Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#4526

2014-01-09 20:48

Sa cada cel care defaimeaza tara noastra! Sa plateasca pentru toate relele facute romanilor! Ne ingozim in fiecare zi cand auzim de la parintii nostri ce se intampla in tara si ce departe suntem de ne reintoarce din cauza lui si a celor pe care ii coordoneaza! Sa plece, sa nu ne maica sa suferim si sper sa plateasca pentru tot raul facut! Tara mea, romanii mei, merita sa reuseasca sa-si redobandeasca demnitatea si imaginea atat de crunt stirbita de acest nemernic. Doamne ajuta-ne!

Musafir

#4527

2014-01-09 20:48

Faceti si o petitie de suspendare a lui basescu poate ia cineva din parlament initiativa.......... fiti tari Antena 3

Musafir

#4528

2014-01-09 20:48

Romania, tara mea, ne apartine cu bune si rele. Ca sa o putem lasa copiilor si nepotilor nostrii, tinand fruntea si privirea sus, trebuie sa avem curajul si onestitatea sa ne asumam realitatea din care facem parte. Valorile exista si vor fi intodeauna gata sa isi aduca contributia la bunul destin al natiunii.
Curajul de a spune si a apara adevarul este atributul tuturor celor care nu si-au pierdut increderea si respectul de sine.
Adevarul trebuie sa-l stie mai ales prietenii, cu ei impartasim bucurii si necazuri. Dar adevarul e intelept sa il stie si ceilalti pentru a nu mai cadea in gresala.
Impreuna putem.

Cu aleasa considerate,

Dr. Radu Dop

Musafir

#4529

2014-01-09 20:48

ABUZURI IN JUSTITIE SE FAC NU DOAR LA NIVEL INALT CI SI LA NIVEL LOCAL.SUNT UNA DINTRE VICTIMELE ACESTEIA SI SPER CA ,INTR-O ZI,CINEVA,SA IMI FACA DREPTATE.PANA ATUNCI,DORESC SA AFLE INTREAGA LUME CE SISTEM JUDICIAR AVEM.

Musafir

#4531

2014-01-09 20:48

Americanilor, Sustineti aberant un asa zis capitan de vas (cu atestat obtinut ca securist si reconfirmat ca presedinte)care a dat foc la numeroase nave din portul in care era ancorat, care a falsificat probe si care a afirmat ca nici un comandant de nava nu a dat si nu are de dat socoteala nimanui
GHEORGHE TUDORA
Musafir

#4532

2014-01-09 20:48

Mi se pare lipsit de cel mai elementar bun simt.Noi suntem doi pensionari si avem in grija o nepotica de 16 ani. Noi nu mai contam,dar pe ea ce o asteapta?Va suntem aproape in demersurile pe care le faceti.Indiferent de ce vor spune celelalte televiziuni cu alta orientare,stim ca nu veti ceda.Va multumim!

Englezitul

#4533 Re: Pathetique

2014-01-09 20:48

#101: Marius Ursu - Pathetique

Your post is pathetique. The simple posesion of a wealthy status does NOT presume a felony. There are a lot of people that have a good fortune made after the so-called revolution. Are they ALL thieves? You are not only a STUPID simpleton, but a mean creature. Go and fuck your "brains" anywhere else, MORON.

Elena

#4534 Buna seara!

2014-01-09 20:48

Vreau sa plec din tara asta!Lucrez din greu de 5 ani si datorita salariului care nu-mi ajunge,am cautat sa-mi gasesc un job part-time.Din pacate functioneaza sistemul PCR-pile,cunostinte si relatii,nu te angajeaza nimeni daca nu ai o cunostinta sa-ti "plaseze" cv-ul unde trebuie.Sunt tineri care termina facultati si nu-i anhajeaza nimeni ca nu au experienta,pai ce naiba experienta daca ei abia au terminat facultatea!

Musafir

#4535

2014-01-09 20:48

Ma alatur din toata inima initiativei d-voastre si sper ca aceasta petitie sa ajunga si sa fie corect prezentata emisarilor americani, felicitari pentru initiativa.

Musafir

#4536

2014-01-09 20:48

Felicitari MIHAI,poate ar fi necesara o petitie si in legatura cu legea de vanzare a pamantului catre straini!!!

Musafir

#4537

2014-01-09 20:48

foarte bine

Musafir

#4538

2014-01-09 20:48

BRAVOOOOO VOUA, PENTRU INITIATIVA.

Musafir

#4539

2014-01-09 20:48

Felicitari pt.initiativa.Este foarte frustrant regim de mafioti sa para in ochii strainatatii,democratic.In ce priveste independenta justitiei in Romania acesasta este cea maimare minciuna posibila.Este aservita total lui Basescu.

Musafir

#4540

2014-01-09 20:48

ne sufocam de atatea baseli

Musafir

#4541

2014-01-09 20:48

JOS BASESCU!

Musafir

#4542

2014-01-09 20:48

Multumim pentru curajul cu care militati neobosit pentru adevaratele valori care definesc frumoasa noastra Romanie, pentru tenacitatea cu care luptati sa demascati pe golanii si derbedeii care s-au catarat la putere cu singurul gind de a se imbogati fara sa le pese ca distrug o tara sau ca farima un popor. Avem convingerea ca, cit de curind, vom scapa de acest Robert Mugabe al Romaniei, acest Stalin al secolului 21! Va dorim mult success si va sustinem din tot sufletul. Anca Ghetea - inginer chimist, Johannesburg, Africa de Sud

Musafir

#4543

2014-01-09 20:48

Decebal către popor - George Coșbuc
1896 - Fire de tort.


