Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#8301

2014-01-10 07:37

E ste un demers pe care-l aprob cu mintea si cu sufletul. Preocuparile dvs.in sensul aratarii lumii intregi, a "mizeriei" politice din Romania, sunt acte de profunda responsabilitate si patriotism. Va felicit si va urez sa va mentineti verticalitatea si simtul, nealterat de nici o influenta,al dreptatii si adevarului. Sunteti,domnule Gadea,unul din putinele repere morale ale mele . Va multumesc !

Musafir

#8302

2014-01-10 07:37

am ajuns ce merităm.Dacă vom fi indiferenți BĂSESCU ne va pune piciorul pe grumaz.Este mai periculos și mai performant ca CEAUȘESCU.Avem un parlament jalnic rușine să le fie.

Musafir

#8303

2014-01-10 07:37

Personajul cu nume propriu din petitie nu poate fi crezut pentru nimic in lume mai putin in tara democratiei S.U.A. sau UE.

Musafir

#8304

2014-01-10 07:37

Traian Basescu. timp de 9 ani de cand sta in fotoliul presedintelui,a trimis Romania cu multi ani in urma din cauza incapacitatii de a intelege menirea unui sef de stat, transformand Romania intr-o feuda proprie prin acapararea puterii juridice si a serviciilor secrete pentru a=si suprima adversarii politici si a-si imbogati propria familie,rude si acoliti.

Musafir

#8305

2014-01-10 07:37

era si timpul,cineva trebuie sa deschida ochii lumii ca sa vada toate faradelegile si mizeriile comise de acest regim dictatorial
Miron

#8306 Re: justitia vrea sa o fure "FELIX"

2014-01-10 07:38

#8159: - justitia vrea sa o fure "FELIX"

daca crezi asta, ori esti prost, ori esti doar un ticalos.


Musafir

#8307

2014-01-10 07:38

Petitia tine loc de orice comentariu...

Musafir

#8308

2014-01-10 07:38

Multumim Antenei 3 pentru preocuparea constanta pe care o are fata de situatia aproape disperata a romanilor si a Romaniei datorata acestui regim tiranic instituit de insusi presedintele Romaniei. Va multumim ca ne aduceti la cunostinta zi de zi fapele ce se petrec pe ascuns in tara noastra, menite sa favorize un mic grup de sustinatori ai lui Basescu, si tot-odata sa inece visul atator romani de buna-credinta de a trai intr,o Romanie mai buna.

Musafir

#8309

2014-01-10 07:38

Cei care sau dus permanent cu para la Inalta Poarta nu pot fi catalogati drept tradatori de tara.De fapt tradatori sunt fie fosti activisti de partid sau copii acestora,fie fosti securisti(Oare Monica Macovei nu a facut parte din structurile securitatii,avand in vedereca toti procurorii faceau parte din structurile represive ale statului comunist?)Trag nadejde ca la aqlegerile europarlamentare din acest an romanii sa nu mai trimita in partalentul european tradatori precum Cristian Preda,Elena Basescu,Monica Macovei ,popa spion eredentist Laslo Tokesi.Presedintele penal,tradator si hot ar trebui sa aiba macar in ceasul al doisprezecelea demnitatea sa demisioneze

Musafir

#8310

2014-01-10 07:38

Pacat ca 7,4 milioane de romani nu au toti internet,pentru ca s-ar vedea ce sustiner are Presedintele Demis de popor!!!!

Musafir

#8311

2014-01-10 07:38

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI


Musafir

#8312

2014-01-10 07:38

,,Pentru a-l iubi pe Dumnezeu trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine insuti". Chestia asta am vazut-o in biografia unui scriitor irlandez. Pentru a fi respectat de altii, trebuie sa inveti sa te respecti pe tine insuti. Trebuie sa-i respectam pe altii si trebuie sa pretindem sa fim respectati, dar pentru asta trebuie sa avem un comportament corect. In discutiile pe care le avem cu vecinii sau cu cei care sunt mai departe , dar cu care trebuie sa colaboram, esentiala este mentinerea verticala a coloanei vertebrale. Din pacate nu avem in frunte nici ,,profesionisti" nici oameni demni.S-ar putea ca informatiile pe care le detin sa fie prea putine ori poate nu inteleg eu lucrurile asa cum ar trebui, dar ce mai conteaza , asta-i parerea mea. Fara demnitate si adevar nu ajungem departe. pacat de tara asta si de oamenii care locuiesc in ea.

