Treceri de pietoni si limitatoare de viteza pe str. Drumul Fermei

marius

#1 Nu vrem sa ne stricam masinile

2014-01-06 01:47

Domnu' "nu stiu cum"... cand traversezi strada te uiti in stanga si in dreapta, stii? Dupa ce ca avem drumuri din preistoric si ne rupem masinile hai sa mai punem niste limitatoare... Din cauza unora din astia ca dumneata nu merg lucrurile asa cum ar trebui. In loc sa vedem esentialul ne consumam resursele pe rahaturi doar ca sunt unii nesimtiti. Cu multa stima, Marius.
florin

#2 camioane de mare tonaj

2014-01-06 06:22

Eu as adauga interzicerea tranzitarii masinilor de mare tonaj. Sunt foarte multe camioane si betoniere care si-au gasit o alternativa la drumul de centura.
Alexei

#3

2014-01-06 07:55

Domnu' Marius, mizand pe faptul ca pe un drum din Pleistocen (e o era preistorica), nu sta niciodata patrula de politie, multi pitecantropi, ca oameni inca n-au ajuns, calca acceleratia mult peste viteza legala.Treaba asta ridica 3 probleme: 1. Riscul ridicat de accidentare a pietonilor, in special copii, a caror densitate in zona a crescut simtitor, 2. Riscul ridicat de tamponare auto prin coroborarea cu parcarea masinilor pe trotuarul de pe drumul fermei. Iesirea cu masina de pe un drum de servitute devine astfel o aventura. 3. Praful ridicat de masinile de tonaj mare si de cele care trec in viteza. Pentru cei ce locuiesc chiar la fata cu drumul fermei asta este un adevarat cosmar.
Poate ca nu-s neaparat cele mai stringente lucruri insa cu siguranta raportul cost/beneficiu este unul bun asa ca semnarea unui astfel de petitii nu merita calificativul de "rahat".
Mihai D.

#4 Re:

2014-01-06 08:42

#3: Alexei -

Salut Alexei,

 

De acord cu masinile de mare tonaj. Din pacate nu se poate aplica momentan, din moment ce

1. Se construieste masiv, si este nevoie de acces pe santiere

2. Exista inca ceva fabrici, ce au nevoie de aprovizionare. Din fericire se face majoritar in timpul noptii.

Personal apreciez totusi eforturile celor de la Rosal care matura si perie de-a lungul strazii saptamanal, situatia fiind mult mai rea daca nu s-ar lua aceste masuri.


Musafir

#5

2014-01-06 09:21

Intr-adevar este deranjant modul in care conduc soferii pe drumul fermei.
Farfui

#6 Marius are dreptate vs. limitatoare de viteza

2014-01-06 11:05

Daca fiecare cetatean ar cere pe strada lui montarea unor limitatoare de viteza ar fi un dezastru pentru masinile noastre si pentru timpul petrecut in trafic. Inteleg ca siguranta noastra este mai importanta dar exista trotuare in zona (chiar daca sunt ocupate de masini!), traficul nu este foarte dens si cu putina atentie si educatie rutiera se poate rezolva.
Andrei

#7 Re: Marius are dreptate vs. limitatoare de viteza

2014-01-06 11:41

#6: Farfui - Marius are dreptate vs. limitatoare de viteza

Exista trotuare, dar trebuie sa poti ajunge de pe un trotuar pe celalalt. Propui sa merg 2km pana la trecerea de pietoni si sa ma intorc pentru a traversa la magazin? Baiatul meu se duce la scoala, trebuie sa faca acelasi ocol?

De acord ca te uiti in stanga si in dreapta, dar sa de ce sa fie vina mea daca un vitezoman ma loveste? Trebuie sa am pe unde traversa LEGAL, nu pe proprie raspundere. Ca nu suntem in codru, suntem intr-o suburbie rezidentiala.

 

 

Dumitru

#8 Cu aceasta ocazie..

2014-01-06 11:44

Vedem si care sunt vitezomanii :))
Sar repede cu comentarii pentru ca nu mai pot merge cu 80-100 la ora pe straduta lor preferata.
Alexei

#9

2014-01-06 23:02

@Farfui. Ai dreptate ca limitatoarele poate nu-s cea mai buna solutie dar atunci sa se creeze un obicei ca o masina de politie echipata cu radar sa-si faca drum destul de des pe drumul fermei ... sau sa se instaleze radar fix si sa apara semnele rutiere cu limitarea de viteza in zona rezidentiala. Treaba cu educatia rutiera si simtul civic sunt povesti in Romania.

Musafir

#10

2014-01-07 09:38

Am semnat petitia insa speed-bump-urile sunt echivalentul santurilor transversale. Cred ca semnele explicite de limitare a vitezei ar fi mai potrivite.

Musafir

#11

2014-02-10 14:33

excelenta initiativa ... sunt alaturi de voi
danut

#12 Dan

2014-05-28 17:46

am o intrebare va rog ,preturile le terenuri pe drumul fermei au crescut
stie cineva dece