Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#9351

2014-01-10 10:09

felicitari pentru initiativa . va urmam exemplul.
florin

#9352

2014-01-10 10:09

vai de capul lor de americani(cei ce se cred cu carte)daca se lasa prostiti de basascu

Musafir

#9353

2014-01-10 10:10

basescu a instaurat frica de pe timpul lui ceausescu

Musafir

#9354

2014-01-10 10:10

Am stat putin sa ma gindesc inainte sa semnez pentru ca obiectivul petitiei este corect,dar nu scoate in evidenta faptul ca Ponta nu face decit sa continue politica lui Basescu,adica sa politizeze institutiile statului.El nu face decit sa rastoarne raportul de forte in favoarea lui si a camarilei.(vezi ultima isprava cu numirea de la Curtea Constitutionala)Asa ca in curind trebuie sa faceti o petitie similara care sa-l priveasca pe Ponta!
Anonim

#9355 Nu sunt de acord cu semnarea petitiei

2014-01-10 10:10

Petitia sugereaza ca noi romanii am trai intr-un stat de drept si intr-o democratie functionala si ca doar Basescu si basistii atenteaza la acestea. In realitate traim intr-o lume rupta in doua, compusa de o parte din clasa politica si pe alta parte din majoritatea cetatenilor. Problemele legate de democratie, statul de drept si functionarea justitie sunt foarte multe si de maxima gravitate si cu toate ca exista solutii simple si eficiente pentru corectarea acestor probleme ele nu se implementeaza fie din incompetenta, fie din rea-credinta fie din ambele si nu se implementeaza nici de basisti si nici de anti-basisti.
Traim intr-o ecuatie in care noi suntem vaci de muls si ei seniori de mosie. Traim intr-o lume in care limitarea abuzurilor statului impotriva cetatenilor ca indivizi si pe cale de consecinta a societatii nu se realizeaza din cauza ca lipseste rolul arbitrului reprezentat de justitie.
In Romania justitia este compuse dintr-o serie de caste inchise care in numele interesului public (pe care il invoca pentru a-si justifica insasi existenta) urmaresc interese economice proprii, de grup, de persoana oricum ale castei si a membrilor ei, adeseori in dauna cetateanului.
In Romania nu exista niciun mecanism de responsabilizare a celor care compun institutiile care fac parte din puterea judecatoreasca, in care judecatgorii se judeca pe ei, procurorii se judeca de colegii lor (in CSM), avocatii se judeca tot ei pe ei, la fel medicii, profesorii (de catre colegii lor din inspectoratele scolare) etc.
In Romania promovarea pe criterii de competenta este nula absolut. Chiar si admiterea in profesiile liberale care participa la realizarea actului de justitie se face după criterii de toceala si in dispret total fata de capacitatea de a fi corect, obiectiv, cinstit, echilibrat etc.
In Romania nici o persoana care lucreaza in domeniul justitiei nu se afla in raport cu cetateanul, care nu are dreptul decat de a apela la castele din sistem care sa le faca favorul de a le administra soarta discretionar.
... si multe altele.
&co

#9356 Cred ca ar trebui macar petitii similare pentru Merkel ,Barosso si tot restul !

2014-01-10 10:10

unu' "spalat"

#9357 Re: Băi "prostacule"...

2014-01-10 10:10

#9279: postacilor de la Antene -

... băi, da' idot mai eşti ...


Musafir

#9358

2014-01-10 10:11

INITIATIVA FOARTE BUNA A POSTULUI ANTENA 3 SI A D-NULUI MIHAI GIDEA.FELICITARI.TINETI-O TOT ASA POATE SE VA SCHIMBA CEVA IN BINE IN ACEASTA TARA PE CARE CU TOTII O IUBIM FOARTE MULT.

Musafir

#9359

2014-01-10 10:11

Felicitari pt.tot ce faceti !Multumesc Antena 3 ca existi.

Musafir

#9360

2014-01-10 10:11

noi cei multi platitori de taxe,impozite si biruri ne-am reformat si restructurat,dar administratia nationala,centrala si locala nu s-s reformat si restructurat.Exemplul cel mai edificator este administratia orasului Bucurest care are 15 primari si 266 consilieri care au numai privilegii,drepturi si contracte aducatoare de profituri si nici o responsabilitate ,nici o descarcare de gestiune.Unde in lume se mai gaseste asa cava??Londra,Paris,Roma,Moscova???

