Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#14626

2014-01-10 20:12

Jos marinarul corrupt! Trebuie odata sa scapam de acest sarlatan!

Musafir

#14627

2014-01-10 20:12

Agresivitatea nu este “normală”

“Şcoala vieţii” continuă să îl înveţe pe copil că este bine în anumite situaţii să fii agresiv, să jigneşti, să umileşti pe celălalt, cu alte cuvinte, în concepţia larg răspândită, să te aperi. Astfel de modele de reacţie sunt întărite pe mai multe planuri, de la scenariile şi personajele jocurilor video, a multora dintre filmele de acţiune sau chiar desene animate, la ceea ce putem observa în mod curent în jurul nostru – “dacă ataci tu primul, nu ajungi să fii călcat în picioare, dacă ai tu o atitudine dominatoare celălalt se poate intimida şi astfel obţii ce vrei”. Unul dintre efectele cele mai nocive în astfel de situaţii este că ajungem să acceptăm ca normală agresivitatea şi să devenim insensibili atunci când ea se manifestă în relaţiile noastre sau ale celor din jur.

Dacă în cazul violenţei fizice lucrurile sunt mai uşor de observat şi delimitat, în cazul agresivităţii psihice manifestările sunt uneori mai subtile, însă efectele dureroase, negative nu sunt deloc de neglijat. Dacă în ceea ce priveşte abuzul fizic ştim în mare parte cum se manifestă, în cazul abuzului psihologic putem fi insensibili la formele sale, putând considera în mod pripit că sunt simple “scorneli psihologice”.Imaginaţi-vă pentru o clipă ce simte o persoană care aude din partea celui/celei în care are cea mai mare încredere şi căruia i-a jurat respect, credinţă şi iubire replici precum: “Eşti un prost/proastă, idiot/idioată”, “Arată-mi imediat ce ai cumpărat! De ce ai luat X când ţi-am spus să iei Y! Cum să am încredere în tine dacă nici de atâta lucru nu eşti în stare?”, “îţi interzic să mai voirbeşti la telefon cu mama ta!”, “Eu hotărăsc la cât stă termostatul. Să nu îndrăzneşti să te atingi de el”, “Beau din cauza ta. Dacă am avea o căsătorie mai fericită nu aş fi nevoit să bea”, “Mă enervez din cauza prostiilor tale” etc.

Astfel de suferinţe se pot ascunde în spatele unor lozinci aparent cât se poate de bine intenţionate: “E normal ca femeia să îl asculte pe bărbat; aşa scrie în Biblie”, “Fac asta pentru binele nostru; el/ea nu se descurcă!”, “E de datoria mea să mă ocup de banii familiei”.

Musafir

#14628

2014-01-10 20:13

Mai bine mai târziu decât niciodată!
britanica
Musafir

#14629 comentariu

2014-01-10 20:13

Ceea ce am avea de impartasit americanilor in privinta adevarului crud care a ingenunchiat Romania din punct de vedere nu numai politic,ci si economic si mai ales social, este mult mai extins decat aceasta petitie.Este oricum laudabila initiativa si este un pas.Daca cei carora le-am dat cu disperare votul nostru nu pot sa ne apere(sau nu vor atunci trebuie sa incercam sa o facem prin societatea civila.Din pacate sufletul oricarei organizari este LIDERUL iar noi inca nu avem asa ceva.In politica nimeni nu isi risca ciolanul iar in societate nimeni nu vrea sa-si riste pielea.Felicitari postului antena3,si mai ales celor din prima linie in frunte cu admirabilul domn Gidea.Petru daruire,consecventa si corectitudine, dle Gidea, sinteti un EROU!


Musafir

#14630 Re:

2014-01-10 20:13

#21: -

DA BUNA IDEEA DV

XxShedletskyxX

#14631

2014-01-10 20:13

Sunt una dintre persoanele care sufera direct de pe urma abuzurilor acestui sistem bolnav si paranoic, Sotul meu fiind arestat pentru o fapta comisa de Bebe Ionescu (Cuscrul lui Basescu).

