Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici


Musafir

#176

2014-02-12 08:03

cinste lor! tara se sprijina pe asemenea caractere!

Musafir

#177

2014-02-12 08:05

Multumim pentru ceea ce au facut pentru noi, pentru ROMANIA!

Musafir

#178

2014-02-12 08:17

Va felicit pe toti cei de la Antena 3 pentru tot ceea ce faceti ca sa scoateti adevarul la iveala cu aceasta gloata de securisti comunisti dezumanizati, tradatori de neam si tara, hoti, mafioti si fara un minim de educatie si bun simt, care au distrus elitele si personalitatile marcante ale acestei tari prin cele mai odioase metode de tortura si schingiuire a semenilor lor. Acest plan criminal securisto-comunist de eliminare a valorilor se poate observa ca s-a continuat mascat prin tehnici securisto-comuniste si de dupa 89 pana in prezent. Trebuie sa constientizeze tinerii ca ceea ce se intampla la noi in tara la ora actuala este foarte grav si sa incerce sa ia exemplu de lupta si curaj de la acesti detinuti politici care mai sunt inca in viata si spun prin ce torturi au trecut in temnitele securisto-comuniste si inca mai lupta si azi. Populatia tanar din Romania daca nu se va trezi sa ia atitudine cat mai repede impotriva retelelor securisto-comuniste care s-au organizat si instalat prin diferite formatiuni politice la noi de dupa Revolutie folosind metode de manipulare prin diversiune, minciuna, incat marea majoritate a populatiei sa nu realizeze ca ii asteapta dezastrul si vor ajunge si mai rau decat acesti detinuti politici.  MarisiLena


Musafir

#179

2014-02-12 08:33

Comentariile mele :
1) Proiectul legii este foarte bun (aș spune : neașteptat de bun !) și, după toate aparențele, autorii i-au consultat îndeaproape pe foștii deținuți politici ;
2) Tonul autorilor Proiectului și argumentația sunt autentice, atunci când vorbesc despre grupuri de interese care au făcut presiuni asupra Legiuitorului cu scopul de a obține un „efect de circularitate” (erorile introduse în legea 221 au fost invocate ca motiv pentru neconstituționalitatea ei) sau de presiunile exercitate de însăși CCR asupra instanțelor ;
2) Ar fi cazul ca Legea să evite titulatura aceea care trimite la „bani”, intitulându-se cumva în genul : „LEGEA PRIVIND REPUNEREA ÎN DREPTURI (RESTAURAREA DREPTURILOR) A FOȘTILOR DEȚINUȚI POLITICI ȘI A ALTOR VICTIME ALE REGIMULUI COMUNIST” ;
3) În același timp, dacă tot a fost deschisă discuția : ar fi cazul ca, tot prin această lege, să fie completate și alte lipsuri ale Legii 221 (despre corectarea altor imprecizii, lipsuri și… răutăți ce să mai vorbim ?!), pentru a acoperi, într-o formă completă, GAMA MĂSURILOR RESTAURATIVE DE CARE AR TREBUI SĂ BENEFICIEZE VICTIMELE COMUNISMULUI (foștii deținuți politici știu ei foarte bine ce și cum).
Stoica Rodica Th

#180

2014-02-12 08:47

Dupa arestari succesive ale tatalui meu,Theodor Stoica,invatator de profesie,director de scoala la Comanesti Bacau, pentru manifestari anticomuniste in perioada 1944-1949 familia mea,mama tata si cu mine,am fost scosi din casa noastra si obligati sa parasim localitatea pentru a ne stabili in locatii stabilite de comunisti.Calvarul a durat intre 1949-1958.La fel familia Profesor Grigore Teodoru-director al Gimnaziului Comanesti.In ce categorie ne incadram?Am fost deportati?sau nu?Un sentiment de profunda repulsie pentru comunisti m-a impiedecat sa clarific aceasta situatie.Astazi sunt decisa sa o fac.Astept un raspuns competent,pentru care va multumesc anticipat.Unde trebuie sa ma adresez?
Onoare fostilor detinuti politici anti comunisti!
Vesnica recunostinta!

