Petiţie pentru replantarea teilor - blvd.Ştefan cel Mare şi Sfânt


Musafir

#76

2014-02-09 19:10

Daca stiam ca o faceti pentru bani nu semnam! Am semnat doar pentru replantarea teilor! Gasiti alte mijloace de a face rost de bani pentru a posta vizibil ceva le net!

Musafir

#77

2014-02-10 07:58

Sa aiba si Iasul un parfum...real, cel al florilor de tei

Musafir

#78

2014-02-10 20:29

dovediţi, vă rog, că mai există bun simţ

Musafir

#79

2014-02-10 22:18

Am facut facultatea la Iasi si iubesc orasul. Dar municipalitatea a mutilat strada Stefan cel Mare. Copoul este neingrijit si pe cinematograful fost Republica cresc arbustii. O rusine!!!


Soros cel Bun

#80 Mizerabilii civici

2014-02-11 09:36

Urasc pupin-c-ristii, papusarii, prefacutii, dar am inceput sa am pica si pe habarnisti. Sa incep sa cred ca nu mai exista oameni destepti care sa gaseasca solutii? Sa nu mai existe patrioti sinceri care sa analizeze solutii? Sa nu mai existe incredere si colaborare?
Suntem dezorganizati, imprastiati, bolnavi de neincredere, suspiciosi noi intre noi, obositi, siktiriti.

Musafir

#81

2014-02-11 12:21

Iasul fara tei...

Musafir

#82

2014-02-11 16:21

Vreau inapoi umbra si parfumul teilor de alta data!!!

Musafir

#83

2014-02-12 03:23

Dorim tei tineri , daca pe cei batrini i-ati indepartat...Asa ati promis . Cum ramine cu promisiunea ????

Musafir

#84

2014-02-12 11:23

Adeseori, mai ales in jurul zilelor de 15 ianuarie (nasterea lui Eminescu) si 15 iunie (data decesului), grupurile de excursionisti organizeaza manifestari literar-artistice omagiale in fata bustului si a teiului, ultimul ajuns simbol vegetal al poeziei romanesti. Oare exista in tara noastra un alt arbore – monument mai cunoscut si mai vizitat???

Musafir

#85

2014-02-12 12:34

De ce primaria nu intreaba cetatenii atunci cand schimba ( distruge) simboluri ale orasului, iubite de oameni ? Ce urmeaza, Salcamul lui Eminescu ?
Rusine domnule Quirique ! Va pretati la asa ceva pentru ceva comisioane pentru salcamii aia pricajiti care nu plac nimanui. Vrem teii inapoi !

Musafir

#86

2014-02-12 13:58

Iaşi, simbolul teilor?! Mai degrabă simbolul KITSCH-ului!
De ce s-a mai oprit circulaţia autovehiculelor pe B-dul Ştefan cel Mare şi Sfânt şi s-au montat acele pietroaie? Oare pentru a se putea plimba ieşenii la umbra Salcâmilor japonezi şi pentru a-şi rupe mai uşor încălţările?
M-am întrebat mereu dacă a privit dl. Gheorghe Nichita pe fereastra Primăriei măcar o singură dată, pentru a vedea cum oamenii se îngrămădesc şi se chinuie să se depăşească unul pe altul pe banda aceea din mijlocul "trotuarelor", lăsată probabil pentru biciclişti?
Ca să nu mai vorbim de faptul că cei care circulă pe B-dul Ştefan cel Mare şi Sfânt sunt doar cei care se deplasează spre şi dinspre locul de muncă, sau cei care trebuie neapărat să ajungă într-un anume loc şi nu au altă cale de acces. Nicidecum nu mai circulă pe acolo când ies la plimbare!
Aşteptăm să se plimbe şi domnia sa, împreună cu familia, pe jos de la un capăt la altul, pe acel pietonal!
Ruşine!

Musafir

#87

2014-02-12 16:15

Ca fost locuitor al Iasului m-a socat pur si simplu stirea taierii teilor. Dupa parerea mea a fost o actiune ilogica.

