Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#11376

2014-01-10 13:04

Susțin

Musafir

#11377

2014-01-10 13:04

M-am saturat de 24 de ani sa tot sper ca in tara asta va fi bine,ca vom fi liberi si ca macar copii nostri si nepotii sa traiasca mai bine.In ultimii 10 ani sub conducerea presedintelui Basescu am trait acelasi cosmar ca pe vremea comunismului,dar mult mai greu de suportat,pentru ca am avut ocazia sa vedem cat au furat tara asta presedintewle si clica lor portocalie.In timp ce noi traim dintr-o pensie mizera de 740 lei din care platim toate darile la stat si nu ne ramane mai nimic pt.medicamente si traiul de pe o zi pe alta,presedintele si clica lui ne sfideaza cu averile lor.Am votat la referendum nu sa dam lovitura de stat ,am votat sa scapam de acest regim ticalos,dar justitia care este sub comanda presedintelui,si-a batut joc de 8 milioanew de romani.

Musafir

#11378

2014-01-10 13:04

DESPRE ACTUALA SOCIETATE

Valorile sociale ale societatii noastre care se manifesta prin razboi continuu, coruptie, legi nedrepte, stratificare sociala, superstitii irelevante(religie) , distrugerea mediului si o clasa conducatoare despotica, indiferenta fata de societate, de cetateni, orientata spre profit ; sunt rezultatul ignorantei colective ale doua din cele mai elementare perceptii pe care oamenii le pot avea despre realitate. Aspectul schimbator si simbiotic al legilor naturale. Natura schimbatore a realitatii este ca, toate sistemele – fie ca este : cunoastere, societatea, tehnologia, filosofia sau orice alta creatie – vor trece daca nu sunt oprite prin schimbari fluide continue. Ceea ce consideram banalitate astazi, cum ar fi : comunicatiile si transporturile moderne, ar fi fost inimaginabile in vremuri stravechi. De asemenea in viitor vor exista tehnologii, realizarii si structuri sociale pe care nu ni le putem imagina in prezent. Am ajuns de la alchimie la chimie, de la credinta ca demonii erau cauza bolilor la medicina moderna. Aceasta dezvoltare nu da semne de oprire si este aceasta constientizare care ne aliniaza si ne conduce pe o carare continua spre dezvoltare si progres. Cunostintele empirice statice nu exista, mai degraba trebuie sa intelegem si sa recunoastem ca toate sistemele se schimba. Asta se intampla acum si cu actualul sistem. Asta insemna ca trebuie sa fim deschisi la noi informatii tot timpul, chiar daca ameninta sitemul nostru curent de credinte si implicit identitatile noastre. Din nefericire societatea de astazi nu a reusit sa inteleaga asta si institutiile stabilite continua sa paralizeze dezvoltarea prin mentinerea unor structuri sociale depasite. In acelasi timp, populatia sufera de frica de schimbare. Conditionarea lor Ii face sa-si asume o identitate statica si sa combata sistemul de credinte al altora, de obicei rezultand in insulte si teama. Greseala este asociata in mod eronat cu esuarea cand de fapt, demonstrarea unei greseli ar trebui sa fie sarbatorita pentru ca ridica pe cineva la un nivel de intelegere, inaintand cunoasterea. Realitatea este ca, nu exista om destept, este doar o problema de timp pana ideile lor sa fie actualizate, modificate sau desfiintate. Aceasta tendinta de a se agata orbeste de un sistem de credinte, adapostindu-l de informatii noi care ar putea sa-l schimbe, nu e altceva decat o forma de materialism intelectual. Sistemul monetar perpetueaza acest materialism nu doar prin structurile sale auto-conservatoare, ci si prin nenumarati oameni care au fost conditionati sa spijine orbeste aceste structuri astfel devenind gardieni autodesemnati ai acestei stari. Oi care nu mai au nevoie de cioban pentru a le controla, pentru ca se controleaza una pe cealalta prin ostracizarea celor care nu se supun normelor. Aceasta tendinta de a se opune schimbarii si de a sustine institutiile existente de dragul identitatii, confortului, puterii si profitului nu este deloc durabila si va produce dezechilibre mai puternice, fragmentare, distorsionare si inevitabil distrugere. Este timpul sa ne schimbam. De la vanatori si culegatori, la revolutia agricola si industriala, tiaprul este clar. Este timpul pentru un nou sistem social care sa reflecte cunostintele pe care le avem astazi ; un sistem benefic tuturor.

Musafir

#11379

2014-01-10 13:04

Niciodata nu este prea tarziu.

