale pot determina un popor sa-i urmeze.

Musafir

#31

2014-06-12 03:49

Este inadmisibil ce vor sa faca impotriva culturii, deja mult vitregita.
Gramatic

#32 catre Liliana Ardelean

2014-06-12 04:55

Mai cetiti fraza si veti observa ca nu este nici un dezacord, acordul nu se face cu Muzeul ci cu ................ /

Musafir

#33

2014-06-12 05:05

Asa suntem si noi cu Biblioteca Municipala "Laurentiu Ulici". Palatul cultural ASTRA unde functioneaza de peste 50 de ani alaturi de Casa de Cultura si Scoala de Arte, a fost retrocedat Episcopiei Ortodoxe a Maramuresului si Satmarului fara a se trage un singur"glont" macar. In luna septembrie expira contractul de inchiriere (toate institutiile platim peste 80.000 RON). Popimea nu iarta!

Musafir

#34

2014-06-12 05:28

cu greu te poti inregistra!! pare o adresa cu virusi, clipeste tot timpul,

Musafir

#35 Re:

2014-06-12 05:31

#33: - popii, indiferent de cult, vor tot inapoi, indiferent daca i-au expropriat Cuza, Ferdinand sau comunisti. Doar au facut legamant de saracie, nu???

 

 


Musafir

#36

2014-06-12 07:07

Sper ca nu se va desfiinta acest muzeu atat de drag mie1

Musafir

#37

2014-06-12 07:12

E atat de obositor si frustrant sa vezi cum un lacas de cultura nationala este "batjocorit"de un sistem bolnav cu parfum protector de INCULTURA!Ca actor al TNB dar si sot al celei care cu ani in urma a castigat procesul cu mostenitorii Muzeului Literaturii (sotia a fost jurista MLNR pana in 2004)...imi este rusine de umilinta la care e supusa aceasta institutie de o valoare inestimabila!
ABC

#38

2014-06-12 07:40

Am semnat petiţia cu speranţa biblică : "Doamne, să se deschidă ochii noştri." (Matei 20.33)
Nu mă miră faptul că maimuţele "ridicate pe picioare ca un om" (Daniel 7.4), dar cărora nu li s-au dat încă "inimi de om", au acaparat nu numai România, ci întreaga planetă şi ţin la distanţă intelectualii care pot schimba lumea în bine prin scoaterea la lumină a probelor vechi ce se mai află încă prin cotloanele pline de praful ... uitării...
Chiar dacă vi se pare, poate, ilogic, datorită penetrării cu curaj în genetică - eu sunt inginer electronist, din 2007 eu fac apel la raţiunea de a se accepta teoria moştenirii ADN-ului mitocondrial paternal, numită de mine Teoria Adam mtDNA în contrapartită cu Teoria Eve mtDNA, prin care demonstrez genetic Geneza şi Crezul.
http://cititordeproza.wordpress.com/2010/06/05/scrisoare-a-d-lui-alexandru-boris-cosciug/

