Petitie impotriva Impozitului Forfetar pentru service-urile auto


Musafir

#51 Re: Re:

2013-10-04 22:07

#29: Victor Balas - Re:

Buna seara (la mine) domnule Balas!

Ma bucur sa va vad din nou implicat intr-o problema atat de serioasa,dar vreau sa va descurajez....Am participat la "faimoasa" reuniune de la Targu Mures,impotriva unei anumite societati de asigurari si am ramas cu un gust amar...Dupa aproximativ 30 de minute de discutii in care toti participantii au comentat negativ si au vociferat "ca nu se mai poate asa cu astia" dvs ati adresat o intrebare foarte simpla: "Cine are curajul sa nu mai lucreze de maine cu A***A?" ..................Silence....... Dvs :"Sa ridice mana cine nu mai lucreaza de maine cu ei?" ..............Silence......O mana timida,si inca una,si inca una..maxim 5(din 100-nu pot sa apreciez exact numarul de participanti),printre care si eu,posesor al unui service dintr-un oras de 17000 de locuitori(dintre care 25%posesori de masini sunt plecati in Italia).Am facut ce am promis atunci(ridicand mana) si nu am mai lucrat cu ei dar va spun,am ramas profund dezamagit. Cati patroni cu serviceuri mari,puternici finanicar si rai de gura au ridicat mana??? ...  0...

Asta ce inseamna? Frica? .....Da... Eu voi purta cu mine inca 10 oameni(400 de km) la un eventual miting dar din pacate cred ca vom fi 12 cu mine si cu dvs.

Cu deosebita stima,


Musafir

#52 Re:

2013-10-07 21:46

#8: -

Daca ai votat UUUUUUUSSSSSSSSSSSSSSSLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!


Musafir

#53 Re:

2013-10-07 21:47

#8: -

DECE STERGI????????????

 

ASER

#54

2013-10-07 21:48

ATI VOTAT uuuuuuuuuuuuuusssssssssssssssssssssssslllllllllllllllllllllllllllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asda

#55 Re:

2013-10-07 21:50

#28: -

asa da!!!!!!!!!!!!!!!! hai la lupta cea mare!

 

asda

#56 Re:

2013-10-07 21:52

ASDA

#57 Re:

2013-10-07 21:54

#35: -

TREBUIE SA FFIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DE ACORD DOAR AI VOTAT UUUUSSSSLLLL !!!!!!!!!!!!!!

ASDA

#58 Re:

2013-10-07 21:57

#9: -

AI VOTAT TREBUIE SA STAI BUNICU!!!!!!!!!!!

ASDA

#59 Re:

2013-10-07 21:59

#24: -

DV. CA NU EI SAU VOTAT,SAU ALES,SUPORTATI FRATILOR,NU ATI VRUT CEVA NOU!!!

Victor Balas
Autorul acestei petitii

#60 Catre ASDA

2013-10-08 07:01

Hai sa nu facem politica. Aici e vorba de un principiu. Nu conteaza cine pe cine a votat. E o aberatie si trebuie oprita. Decat sa te bucuri ca li se intampla ceva rau unor oameni, mai bine actionezi pentru a indrepta ce nu e bine

Musafir

#61

2013-10-10 08:50

o lege aiurea , de fapt toate sunt aiurea , iar mai nou sunt date sub forma de Poante.

Musafir

#62

2013-10-11 11:03

apreciez implicarea dumneavoastra in rezolvarea acestei probleme.

Musafir

#63

2013-10-21 20:49

Nu mai au mult actualii guvernanti pina se rascoala tot poporu si o sa-i impuste ca pe Ceausescu. Tot mai multe taxe fara a oferii nimic in schimb ba din contra numai piedici si bataie de batjocura la fiecare pas. O greva generala in toate sectoarele poate iar pune pe ganduri.

Musafir

#64 Re:

2013-10-23 06:16

#5: -  

 cine pe cine fura???? eu la firma mea ar trebui sa mai aduc bani de acasa sa platesc forfetarul(si asta nu este o gluma) bag de seama ca nu sti cum functioneaza industria asta in romania si ce profit de mic are dupa ce platesti toate taxele


Musafir

#65

2013-10-23 06:25

inteligent guvern, incurajeaza emigrarea :) si uite asa ne ducem naibi de rapa cu tara cu tot

Musafir

#66

2013-10-29 06:53

Impozitul forfetar asa cum este conceput pentru service-urile auto este aberant. S-a luat drept unitate de venit metru patrat, fapt ce nu are nici o legatura cu profitabilitatea unui service.
In acest mod un service de 800 ce are un spatiu de 800 m2 va fi nevoit sa plateasca un impozit pe profit mai mare decat un hotel in zona A din Bucu resti cu 100 camere. Total Absurd!
Daca se doreste introducerea unui Impozit Forfetar in cazul Service-urilor sa se ia in considerare numarul posturilor de lucru,operatiunile ce se efectueaza si amplasarea service-ului .

