Gratiere pentru Gica Popescu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Gratiere pentru Gica Popescu

rodicaana

#2626 despre gratiere

2014-03-09 20:52

justitia trebuie respectata

Musafir

#2627

2014-03-09 20:52

Romania, trezeste-te!!!
E deja tarziu.

Hai Romania!

Musafir

#2628

2014-03-09 20:52

Statul Roman in frunte cu premier si presedinte toti care au fost pina acum la conducere sa justifice banii cheltuiti in cei 24 de ani de la revolutie incoace daca au fost toti cheltuiti corect si in scopuri bune societati.Sunt convins ca nu este el cel mai mare evazionist si nici cel mai mare infractor ca sa merite asta

Musafir

#2629

2014-03-09 20:53

Cred ca merita gratierea pentru toate bucuriile pe care ni le-a facut. De fapt pentru acest lucru s-a inventat GRATIEREA . Este o modalitate de a ierta persoanele care au gresit dar care prin rezultatele pe care le-au obtinut in diverse domenii merita acest lucru.
fufu

#2630 Emil

2014-03-09 20:53

Stai LA puscarie Gica! Nu ai impartit cumine ciordeala

Musafir

#2631 Re:

2014-03-09 20:53

#2605: -

si eu vreau sa gresesc macar cu 5 milioane de euro in cont, si fac si 3 ani de puscarie fara sa cer gratiere. se poate? oamenii mor de foame si astia isi bat joc, sa ajunga toti acolo langa ei.


Musafir

#2632

2014-03-09 20:53

cand spui GICA POPESCU HAGI NADIA NASTASE...spui totul despre Romania despre sportul romanesc.nu cred ca asesti oameni trebuie tratati in asa fel.Sa nu uitam de noptile magice care le-am trait alaturi de ei in America.Gica Popescu va ramane in sufletul nostru un om care face cinste Romaniei.Sper din toata inima sa se faca dreptate si el sa fie din nou liber
izi

#2633

2014-03-09 20:54

#827: -

Domnul meu, inainte sa vorbim trebuie mai intai sa gandim, nu sa actionam potrivit instinctului de turma. Plec din start de la ideea ca Gica Popescu nu face parte din aceeasi categorie cu niciunul din ceilalti inculpati,din nici un punct de vedere. Mai departe merg cu ideea ca Gica Popescu este singurul dintre cei condamnati care , acum cativa ani , si-a recunoscut vina si a inapoiat statului suma care i se imputa, mult inainte sa existe o condamnare definitiva in acest dosar. O alta idee este aceea ca Gica Popescu nu a furat nici un leu din banii nostrii, dimpotriva el a adus sume enorme de bani in tara din ceea ce a castigat cu munca lui din fotbal, i-a investit la noi si prin urmare a platit taxe si impozite. Banii care i s-au imputat lui Gica nu erau din vreun buget local sau de la Guvern ci erau bani de la cluburi din afara tarii. Prin urmare,cei care au furat cu adevarat banii nostrii ai romanilor, au fost "pedepsiti" si au fost pusi in consilii de administratie, primari, senatori, deputati, europarlamentari, etc. Din cauza acestora traim noi prost, nicidecum din cauza lui Gica Popescu, care nu cu asa multi ani in urma, prin ceea ce a facut pe terenurile de fotbal din Europa si mai ales in calitate de capitan al Romaniei , ne-a scos de atatea ori pe strada de bucurie......... pentru ca din pacate singura bucurie a romanilor ramasese fotbalul...... Prin urmare domnul meu, pentru ca tot suntem in Postul Mare, te invit sa "ridici piatra si sa lovesti" doar daca stii ca nu ai gresit niciodata....(si nici macar atunci).... Numai bine!

 


Musafir

#2634

2014-03-09 20:54

Sunt alti care se ocupa de furatul tarii de cand se stiu.
octav G
Musafir

#2635

2014-03-09 20:55

Gica Popescu un simbol al Romaniei nu are ce cauta in inchisoare


Musafir

#2636

2014-03-09 20:55

Nu inteleg cum a fost posibil ca procurorii sa ceara pedeapsa respectiva cu suspendare iar judecatoarele sa pronunte condamnarea cu executare. Sunt convinsa ca s-a dorit astfel neparticiparea la alegerile de la FRF pentru a fi ales acest "ilustru" necunoscut care sa poata fi manipulat.

Musafir

#2637

2014-03-09 20:56

Sa-si plateasca toate datoriile fata de tara,si sa fie iertat si pus in libertate,inclusiv de presedintele:impus, ilicit si ilegal al Romaniei
lutu

#2638

2014-03-09 20:57

răspuns pentru "fara nume"-băi nenică fără nume ai să rămîi toată viața!

Musafir

#2639

2014-03-09 20:57

va rugam frumos sa il gratiati pe Gheorghe Popescu este un fel de Ambasador pt toti Romanii plecati din tara precum Hagi, Bute, chivu,Mutu,Petrecu Et ne mandrim cu ei cind spunem ca sintem Romani pe alte meleaguri. Va multumesc frumos
anamorph