Apel la raţiune
"În noiembrie 2006 Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a aprobat Programul de Cercetare FP7, ca pe un instrument pentru dezvoltarea cercetării ştiinţifice. Propunerea de înfiinţare a Consiliului European de Cercetare, ca un nou instrument de dezvoltare a investigaţiilor dincolo de limita frontierelor cunoaşterii obiective, a fost apreciată de APCE care i-a garantat o autonomie reală. FP7 este proiectat pentru a creea din aria de cercetare europeană un lider mondial în cunoaşterea economică, a societăţii, a universului şi a securităţii." (extras de pe site-ul www.europarl.europa.eu)
Este cunoscută lipsa de dialog raţional între ştiinţă şi religii, în principal datorită faptului că fiecare domeniu al cunoaşterii a dobândit, în timp, informaţii diferite prin tehnologii diferite de captare a lor ca urmare a diversităţii surselor de informare şi au ajuns, începând din secolul XIX, la referinţe diferite: Evoluţie Naturală sau Creaţie Divină.
Recent, pe un site de informare ştiinţifică au apărut, în această lună, două articole ce m-au îndemnat să abordez acest domeniu şi din punctul de vedere al psihologiei, pe care recunosc că nu-l stăpânesc în deajuns, dar constat, în acelaşi timp, cu bucurie, că este singura specialitate ştiinţifică ce nu fuge de dialog.
http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/39118/title/Opinion--Confronting-Creationism/
Mesajul meu unitar, transmis la cele două articole, se rezumă la concluzia mea clară şi logică, bazată pe analiza ştiinţifică a Bibliei în lumina nivelului ştiinţific la care a ajuns omenirea şi la care eu am avut acces, că ŞTIINŢA este Duhul Adevărului, ultima candelă divină, numită biblic Îngerul Bisericii din Laodiceea, care ne va duce la tot adevărul, incluzând aici întreaga paletă de la bine la rău, adică de la Dumnezeu la Dracu.
Pentru a găsi punţi de legătură între diferitele domenii ştiinţifice, artistice şi religioase, aş dori, în măsura în care este posibil, să atrageţi pe acest site, în acest dialog, pe lângă oameni de ştiinţă din domeniul biologic şi al câmpurilor magnetice, capabili de dialog raţional, şi persoane care cunosc suficient de bine cultura creştină, iudaică, budistă, hindusă, islamică şi ortodoxă, precum şi alte curente religioase şi tradiţionale.
În fond, această negociere raţională a cunoaşterii este adevărata REVELAŢIE apocaliptică ce va separa binele de rău.
Vă aştept la dialogul raţiunii dincolo de limitele cunoaşterii obiective!
Cu stimă şi mult respect,
Alexandru Boris Coşciug
Ştefan Doru Dăncuş
Musafir

#39

2014-06-12 07:58

Trebuie forţată puterea politică pentru a rezolva problema. O problemă pe care tot reprezentanţii puterii politice, din ignoranţă şi incompetenţă, au creat-o.

dr L Marinescu

#40

2014-06-12 09:20

Cu amandoua mainile ! Desi durerea e la inima !

Musafir

#41

2014-06-12 10:35

Desfiintarea Muzeului Literaturii Romane este un act anticultural de neconceput.

Musafir

#42

2014-06-12 15:13

Cultura, în general, reprezintă identitatea naţipnală a unui popor şi un popor fără identitate, fără istorie, este un popor terminat, expirat, putem zice un popor second hand.Au trecut imperii peste noi, hoarde de barbari, tiranii, dictaturi... dar nu ne-am pierdut identitatea, iar acum se dă la lada de gunoi trecutul, istoria. Nu îmi găsesc cuvintele... Ruşine să ne fie! Cum vom mai scoate capul în lume, cum ne vom prezenta în faţa înaintaşilor când vom trece din lumea aceasta, dar în faţa urmaşilor?

Musafir

#43

2014-06-12 15:53

Orice comentariu este de prisos cand este vorba de avutia nationala....

Musafir

#44

2014-06-12 19:46

Evacuarea Muzeului Literaturii Romane este o crima impotriva culturii! O decizie la fel de cretina ca si ,,celebra,, lege a retrocedarii.

Musafir

#45

2014-06-13 06:04

De neinteles de ce Primaria generala nu a rezolvat lucrurile pana acum!

Musafir

#46

2014-06-13 09:35

Inca sper ca asa o marsavie sa nu se intample.

Musafir

#47

2014-06-15 14:28

De ce se doreste mutarea in fosta Casa a Scanteii ? De ce se urmareste distrugerea memoriei culturale romane ? Ce se doreste pana la urma ? Alienarea si distrugerea radacinilor noastre culturale? Se rasucesc in mormant D.Panaitescu Perpessicius, Serban Cioculescu, Al.Oprea, Condeescu... Crema scriitorimii romane se aduna in fiecare luna la neuitata ROTONDA 13. Nu pot sa cred ca traiesc astfel de momente horror in care cultura romana e aruncata in hrubele de trista amintire ale Casei Scanteii comuniste.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-06-16 06:08


Silvana

#49 Patrimoniul cultural si Fondul Arhivistic National

2014-06-16 06:14

Din cate stiu, exista o institutie care are obligatia de a prezerva si ocroti Fondul Arhivistic National, si anume Arhivele Nationale. Mai ales in situatii din acestea.
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_arhivelor_nationale_16_1996_republicata.php

Este ea pe receptie?

Musafir

#50

2014-06-16 14:00

Scrie un comentariu...NON,je ne signe pas cette pétition

Marie-France Ionesco