Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#1526

2013-09-19 20:59

Ah, n-ai cu cine, niste romani...
Auzi la ei "Si ei au dreptul la viata.NU eutanasierii!!!!!" Miau...
Le pui poze cu copii nenorociti pe viata, altii morti si ei nu vad, n-aud, ii dau inainte cu cainii.


Musafir

#1527

2013-09-20 04:01

Nu cainii au omorat copilul!Copilul a fost omorat de neatentia bunicii,a parintilor!Dece nu vine cel ce a adus fratele sa spuna adevarul?Sunt multe de nu se potrivesc!Auctung mennen!

Musafir

#1528

2013-09-20 05:21

eu nu inteleg ce vina au avut cainii aceia din gospodariile oamenilor din jud Timis care au fost otraviti, sau pisicile? Cum poti fi cu atata sange rece? Nici macar nu erau maidanezi saracii..Si le-au ingropat trupurile bietilor morti in chinuri. Otrava intra in pamant in circuit natural, il vor spala apele, ca nu se descompune, este chimical..Vor creste plante otravite..


Musafir

#1529

2013-09-20 06:38

Nu eutanasierea este solutia ,ci hranirea corespunzatoare a lor!

Musafir

#1530

2013-09-20 08:03

ar fi o mare greseala si un mare pacat sa fie omorati toti cainii, fara discernamant - o dovada de barbarie, in plin secol 21, o rusine fata de intreaga lime civilizata; trebuie gasite alte solutii , una din ele fiind aceea ca fiecare din
semnatari sa adopte un patruped...

Musafir

#1531 Re:

2013-09-20 08:27

#1530: -

NU VREM CAINI PE STRAZI!

EUTANASIERE ca nu sunteti in stare sa-i adoptati!

Alege numele de user

#1532 Subiect

2013-09-20 08:47

Pt iubitorii de caini (ca de animale nu sunteti, altfel ati protesta si fata de uciderea porcilor si altor animale) http://www.presaonline.com/stiri/social/cutremurator-fratele-copilului-ucis-de-caini-l-a-desenat-pe-ionut-fara-cap-2519550.html

Musafir

#1533 Re #1490

2013-09-20 08:56

Vad ca deja esti plecat cu sorcova......cainii maidanezi, javrele de pe strada nu sunt animale de copmanie (decat daca le iei la tine in casa)iar remarca referitoare la vegetarieni se referea la faptul ca vad declarati "iubitori de animale" dar nu protestati fata de uiderea porcilor, gainilor...etc.


Nu avem de ce sa fim vegetarieni. Cainii sunt animale de companie, nu destinate consumului. Tu îți mananci prietenii? Esti canibal sau chinez?

Musafir

#1534 Re: Subiect

2013-09-20 09:18

#1532: Alege numele de user - Subiect

aici de fapt se demonstreaza ca familia manipuleaza copilul. Urat, groaznic, celalat copil a si fugit de la fata locului; de fapt nici nu se stie inca adevarul adevarat. Se vad imagini de pe camerele video ale parcului. si minciunile babei, ca a mers in parc la ora 11..cand de fapt copiii sunt vazuti nesupravgheati pe inregistrarile video de la ora 9:20. Daca ea  nu le are pe toate la "etajele superioare"  nu este greu sa ii spui celuilalt copil amarat ce sa faca sau ce sa deseneze...


Musafir

#1535

2013-09-20 10:56

Sunt o mare iubitoare de animale si sunt absolut ingrozita de felul in care guvernul Roman si nu numai, decid sa tortureze, sa bata si sa ucida cainii maidanezi. Sunt 100% sigura ca sunt sute de mii de romani care protesta si incearca sa salveze cat mai multi caini. Dar am vazut un articol in care romani au fost batuti si scuipati pentru ca incercau sa salveze 14 caini. Cine face asa ceva? Politicienii chiar sunt oameni? Dupa cum se vede eu ma indoiesc. Daca si anumite organizatii pentru Protectia Animalelor pun fondurile in buzunariile proprii si decid sa foloseasca metode neconventionale pentru a steriliza si eutanasia cainii maidanezi.
Chiar si daca politicienii nu iubesc animalele, ar trebui sa se gandeasca la felul cum Romania este privita de catre alte tari. Am semnat multe petitii pentru organizatii din alte tari. Unul din lucrurile care m-au deranjat tare a fost faptul ca ei au spus ca o sa refuze sa puna piciorul pe taram Romanesc, fie ca turisti fie ca alti asociati de afaceri sau politicieni. Acest lucru este de regretat pentru ca Romania este o tara atat de frumoasa si cu cultura si traditii bogate. Dar noi avem din ce in ce mai multi turisti tot datorita politicienilor care decid sa puna banii guvernului in buzunar. Macar pentru atat lucru Guvernul Roman ar trebui sa construiasca depozite pentru caini. Ma indoiesc ca fonduri nu o sa se gaseasca daca vor sa faca acest lucru.

Catre Guvernul Roman: Ar fi cazul sa ascultati ce oamenii din popor vor. Si asta este sa salveze cainii maidanezi.