Musafir

#11380

2014-01-10 13:04

santem mult mai multi(cel putin 7400000 )cei care sunt de acod cu aceasta petitie. creati vre o posibilitate de semnare si-n alte media
dany

#11381

2014-01-10 13:04

salvati tara de hotii

Musafir

#11382

2014-01-10 13:04

va felicitam ptr actiunea dvoastra corecta si justa si va rugam sa continuati cu aceste dezvaluiri care vor dainui peste ani si poate cineva le va utiliza ptr pedepsirea vinovatilor

Musafir

#11383

2014-01-10 13:04

Se vede clar in ce directie bate petitia
IQ100

#11384 Scandal TV Serie

2014-01-10 13:04

I wish to thank American moovie makers of the Tv Serie (2012-) SCANDAL. What it's in the moovie only a political fiction it's in Basescu's Administration Romania reality

Musafir

#11385 Jos BASESCU

2014-01-10 13:05

Jos BASESCU

Musafir

#11386

2014-01-10 13:05

BASESCU cu gasca lui si multi alti ca ei din tara asta nu se mai satura de bogatii sa lase si omului de rind cind o sa plece-n iad nu o sa ia nimic cu ei bravo celor ca gidea carora nu le e frica jos tiranul de BASESCU.

Musafir

#11387

2014-01-10 13:05

Sa dea Dumnezeu sa avem parte de linistea si implinirea pe care ne-o dorim in tara noastra. Institutiile statului sa isi faca treaba asa cum se intampla intr-o tara civilizata din UE . Copii nostrii sa munceasca in si pentru tara lor , batranilor sa nu le mai fie chinuite zilele dupa ani grei de munca. Nu cred ca se va intampla ceva insa va urez succes.

Musafir

#11388

2014-01-10 13:05

Se mai gasesc si patrioti. Bravo !
lili

#11389 Jos BASESCU

2014-01-10 13:05

Jos BASESCU

Musafir

#11390

2014-01-10 13:05

vrem o justitie dreapta si o tatra fara coruptie vrem ca mafia basista sa raspunda pentru tot ce a facut
nabuco

#11391 Re: noul presedinte

2014-01-10 13:05

#11329: uler - noul presedinte

schimbati dreacu placa....e uzata!!!!!


Musafir

#11392 of

2014-01-10 13:05

CE MANDRII SUNTEM!AM AJUNS SE NE MILOGIM?NU SUNTEM-N STARE SA NE FACEM CURAT-N OGRADA NOASTRA! NE ESTE LENE SA STRIGAM LIBERTATE!NE REVOLTAM PE FACEBOOK,BRAVO POPOR ROMAN SI UNIT...
uler

#11393 Re:

2014-01-10 13:05

#11323: ION -

democratie este si pt cei care nu au votat !!!!


Musafir

#11394

2014-01-10 13:06

sa speram ca vor vedea si americanii ce presedinte avem

Musafir

#11395

2014-01-10 13:06

Prezenta petitie se identifica cu opinia mea personala. Sa speram ca va avea un succes rasunator, sa se auda pana in Statele Unite. Va salut initiativa.

Musafir

#11396

2014-01-10 13:06

AMERICANI LEPĂDAȚIVĂ DE SATANA alias trăian băsescu IMPOSTORUL DE LA COTROCENI SUPRANUMIT ,,JAVTĂ ORDINARĂ,, NU REPREZINTĂ POPORUL ROMĂN.

Musafir

#11397 Re: Sa va fie rusineeeeeeeeeeeee!

2014-01-10 13:06

#11134: un credincios - Sa va fie rusineeeeeeeeeeeee!

Lasa-ne basistule! Te rugam sa nu mai vi in tara ci sa ramai in strainatate! Aici nu reprezinti nimic...Fugi  la aeroport si ia primul avion si ..du-te! Esti atat de penibil in comentariile tale incat aproape mi se face mila de tine! Fugi deci si lasa-ne!

 

2

#11398 PROPUNERE

2014-01-10 13:06

Pe corupti sa-i triminem in Germania, sau poate ii vor Americanii??


Musafir

#11399

2014-01-10 13:06

bravo!!! Suntem alaturi!!!
Flavius Calin Tofan

#11400 Re:

2014-01-10 13:06

#11371: -

Exact asta ne-ar trebui, eventual si un birou american al exploatarilor resurselor naturle ale Romaniei, prin care sa isi dea singuri aprobari, sa nu ii mai incurcam. 
- Si o politie americana, care sa elimine amenintarile demonstrantilor si sa asigure buna functionare al Chevron, RMGC etc.
Da, da, .. buna idee!