Musafir

#181

2014-02-12 09:17

SEMNAT!
MARIANA

#182

2014-02-12 09:30

Felicitari pentru initiativa ! Vazandu-i aseara la antena 3 pe acei oameni care si-au sacrificat tineretea, care si-au asumat toate riscurile prezente si viitoare, care ar face la fel oricand, m-am simtit mandra ca sunt contemporana cu ei. M-AM SIMTIT PUTERNICA SI FARA FRICA !!! DOAMNE CATA PUTERE, DEMNITATE, LINISTE SI SPERANTA AVEAU CHIPURILE LOR!!!!

Musafir

#183

2014-02-12 11:12

Mai bine mai tarziu,decat niciodata!Omagiu celor jertfiti vii sau morti!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-02-12 11:16



Musafir

#185

2014-02-12 12:10

bunicul meu a fost detinut politic,si a efectuat11 ani de munca silnica si chin, cred ca acolo unde a plecat pentru totdeauna,ar fi bucuros daca macar s-ar aminti de sacrificiul lor. Multumesc antena 3

Musafir

#186

2014-02-12 12:32

Tatal meu a fost detinut politic si sunt mandra de acest lucru.

Musafir

#187

2014-02-12 12:40

Imi exprim adeziunea pentru acest demers, fiind fiica de detinut politic.

Musafir

#188

2014-02-12 12:48

JOS COMUNISMUL ! JOS SECURISTII ! JOS SERVICIILE SECRETE ! LA APA CU MARINARUL CHIOR !
Tortionat de securitate

#189 Tortionat de securitate

2014-02-12 13:22

Sa stiti ca tortionarea nu a luat sfarsit in1989, tortionati politic de securitate sunt chiar si in zilele noastre in 2014. Pina in decemb rie 89 tortionau cu bocancul, acum tortioneaza psihic in viata de zi cu zi. Nu s-a schimbat nimic; doar felul in care securitatea tortioneaza oamenii.

Musafir

#190

2014-02-12 13:42

Tatal meu a slujit lui Dumnezeu cu toata inima si a fost totdeauna un exemplu de cinste si dmnitate, chiar daca a trebuit sa plateasca foarte scump, acum dansul se odihneste de ostenilele lui acolo Acasa la Domnul; dar ma bucur mult ca sa fie cat mai multe persoane in viata care sa se mai poata bucura de aceasta redare a demnitatii.
Dumnezeu sa-i binecuvinteze pe toti ce-i ce fac eforturi in aceasta lucrare si se implica cu tot sufletul lor pentru o cauza dreapta si nobila.

Musafir

#191

2014-02-12 14:08

Somnul natiunii naste monstrii...

Musafir

#192

2014-02-12 14:17

Din cauza naparcilor ,eroii nu pot sa respire!
Vai de neamul care uita de trecut, acela nici viitor nu-si poate cladi...
Cand ne vom trezi? Vrem intai sa se are peste tot in aceasta tara si apoi sa vina unii sa spuna ca era gol?

Musafir

#193

2014-02-12 15:12

Sper sa nu va faceti doar propaganda folosindu-va de suferintele acestor oameni.
lex 61

#194

2014-02-12 15:25

Acesti demni romani merita tot respectul si grija noastra. Ii cinstim, noi simplii oameni, si cerem legiuitorilor sa faca ceea ce depinde de ei : sa le redea demnitatea si prin recompensarea lor pe masura suferintelor - Lege pentru cei nedespagubiti prin Lg 221/2009!

Musafir

#195

2014-02-12 16:06

Tot respectul pentru acesti batrani demni.Persoane cu putere de decizie grabiti-va,Daca mai amanati mult veti putea face ceva doar in memoria lor.Ori poate asta asteptati.

Musafir

#196

2014-02-12 16:25

Bunul Dumnezeu sa-i ajute pe cei buni !

Musafir

#197

2014-02-12 17:38

Mi-e rusine ca au trecut atitia ani si n-am facut nimic pentru acesti eroi.\si sunt din ce in ce mai putini prntru ca ni se duc valorile si reperele acestei natii.FACETI CE TREBUIE voi cei cocotati acolo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Rusine sa va fie politicieni dezgustatori

Musafir

#198

2014-02-12 18:07

"Nu mor cai cind vor ciinii !!!!!!!!!!!!!!!!"

Musafir

#199

2014-02-12 18:37

ar fi cazul dupa aproape un sfert de veac...

Musafir

#200

2014-02-12 18:38

trebuie sa ne asculte cineva.este vorba de recunoasteri nu de recompense neaparat desi...se mai poate repara ceva?!