Viața asta-i bun pierdut
Când n-o trăiești cum ai fi vrut!
Și-acum ar vrea un neam călău
S-arunce jug în gâtul tău:
E rău destul că ne-am născut,
Mai vrem și-al doilea rău?

Din zei de-am fi scoborâtori,
C-o moarte tot suntem datori!
Totuna e dac-ai murit
Flăcău ori moș îngârbovit;
Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câne-nlănțuit.

Cei ce se luptă murmurând,
De s-ar lupta și-n primul rând,
Ei tot atât de buni ne par
Ca orișicare laș fugar!
Murmurul, azi și orișicând,
E plânset în zadar!

Iar a tăcea și lașii știu!
Toți morții tac! Dar cine-i viu
Să râdă! Bunii râd și cad!
Să râdem, dar, viteaz răsad,
Să fie-un hohotit și-un chiu
Din ceruri până-n iad!

De-ar curge sângele pârău,
Nebiruit e brațul tău
Când morții-n față nu tresari!
Și însuți ție-un zeu îți pari
Când râzi de ce se tem mai rău
Dușmanii tăi cei tari.

Ei sunt romani! Și ce mai sunt?
Nu ei, ci de-ar veni Cel-sfânt,
Zamolxe, c-un întreg popor
De zei, i-am întreba: ce vor?
Și nu le-am da nici lor pământ
Căci ei au cerul lor!

Și-acum, bărbați, un fier și-un scut!
E rău destul că ne-am născut:
Dar cui i-e frică de război
E liber de-a pleca-napoi,
Iar cine-i vânzător vândut
Să iasă dintre noi!

Eu nu mai am nimic de spus!
Voi brațele jurând le-ați pus
Pe scut! Puterea este-n voi
Și-n zei! Dar vă gândiți, eroi,
Că zeii sunt departe, sus,
Dușmanii lângă noi!
Adrian

#4544

2014-01-09 20:48

Sa-i fie rusine lui Basescu ptr felul cum a condus si a incurajat coruptia in Romania. Pacat ca Romania a avut parte de un astfel de om ca presedinte.

Musafir

#4545

2014-01-09 20:48

Dear Secretary of State,

 

 

We address this open letter on behalf of numerous novels concerned with the democratic development of their country and the external perception of the political situation in Romania , and the relations between the state and the citizen through the observance of fundamental human rights .

We manifest the belief that the support that the United States have given Ameericii for construction in our country strong and favorable rule of law to every citizen , it will still show the same openness and objective understanding of the realities of Romania .

Therefore we hope that you will believe and our view based both on good faith and on an accurate knowledge of the internal context .

Romania has entered in the last nine years on a slope , deviating from the genuine democratic aspired to that . The current head of state , President Traian Basescu , exponent of the old communist regime - as a recognized and otherwise - and suspect based on clues links with the former Securitate [ Ceausescu 's repressive apparatus ] , and built a system own despotic dangerous manifestations . This regime strengthened alarmingly in recent years, based on the total subjugation of the institutions of power and the use of intelligence , and the organs of public order or tax structures for the hunt or even eliminate opponents from public life or to protect the misuse of their own political and financial clients . Much more serious is exerting pressure but stifling and abusive direct control over the judiciary .

These interventions of President Basescu went from installing compromised people and so easy to handle in key positions to lead Prosecutor or the Supreme Court , to the public or small frame transmission of indications to prosecutors on how to manage certain folders . There were only retrieved and manipulated levers of power abuse.

Were added one by one other , the Superior Council of Magistracy to the Constitutional Court. Serious violation of constitutional delimitation of powers went from rough overlay over government powers to repeated attacks on the credibility and role of Parliament and furious attacks on the press , the journalists , the fundamental right to freedom of opinion and expression.

Arrangements designed and commissioned by Traian Basescu protected All this time the vast corruption from the top political power , sending trial but often without sufficient evidence to sustain the conviction or political opponents or innocents and politically disengaged but unable to defend itself against a legal system built on abuse and incompetence .

In the face of these numerous attempts to subordinate every institution of state, intellectuals , trade unions, professional associations, civic or raised his voice to protest and oppose the autocratic regime . The last and most surprising was the association that brings together judges from Romania , exasperated and its political control established by his henchmen president of the Superior Council of Magistracy.

Hoping that our message was properly understood , all that concern to stop these dangerous trends affecting extremely deep democracy in Romania , thank you for your interest and support of democratic virtues manifested Standing respect and , above all, the rights and fundamental freedoms .

Musafir

#4546

2014-01-09 20:48

Jaful national din ultimii 24 de ani, cu toate aspectele si urmarile sale, a ajuns in ultima perioada la un nivel care ne va transforma in adevarati sclavi.
Musafir

#4547 Re:

2014-01-09 20:48

#4508: costel -

Multi prosti la Antena 3


Musafir

#4548

2014-01-09 20:48

Mi se pare totusi aiurea sa se amestece niste vacari in galcevile oierilor. Numai fiindca sunt de peste ocean?
Validela

#4549 Re:

2014-01-09 20:48

#25: Doctoru' Andy -

Doctore, tu nu iei nici un tratament, baiatule? Sau, tu stii ca prostia nu se trateaza si ramai asa?!...


Musafir

#4550

2014-01-09 20:48

multumim Antena 3. You are the best. Sper ca nu veti avea repercursiuni din cauza acestei petitii. Stiu deja ca sunteti cercetati intr-un dosar eminamente politic.