Musafir

#88

2014-02-12 17:28

Asta ar trebui sa se faca din banii lui Nechita nu din banii publici si sa-l vad pe el cum da la harlet, mocofanu naibii.

Musafir

#89

2014-02-13 20:57

Teii joacă un motiv literar semnificativ în mai multe poezii scrise de cel mai faimos poet romantic român, Mihai Eminescu. Spre exemplu, un citat din poezia sa, „Mai am un singur dor”:

Pătrunză talanga
Al serii rece vânt,
Deasupră-mi teiul sfânt
Să-și scuture creanga.
ioana

#90

2014-02-14 12:05

Orasul Iasi este numit " Orasul Teilor " :) cu acei copaci japonezi ati reusit sa distrugeti
emblema Iasiului. Suntem constienti ca teilor vechi le-au trebuit zeci, poate chiar sute de ani sa creasca falnici si frumosi, iar acum cu siguranta au ajuns mobila, hartie. Redati Iasiului mireasca de odinioara.. !!

Musafir

#91

2014-02-14 17:40

nichirica,Down!!!

Musafir

#92

2014-02-15 11:07

Am fost studenta in Iasi. Nu mi-l pot imagina fara tei, fara parfumul florilor de tei. Replanteaza teii!

Musafir

#93

2014-02-16 13:16

Prin tot ceea ce face d-l Nechita a demonstrat ca nu-l interesează natura si viitorul. Si la Ciric a facut un dezastru in ceea ce priveste copacii iar reultatul final este unul rusinos, neprimitor, neconfortabil pentru ieseni, inghesuite doar cu scopul de a pune taxe si nu de a crea locuri de buna dispozitie. Asa a facut si cu teii taiati, pentru el nu este lege.

Musafir

#94

2014-02-16 13:29

Semnez petitia !

Musafir

#95

2014-02-16 13:53

Iasul fara tei ???!!! Nu pot sa imi imaginez ce fel de ,,iesean" a luat decizia asta oribila !!! Rusine !!!

Musafir

#96

2014-02-18 07:52

Am fost ieri la primarie Iasi, mi-a fost mila sa vad cum arata bulevardul Stefan cel mare si sfint de cind nu mai sunt teii. CEI ce au decis in mod barbar sa-i scoată, sunt nevoiti sa lasa si acum, in luna febriarue, luminile pe acei copacei plantati pentru a da un aspect bulevardului. Avind in vedere ca acele lumini au efect doar la sarbatori, acum arata a tiganeala

Musafir

#97

2014-02-23 18:04

Edilii trebuie sa inteleaga ca vointa populatiei este mai presus de dorintele lor uneori meschine. Teii sa fie plantati imediat si nu numai pe st.cel mare si sf,ci in toate cartierele iasului. Dasemeni, sa renunte le prostescul proiect de realizare a parcarii subterane in spatiul din fata teatrului nationat. Acest proiect va afecta atit blocul de la cina , teatrul national, palatul roznovanu dar si mitropolia moldovei. Cine va pune in executie acest devastator proiect va fi considerat criminalul cladirilor ce vor fi afectate si chiar distruse iremediabil.

Musafir

#98

2014-02-26 22:22

Idiotul asta ce viseaza dupa o bauta la bolta rece sau la stadion pune in practica adoua zi Nu stiu cum se face ca avem parte numai de gospodari de pe la Cotusca si de prin Botosani,parveniti imbogatiti peste noapte care altceva mai bun nu au de facut .Teii aceeia au crescut in 40 de ani si idiotul ia pus la pamant intr-o zi.

Musafir

#99

2014-02-28 15:40

Parca jalnicele ramuri ale amaratilor copaci plantati pe str. Stefan cel Mare plang dupa teii nostri falnici. Sa se mute acele caricaturi de copaci prin cimitire, sa planga in voie!

Musafir

#100

2014-03-09 16:07

.