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 20:13



Musafir

#14633 Re:

2014-01-10 20:13

#85: CRISTIANA -

fa proasto...scrie in limba romana...idioata mai esti.

arriana

#14634

2014-01-10 20:13

Mi-as dori ca toti cei care au mai ramas in aceasta tara sa constientieze raul facut de TRAIAN BASESCU. Poate ar fi fost necesar trecute abuzurile facute de cei de la CCR in anul 2012, in legatura cu referendumul precum si cu hotararile pe care le ia in continuare

Musafir

#14635

2014-01-10 20:13

Am o intrebare pentru domnul Obama:daca in America avea loc un referendum pentru un delict mai mult sau mai putim real ( vezi sacndalul watergate)si peste 50% din alegatori ii cereau sa demisioneze, domnia sa mai ramanea la Casa Alba?

Musafir

#14636

2014-01-10 20:14

Prietenii nostri americani,mai precis administratia americana, ar trebui sa inteleaga ca daca mai continua sa se poarte asa cu poporul roman in sensul ca ne apostrofeaza si ne pune la punct ori de cate ori protejatul lor hahaitor cu privire tulbure se simte jignit sau amenintat, ca de la iubire la ura poate exista un singur pas, ca de la admiratia si pretuirea noastra pentru democratia si puterea acestora, sa simtim o mare deziluzie si o mare scarba.

Musafir

#14637

2014-01-10 20:14

Felicitari pentru initiativa. Pacat ca sunt foarte multi oameni care nu pot semna petitia pentru ca nu au acces la internet. Ma gandesc la cei nevoiasi care s-au prezentat la referendum pentru demiterea domnului presedinte Traian Basascu si care si-au exercitat acest drept in sectiile de votare. Acestia nu au acasa internet si nici alte posibilitati de a accesa acest mijloc de comunicare.

Musafir

#14638

2014-01-10 20:14

Hai cu milionu măcar!

Musafir

#14639 Re:

2014-01-10 20:15

#14606: - Hai ca de acum bag script de semnaturi automate.

ce materiale folosesti ? Playboy sau Husler? vezi sa nu stropesti cu semnaturile automate pe perna ca te rupe mata...spor la script :)

Fan Hitler

#14640

2014-01-10 20:15

Breaking news!!..Dragnea a fost arestat in cimitirul Belu...Revenim cu amanunte..

Anonymous

#14641

2014-01-10 20:15

Nu sintem o colonie.Basescu eun tradator.
Onorabilul TRAHANACHE

#14642 REFERENDUM On-LINE

2014-01-10 20:15

VREM un referendum on-line PETITIE - Romania fara DISCRIMINARE , Vreti sa scapati de BASESCU ?????
DA / NU - sa vedem cati suntem pentru , si cati impotriva - fara boicoturi inutile ale BASISTILOR , , chiar sa-i invitam la o confruntare reala.

Musafir

#14643

2014-01-10 20:15

sper ca aceasta petitie sa isi face efectul!

Musafir

#14644 Re:

2014-01-10 20:16

#14606: -

Idiotule .


Musafir

#14645

2014-01-10 20:16

De la "Revolutie" si pana acum am avut la conducerea Romaniei doar o succesiune tradatori de tara, de furaciosi din tata-n fiu...E f greu insa sa gasesti o conducere onesta din moment ce 70% dintre romani fura statul fara sa clipeasca macar, incepand cu cei din invatamant, sanatate, politie,justitie, vama, armata...marile companii, buticarii etc.Bunicii nostrii au esuat in educatia pe care ne-au dat-o!

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 20:16


sora lui Farfuridi

#14647 Referendum On-line

2014-01-10 20:16

VREM un referendum on-line PETITIE - Romania fara DISCRIMINARE , Vreti sa scapati de BASESCU ?????
DA / NU - sa vedem cati suntem pentru , si cati impotriva - fara boicoturi inutile ale BASISTILOR , , chiar sa-i invitam la o confruntare reala.

Musafir

#14648

2014-01-10 20:16

D-le Gâdea si d-le Ursu,pacat ca sunteti slugile unui potential puscarias si va folositi de naivitatea si prostia romanilor,pentru cativa arginti! Nu pot semna o astfel de "petitie"! Fara consideratie,Mircea Gavris

Musafir

#14649

2014-01-10 20:17

Facetiva treaba ca noi nu avem in fata voastra putere .tot degeaba macar acuma in al 9ceas revenitiva

Musafir

#14650

2014-01-10 20:17

M-am bucurat cand am scapat de un dictator ca Ceausescu dar vad ca am dat peste un altul si mai feroce pe nume Traian Basescu