Musafir

#8313

2014-01-10 07:38

Petitia sa fie facuta cunoscuta si Comisiei Europene.

Musafir

#8314

2014-01-10 07:38

Este absolut necesar sa se afle adevarul despre abuzurile fara precedent ale regimului Basescu. Cum poate cineva din afara tarii sa ne judece, atata timp cat nu locuieste zi de zi aici si nu stie exact ce se intampla? Nu mai trebuie sa acceptam atata umilinta.atata batjocura si lipsa de respect fata de noi, noi ca popor, ca cetateni ai acestei tari. Trebuie sa condideram o viba ca ne-am nascut in Romania? Domnilor europeni, domnilor americani, sunteti complet dezinformati si nu pot sa cred ca sunteti atat de rau voitori sa aplecati urechea la atatea informatii mincinoase. Va multumim Antena 3 si mult succes in demesul dvs.

Musafir

#8315

2014-01-10 07:39

Va trimit o pezie:
De stânga sau de dreapta?

Nea Costică, om în vârstă
Şi cu o anumită stare,
Nici sărac, dar nici bogat,
Şi-a pus în gând o întrebare.
Dacă între două puncte,
Calea cea mai scurtă
Este cum s-a demonstrat
Doar linia dreaptă,
De ce oare noi românii
Nu vrem sau nu ştim,
Să alegem calea dreaptă
Pe care să păşim?.
Şi fiind om cu angarale,
Nici puţine şi nici multe,
S-a gândit c-ar fi cu cale
Cu Sf. Petru să discute.
-Înţeleptule, prea vrednic
Tu al neamului nostru sol
Peste Ţara Românească
A căzut foc şi pârjol.
C-a venit un vrăjitor
Chip de drac, ispită-n gene
Şi ne minte, ne ignoră
Cu privirile-i viclene.
Ba-i de stânga, ba-i de dreapta
Că-i primejdia tuturor,
Scapă-ne de el, goneşte-l
Că nu mai avem viitor.
Sfântul şi-a pus caftanul
S-a încins peste veşminte
Şi lui Costică- i spune:
-Mergi şi tu cu mine?
-Merg Prea Sfinte.
Cum ajunseră-n palat,
Pe alee, apoi la vilă,
I-a întâmpinat din uşă,
Chiar persoana în pricină.
Au intrat şi în piscină,
Cu minuni în toate cele
Doi papuci şi un halat
Cu parfum de micşunele.
-Bucuros sunt de cinstea
Care-o faceţi casei mele,
A spus omul împricinat
Scrâşnind apoi din măsele.
-Află, domnule, a spus Sfântul
Şi îndoiala nu încape
Că în ţară circulă zvonuri
Care te privesc de-aproape,
Şi ca supus lui Dumnezeu,
Vreau să audă tot românul
Ce-ai făcut la referendum,
De-ai rămas tot tu stăpânul?
-Cu smerenie asculta-voi
A răspuns el nărăvaş
Şi vă rog, poftiţi alături
Ca să bem un aldămaş.
-Tu, Costică-zice Sfântul
Către reclamantul său
Ai să stai la uşă strajă
Să nu intre duhul rău !
Şi a stat, a stat Costică
Dus pe gânduri neînţelese
De aşteptare îi ies ochii
Însă Sfântul nu mai iese.
Şi a mai stat un ceas Costică,
Ba mai mult a stat cu drag
În sfârşit se crapă uşa
Şi apare Sfântu-n prag.
Înalt e Sfântul şi nervos
Şi zburlit, aprins la faţă.
-Dumnezeu să te păzească.
Pururi de năpastă-n viaţă !
-Zi ce-ai hotârât cu dânsul ?
A întrebat grăbit Costică,
Îl gonim aici cu pietre
Sau îi dăm în cap cu-o sticlă ?
-Vai de mine, exclamă Sfântul
După cum îmi pare mie,
Nu găseşti unu la fel,
Nici în sută nici în mie.
Are o inimă de aur
Care pe mine m-a vrăjit,
Cinstit, darnic şi milos,
Cum altul n-am întâlnit.
-Sfinte, dacă zici că-i bun,
Tu cunoşti mai bine omul
Şi lumina ta e harul
Din scriptura lui Ion.
Dacă-i cinstit şi virtuos
Să-l lăsăm şi noi în pace
Şi să mergem către casă,
Doamne iartă, n-avem ce face.
-Mergem, a răspuns Prea Sfântul
Da, înainte dacă vrei
Ia aminte la ce-ţi spun:
Nu-i din vina Europei!
E pedeapsa lui Dumnezeu,
Pentru că voi românii
Niciodată n-aţi ştiut
Să vă ”alegeţi” stăpânii.