Musafir

#1536 Re:

2013-09-20 11:26

#1535: -

Bai, da' va ascultam de peste 20 de ani! Si unde ne-a adus chestia asta? Ne mananca cainii, la propriu! Gata! De-acum ne ascultati voi pe noi! Fara caini pe strazi! Adoptati sau eutanasiati! Voi decideti!

Auzi la ea: "Guvernul Roman ar trebui sa construiasca depozite pentru caini." Sa faci tu depozite de caini pe banii tai! Statul roman nu creste caini din banii nostri! Clar?


Musafir

#1537 CÂINE ÎMPUŞCAT ÎN PLINĂ STRADĂ, după ce a muşcat o fetiţă

2013-09-20 11:35


Musafir

#1539 Re#1533

2013-09-20 12:16

Aceasta petiție este destinată doar salvarii cainilor comunitari, in cazul in care nu ai citit bine. Specia canina poarta denumirea de "canis familiaris". Cainii nu sunt salbatici. Singurii caini salbatici sunt dingo, care nu trăiesc la noi. Noi nu militam aici pt porci, gaini, vaci etc, ci pt CAINI! Comparatia intre caini si animale care se sacrifica pt consum este cel puțin infantila, ca sa nu zic altfel. Si este foarte usor sa jignesti pe cineva in cazul in care nu ai argumente care sa îți susțină opinia, așa cum faci tu.

Musafir

#1540 Re #1539

2013-09-20 12:35

Revin, ca vad ca esti greu/grea de cap............o tii in prostie in continuare....javrele de pe strada nu sunt animale de companie (decat daca le iei la tine in casa)....comparatia intre caini si animale nu este deloc infantila..... faptul ca pe o parte din caini au fost domesticiti nu inseamana ca nu mai sunt un animale...... INFANTILA este comparatia dintre un OM si un caine (asa cum sustin asa "iubitori de animale")

Musafir

#1541 Re1540

2013-09-20 12:43

Aici nu face nimeni comparatii intre caini si copii. Nu cred ca poate fi cineva mai greu de cap decat cel care refuza sa vadă adevarul si care nu are decat o singura idee, si aia fixa. Nu vedeți ca militati pentru un masacru? Cainii, repet, prin definitia lor nu sunt animale sălbatice. Consulta DEX-ul!

Musafir

#1542 Re #1539

2013-09-20 12:44

Referitor la jigniri/argumente....iti spun doar ca am 6 ani de studiu la FMVB (licenta) + 2 ani master tot la FMVB....asta nu ma opreste sa fiu un OM rational si sa inteleg ca eutanasierea este ,din pacate, singura solutie viabila la acest moment....pana se aduce populatia canina sub control...si INTRAM SI NOI IN RANDUL ORASELOR SI TARILOR CIVILIZATE!!!

Musafir

#1543 Re: Re #1539

2013-09-20 12:50

#1540: - Re #1539

repet si eu  : aceasta  petitie se adreseaza cainilor comunitari. eu nu sunt cel/cea cu care ai vb pana acum, despre ideea vegetarianismului. eu sunt persoana care a sustinut de  prima data ca ei nu sunt salbatici.  Asa cum ti am explicat si atunci. Cainii din Romania  asa cum ti s a spus in ultimul post de  catre respectivul/ respectiva sunt Canis familiaris..indiferent ca traiesc pe strazi aruncati de unii  sau stau cu ei in casa asa cum stau cu mine.

 

Si in afara de cainii Dingo din Australia mai exista si Dhole (caine salbatic asiatic)
Lycaon pictus (caine salbatic african).


Musafir

#1544 Re #1539

2013-09-20 12:57

Nu am facut nici o comparatie ....am spus doar ca javrele de pe strada nu sunt animale de companie si din aceasta cauza nu au ce cauta pe strada......si singura metoda de revenire la NORMAL in acest moment este eutanasierea .................greu/grea de cap!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-09-20 13:00



Musafir

#1546 Re: Re1540

2013-09-20 13:03

#1541: - Re1540

Convingerile sunt inamicii adevărului, mai periculoase decât minciunile.
- Thomas Mann

 

deci nu avem ce face cu domnul/doamna


Musafir

#1547 Re#1539

2013-09-20 13:06

Nu mai comentez nimic .....pt. ca vad ca nu discut cu un OM RATIONAL ci cu un caine comunitar....!!........GREU/GREA DE CAP!

Musafir

#1548 Re: Re#1539

2013-09-20 13:08

#1547: - Re#1539

Tu  ai rostit juramantul medicilor veterinari?!


Musafir

#1549

2013-09-20 13:09

Cainii fara stapan n-au avut vreodata stapan (ca sa vezi!), n-au fost NICIODATA caini de companie, prin urmare sunt salbatici!


Musafir

#1550 Re#1549

2013-09-20 13:20

Da, exista caini care nu au avut niciodata stapan!Tocmai aceasta este problema......Daca au fost abandonati de mici ....nu au avut niciodata stapan....si devin semisalbatici...la fel daca au fost fatati de catre asa numiti caini comunitari SI CRESC PE STRADA ...asa cuum am spus mai sus nu mai comentez ca vad ca nu discut cu OAMENI RATIONALI...ci cu caini comunitari/maidanezi/canis familiaris....iar juramantul nu are de-a face cu FAPTUL CA SUNT UN OM RATIONAL!