#2640 hotul este hot chiar daca a furat un ou sau un milion de euro

2014-03-09 20:57

RISE Project a documentat recent afacerile lui Gică Popescu. A rezultat o hartă de companii și asociați care le dă peste mână celor care se grăbesc, astăzi, sub imperiul emoțiilor, să declare că Gică Popescu este o „victimă a anturajului”.
Luăm ca reper scrisoarea deschisă pe care, folosind un ton ardent, jurnalistul Grigore Cartianu i-a adresat-o, ieri, președintelui Traian Băsescu. Cartianu scrie, în corespondența sa cu șeful statului: „Domnule Preşedinte, vă rog să acceptaţi că Gică Popescu este victima anturajului său, a unei alegeri neinspirate şi a naivităţii de a se asocia în afaceri cu personaje precum fraţii Becali, care i-au fost şi impresari. Este o greşeală impardonabilă, care i-a adus daune incalculabile”.
Dacă statutul de victimă a anturajului este cartea pe care mizează cei care solicită azi grațierea lui Gică Popescu, atunci toți aceștia trebuie să cunoască amănuntul că – dintre „colegii” săi din Dosarul Transferurilor – liberoul „Generației de Aur” nu este conectat, exclusiv, la tandemul fraților Becali.
Independent de afacerile sale cu Victor și Giovani Becali, Popescu a înființat firme alături de Cristian Borcea și de Gigi Nețoiu. De asemenea, după ieșirea din impresariatul fotbalistic, Popescu a patronat companii împreună cu italianul Pietro Chiodi – mâna dreaptă a fraților Becali.
(Potrivit unei știri publicate ieri de digisport.ro, Chiodi este cel pe care frații Becali l-au mandatat să le continue înfloritorul comerț cu sportivi, în timpul pe care ei îl vor petrece în închisoare.)
În 2006, la trei ani după ce a părăsit societatea de impresariat Becali Sport, Popescu a înființat firma de dezvoltări imobiliare Pro Mo Prima. Locotenentul fraților Becali – Pietro Chiodi – avea 40 la sută din această companie, iar Popescu, restul, de 60 la sută.
În 2008, adică atunci când se stârnea tăvălugul penal asupra celor opt condamnați de azi, Popescu și Chiodi au înființat o altă firmă de dezvoltări imobiliare, Romita Imobiliare Invest. Fostul mare fotbalist român deținea 75 la sută din această firmă, iar Chiodi, restul.
Chiodi este astăzi prezent, cu 25 la sută din părțile sociale, și în firma de familie a lui  Popescu, G.P. & Parters – firmă înființată de Gică Popescu și soția lui în 2005.
De securistul Gigi Nețoiu, Popescu este legat nu doar prin aceea că au împărțit boxa acuzaților în Dosarul Transferurilor sau prin aceea că, întorcându-se în Divizia A, Popescu a ales, în 2002, să îmbrace tricoul echipei Dinamo, care îl avea pe Nețoiu printre finanțatori.
Între 2006 și 2009, Popescu și Nețoiu au patronat împreună firma P.N.G. Investment Grup. Deși nu a desfășurat niciodată o activitate economică, această societate – botezată, cel mai probabil, după numele de familie ale celor doi – a avut sediul în aceeași clădire cu fabrica de mezeluri Meda, pe care Nețoiu o patrona împreună cu concubina sa, Luchi Georgescu. Popescu avea 95 la sută din părțile sociale ale P.N.G. Investment Grup, iar Nețoiu, restul, de 5 la sută. Nețoiu era și administrator al firmei.

Musafir

#2641

2014-03-09 20:57

Gheorghe Popescu este un simbol,merita șansa de a fi liber chiar dacă a greșit cred eu si familia mea ca a plătit destul! Multumim Domnule Presedinte pentru șansa pe care o veți acorda acestui om care a umplut sufletele noastre de bucurie atunci cînd juca la Naționala.
rodicaana

#2642

2014-03-09 20:59

toti sa si ispaseasca pedepsele pt ca au furat statul,si ne au sfidat pe toti oameni cinstiti

Musafir

#2643

2014-03-09 21:00

Cei ce fura milioane nu i condamna nimeni

Musafir

#2644

2014-03-09 21:00

NU GRATIERIII ....DACA CERETI GRATIEREA LUI GICA POPESCU , DE CE NU CERETI GRATIEREA SI CELUI CARE A FURAT FIER VECHI PT A AVEA CU CE HRANI COPII ? VOI CEI CARE ATI INITIAT CEREREA DE GRATIERE A LUI GICA PETRESCU SI A ALTOR SIMBOLURI A ROMANIEI DIN TOATE DOMENIILE CARE A ANCALCAT LEGEA ....)))))) VA ANTREB DE CE NU INITIATI O CERERE PENTRU CONDAMNAREA C ELOR CARE A DIATRUS LOCURILE DE MUNCA

Musafir

#2645

2014-03-09 21:01

Gica Popescu ne-a facut mandri in 1990 si in 1994 Atunci au esit mi de oameni in strada acuma nu mai semneata nimeni rusine sa fa fie

Musafir

#2646

2014-03-09 21:01

ai dreptate anamorph

Musafir

#2647

2014-03-09 21:01

Nu cred ca a facut mai mult rau decit bine Romaniei.
gadafi

#2648 asa ...

2014-03-09 21:02

E un fost fotbalist,dar acum e HOT!La pucarie ,sa faca pedeapsa!Rusine celor ce vor si cer gratierea HOTULUI!    RUSINE !!


Musafir

#2649

2014-03-09 21:03

GICA POPESCU - ELIBERAT

Musafir

#2650

2014-03-09 21:04

Gica Popescu nu merita asa ceva niciodata. Potrivit noului Cod Penal Cioaca si alti violatori de fetite si chiar criminali au fost pusi in libertate sau li s-au diminuat considerabil pedepsele, iar judecatorii nostrii s-au gandit sa faca"dreptate" inchizandu-l pe Gica Popescu..... Ne meritam soarta....