jolly

#8316

2014-01-10 07:39

va rog sa va uitati aici: http://www.ziuanews.ro/
sa vedeti ce clasa politica avem

Musafir

#8317

2014-01-10 07:39

Acum 20 de ani in spitalui cardio-vascular Tg Mures, am fost in salon cu Mariuca, o fetita de 12-13 ani, operata pentru multiple deficiente la inima de minunatul OM Dr.Bradisteanu. Fetita era saraca, din nordul Maramuresului si totusi mama ei(mama a cinci copii) a vrut sa-i multumeasca doctorului facand cu greu rost de o suma de bani. Dr. a luat banii si in fata mamei i-a dat Mariucai spunandu-i"sa-ti cumperi rochie de mireasa si sa ma chemi sa te vad" Cata omenie, cata sensibilitate cata bunatate! Dumnezeu sa-i ocroteasca pe adevaratii doctori si sa-i apere de cei fara de lege!

Musafir

#8318

2014-01-10 07:39

Aceasta scrisoare ar trebui semnata de toti cei care vara trecuta au fost la vot sa-l alunge pe derbedeu.Miza nu este insa plecarea sa, caci el oricum pleaca. Miza este onoarea poporului roman.Marele licurici si fratii sai mai mici trebuie sa afle ( desi cred ca stiu)ca nu suntem o tuma de oi !

Musafir

#8319 jos Basescu si cu cozile de topor

2014-01-10 07:39

Ne-am saturat de acest regim represiv si mafiot, hai sa facem ceva este prea mult pana in Dec. S-a imbogatit destul el si familia lui din salariu de bugetar si tinand-o paravan pe fica-sa Ioana. Sa se verifice averea intregii familii. Ioana este usor de verificat la Anafr

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-01-10 07:39



Musafir

#8321

2014-01-10 07:39

Felicit pe initiatorii acestei petitii si ma alatur voua cu speranta ca dreptatea va invinge.

Musafir

#8322

2014-01-10 07:40

Regimul Basescu este insuportabil. Va fi nevoie de mulți ani ca tara si oamenii sa poată reveni la normal. Ne dorim acest lucru din tot sufletul, pentru copii ai nepoței noștri.

Musafir

#8323

2014-01-10 07:40

am ajuns in tara in care daca deranjezi sau esti vocal,ti se poate intimpla s-au inscena orice .pacat ca avem o tara atit de frumoasa si cu multe bogati ,dar din pacate ajunge pe mina unor incompetent care fac parte din polidic s-au legaturi cu politicu si nu stiu si nici nu au nici cea mai mica cunostinta sa gestioneze aceasta tara .o singura solutie vad eu -sa se formeze un partid al viitorul tinerilor si sa nu accepte nici un alt membru care a mai fost in politica si sa se bata in parlament pentru aceasta tara .si sigur va avea multi sustinatori.

Musafir

#8324

2014-01-10 07:40

Sunt fost membru al P.C.R., ca si Basescu, dar el nicio data nu a reprezentat fostul statut al partdului. El a fost exponentul parvenirii si slugarniciei, iar acestia ca el au fost coadele de topor ale Securitatii.De la ei au invatat acest comportament, sa distruga, sa urasca semenii si sa faca rau. Niciodata nu veti vedea oameni ca EI si Basescu sa fac ceva bun ptr. TARA.Si ne mai miram, ca are atatea slugi, slugi a caror parinti, seamana cu Basescu.

Musafir

#8325

2014-01-10 07:40

felicitari ptr.initiativa