Musafir

#9361

2014-01-10 10:11

HOTII

Musafir

#9362

2014-01-10 10:11

este o idee geniala.mi-as dorii sa semneze aceasta petitie toti romani.

Musafir

#9363

2014-01-10 10:11

Nu mai vrem sa auzim de abuzurile si nedreptatile la care ne supune,regimul Baescu si clica mlui. Pe europeni si americani ii minte cu nerusinare,iar pe noi nu ne crede nimeni ! Noi tinerii,ce perspective avem in propria tara. Sa faceti bine sa reparati,ceea ce cu atata inconstienta ati facut,as ultandu-i numai minciunile lor. Nu traiti ca noi si nu stiti,de ce sunt in stare !!!

Musafir

#9364

2014-01-10 10:11

Cat timp politicul este bagat in toate sferele de activitate, iar selectia de personal se face numai pe baza cotizatiei financiare,functiile de conducere se aleg pe bunul plac al clientelei de partid.
Nenorocirea mare este faptul ca acestia vin cu toate nemurile si obligatiile de partid, conduc deconcentrate,asa cum vor dansii,lepun pe branci,iar la finalde mandat nu dau socoteala nimanui.
Sunt protejati de partid. Va multumesc.N.I.

Musafir

#9365

2014-01-10 10:11

" Traienica nici nu stii cât de mic vei deveni ! "
Creier imbacsit

#9366 Re: Popor spalat pe creier

2014-01-10 10:11

#9325: Creier curat - Popor spalat pe creier

"Cine zice ala e (!!!)"...

Cata dreptate ai!!!, "creier curat" si.. fara circumvolutiuni.

Gica contra

#9367

2014-01-10 10:11

Ați reușit sa va faceți de cacao. Ieri in " numele" romanilor,al celor ce au " votat" pentru demiterea președintelui,ați redactat o scrisoare deschisă de doi lei,foarte probabil numai buna ca Obama sa-si curete curu'. Azi ,doi dintre inculpații in dosarul referendumului,recunosc ca au falsificat semnături.... Aproape fără alte comentarii,doar ca vezi cazul,unul din ei din partidul lui Voiculescu,patronul lingăilor Care semnează scrisoarea,si care in curind o sa ia loc linga infractorul Nastase. Bravo,continuati pe linia asta,tăiati-va singuri craca de sub picioare!

Musafir

#9368

2014-01-10 10:11

Am semnat, insa am reserve in a crede ca intereseaza pe cineva din afara despre starea ordinii noastre de drept interne, in conditiile in care pe plan extern, in ceea ce ne priveste, sunt si ne sunt incalcate peste jumatate din drepturile si principiile fundamentale ale dreptului international public.

Musafir

#9369

2014-01-10 10:12

vreau liniste fara scandalul permanent facut de un singur jucator(rusinea noastra a tuturor)

Musafir

#9370

2014-01-10 10:12

Noi ne-am facut datoria ,am iesit in strada pana au fost date jos slugile lui Basescu de la guvernare ,am fost la referendum ,AM CASTIGAT REFERENDUMUL. Ma intreb ,DECE SUNT ASA FRICOSI POLITICIENII PE CARE NOI I-AM VOTA ,ADICA I-AM ADUS LA PUTERE .ACUM SUNT MULTI .Dar se pare ca sunt multi, LASI SI PROSTI .

Musafir

#9371

2014-01-10 10:12

dorim din tot sufletul ca acest personaj sinistru sa plece cat mai repede din viata noastra ,a celor care vor sa sparga televizorul cand apare pe ecran.DOAMNE AJUTA

Musafir

#9372 Re:

2014-01-10 10:12

#1: -

LIBERTATEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!

 


Musafir

#9373

2014-01-10 10:12

Basescu nu mai trebuia votat a doua oara, acum ne chinuim sa scapam de el , oricit a furat la voturile din strainatate , el a fost votat de multi din tara , daca era o diferenta de 1 milion de voturi , putea fura ca tot nu iesea, asa , vai de noi care nu l-am vrut , nu l-am votat nici prima nici a doua oara , am fost si la referendum in speranta ca se va termina cu primul hot al tarii, dar e greu

Musafir

#9374

2014-01-10 10:12

Suntem satui de basescu si de marionetele lui.Astepram ziua cand vor fi judecati.

Musafir

#9375

2014-01-10 10:12

Vorbesc in cunostiinta de cauza,justitia nu este dreapta,nu este corecta si este infuentata politic