Musafir

#67

2013-10-29 14:03

Toate aceste legi,care se schimba de la o zi la alta si bineinteles in favoarea parlamentarilor, impinge populatia sa lucreze si mai mult la negru. In loc sa ajute statul mai ales firmele mai mici sa ajunga cu o treapta mai sus,i-si bate joc de munca lor si le impinge catre faliment.Oare in strainatate cum pot sa reziste si firmele mai mici!?
Referitor la legile ce tin de service-uri auto,cei care au un mic atelier cu 1-2 standuri, n-au nici o sansa sa supravietuiasca, mai ales cu legea noua cu stand de frana, opacimetru etc.,ce sa mai vorbim de forfetar.

Musafir

#68

2013-10-30 08:15

Cei mai buni meseriasi sunt in service-uri mai mici, unde se poate rezolva orice, pe bani mai putini, nu la reprezentante, deoarece e scopul lor modificarea legii,unde meseriasii nu stiu sa masoare nici cu sublerul.

Musafir

#69

2013-11-22 22:46

Este incalificabil sa gandesti ca evaziunea va fi eradicata prin acest impozit forfetar aplicat service auto.Lucrul cel mai important de care nu se tine cont este faptul ca intr-un service complet(mecanica, electrica, tinichigerie, vopsitorie) sunt obligati sa lucreze la vedere ptr ca lucreaza cu firmele de asigurari carora trebuie sa le prezinte devize, facturi piese si manopera.
Aplica un experiment care s-a dovedit daunator si s-a renuntat la el si in guvernarea Boc, rezultatul va fi inca un nr mare de someri datorita inchiderii sau reducerii de personal.
De ce nu au inclus in aceasta lista saloane de infrumusetare, coafor, frizerie.
SALVATI OLTCHIM

#70 URMEAZA FALIMENTUL? OLTCHIM LA FIER VECHI ... CU "DRUJBA" PRIN OLTCHIM.

2013-12-05 19:33

#65: -

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQXIB32rjtiQEey4e9VVB40cUmu...

Atentie, OLTCHIM - ARPECHIM in INSOLVENTA! Urmeaza FALIMENTUL?

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM!

SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

NEMULTUMIT

#71 BATAIE DE JOC

2013-12-20 08:43

Cine credeti ca mai poate face fata la asemenea aberatii pe langa
autorizatie RAR,mediu,iscir-uri,metrologie si multe altele chiar asta mai lipsea ,cine mai poate?
Eu personal ma dau batut ,pacat ca am incercat sa fiu corect si legal
rusine sa va fie guvern de cacat

Musafir

#72

2013-12-24 17:34

Trebuie lasati sa munceasca cei din parlament sa vedem daca rezista o luna fizic, si financiar
brăila

#73 forfetar grapini

2014-01-10 15:02

mă bucur enorm că asfel vor pleca din ţară meseriașii şi vor fi mulțumiti copilul meu doctor nu putea plăti chiria din salariu în bucurești şi a plecat afara acum e foarte mulțumit
Fan Grapini

#74 Forfetar Grapini

2014-01-10 15:31

Impozit pe suprafata in domeniul auto va fi ingrozitor.Mai e undeva in lume asa ceva?Boc mi-a inchis o firma cu forfetarul lui.Doream sa fac o vulcanizare ca sa supravietuiesc in cartier de provincie.Acum totul s-a sfarsit.ESTI TANAR PLEACA UNDE VEZI CU OCHII MAI RAU NU POATE FI.
disperat srl

#75 forfetar

2014-01-10 16:17

Sa nu poti munci in tara ta este macabru.Guvernantii unii jura si fura(dupa ce depun juramantul)altii fac legi pentru multe domenii,hoteluri,pensiuni,servisuri,vulcanizari,spalatorii auto etc.cemai sunt foarte harnici dar sa te fereasca dumnezeu de harnicia celui care crede ca le stie pe toate ca sa nu zic HARNICIA PROSTULUI.