S.O.S. familia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S. familia!

Vlase.

#2401 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 20:11

#2400: - Re: Re: Re: Re: Re:

Eu nu faceam aluzii la persoana ta, erau intrebari la care poti foarte frumos sa raspunzi. In schimb, observ ca faci anumite aluzii la persoana mea si esti sigur ca sunt si adevarate.

Nici nu am spus ca homosexualii devin gay, nici ca se nasc asa, pentru ca sunt numai presupuneri! Tu crezi una, altul crede altceva, si tot asa! Un studiu spune un lucru, alt studiu spune altceva, deci nu te astepta sa iau de buna parerea ta la fel cum nici eu nu ma astept sa iti insusesti argumentele mele.

In fapt cred ca stii ca homosexualii exista si in tarile arabe, cum spunea Ovi. Dar e o moda in ziua de azi, "blame the gay".

Sa spui despre mine ca am o gandire murdara pentru ca ti-am adus niste argumente reale sub forma unor experiente traite de diverse persoane intr-un mediu heterosexual, arata faptul ca pe tine nu te intereseaza decat un lucru: ca numai parerea ta sa conteze. Si aici am incheiat discutia cu tine pentru ca... nu am cu cine.

Ovi

#2402

2013-09-05 20:15

De obicei, atunci cand se spune in subiectul asta ca esti derutat, inseamna ca deja simti atractie inspre acelasi sex. Si ma refer si la atractia fizica, si la cea romantica, iar faza de deruta este aceea cand deja constientizezi atractia dar inca nu o accepti. Bineinteles, poti foarte bine sa nu o accepti, poti trai o viata "normala" cu nevasta, copii, nepoti mai tarziu, dar in final, inima ta, tot te face sa-ti intarzii privirea asupra unui tip, si faptul ca ai o familie "normala", tot nu te face hetero.

Musafir

#2403 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 20:16

#2399: Ovi - Re: Re: Re: Re:  

 sunt aici sa va mai opresc cand scrieti aiureli. tu de exemplu ovi, si ti-am mai zis si tie, si altora ca tine, imi dai senzatia ca te-ai blocat la varsta aia de 13-16 ani cand nici nu stiai ce-i cu tine si in ce lume traiesti si nici nu a avut cine sa-ti explice din pacate. oamenii se maturizeaza dupa 25 de ani si asta daca au repere corecte in viata. vad ca devine o constanta sa va incepeti povestirile cu anii pubertatii. si tutosi, povestirile astea nu schimba cu nimic evidentele. nu sunt genul de om care sa ascult povesti de viata de cand te jucai tu cu papuselele si ti-ai "dat seama" ca esti gay. s-a mai zis aici ca homosexualitatea este o inclinatie gresita spre o stare sufleteasca si trupeasca asemenea. in tarile in care sunt mai multi gay, au fost mai multi care au crezut si si-au asumat ca sunt gay, dar asta in mod insusit si mintal eronat. adica si-au luat plasa. apoi s-au comportat ca atare. din pacate nu intelegi si daca vrei sa afli din cinematografie care-i treaba cu a fi gay, nu cred ca vei afla un raspuns sanatos pentru ca cinematografia de cele mai multe ori prezinta lucrurile in mod subiectiv. si cu atat mai mult daca dai de un regizor gay, pai s-a terminat toata documentarea ta obiectiva, pentru ca vei fi in delir si vei vrea sa arati la toata lumea ca ai avut dreptate.


Musafir

#2404 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 20:18

Ovi

#2405 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 20:46

#2403: - Re: Re: Re: Re: Re:

Ai dreptate, cand vi se spune unora dintre voi ca nu stiti pe ce lume traiti, e atac la persoana, cand mi se spune mie sau unora de pe partea aceasta a baricadei, imediat este doar incercarea sa opresti o aiureala.Si nu, nu m-am jucat cu papuselele, aici incep sa-mi pun intrebarea cine s-a blocat pe la 13 ani in gandire. Spune-mi, ai cunoscut vreodata un gay? L-ai intrebat ce a simtit, cum a simtit, ce a facut?

Sexualitatea, nu iti este schimbata. Fie ca traiesti intr-un mediu hetero si ai inclinatii spre homo, tot homo vei ajunge; daca traiesti intr-un mediu homo dar tu simti atractii tot inspre celalalt sex, tot hetero vei ajunge. Pentru ca tu simti o atractie romantica sau fizica instinctuala, cand vezi pe cineva care iti place, nu ii faci o analiza rationala sa ii dai pro si contre, nu, pur si simplu iti place. Si fie ca traiesti intr-o familie conservatoare care nu vrea sa auda de acest subiect sau ai fost crescut de doua mame sau doi tati, biologicul tot te face sa te simti atras ce acelasi/celalalt sex, depinzand de orientarea ta.

Si legat de filme, fii sigur ca nu m-am uitat la ele pentru documentare obiectiva, ci m-am uitat de curiozitate sa vad cum este tratat subiectul. Si am zis de ele pentru a arata cati ani au trecut de cand am observat ce si cum in legatura cu mine si pana la intalnirea cu "propaganda". Si desi nu accepti, uneori si povestile unor oameni te ajuta sa iti formezi o imagine legata de ceva, asa ca eu in locul vostru as citi pe langa articolele din culturavietii, profamilia, homosexualitate.ro sau altele care sunt scrise clar impotriva a tot ce inseamna homo, in timp ce ACCEPT iti va oferi cealalta extrema. Si cred ca doar povestile de viata a cator mai multe persoane sunt cele care prezinta si calea de mijloc.

Asa ca, spun din nou, desi se va urla ca din gura de sarpe impotriva a ce v-oi zice: Toti care spuneti acum sus si tare, vai propaganda, vai pandemia, vai distrugerea familiei, vai racolarea samd, tot spuneti sus si tare despre cum copii si tineri sunt racolati sau manipulati prin propaganda sa devina gay. Dar toti care se considera si persoane spirituale, fac o mare greseala. Cand spui de manipulare si propaganda, inseamna ca acea persoana trece totul prin prisma ratiunii, chiar si ceea ce il atrage si mai tarziu ajunge sa iubeasca. Aceste lucruri vin din inima, nu din minte, si fie ca esti expus propagandei, daca ceea ce simti tu e altfel, nu te va schimba. Daca ceea ce simti tu e la fel cu ceea ce se spune, iti fa oferi incredere in sine. Dar probabil acest paragraf nu o sa fie analizat si mi se va raspunde cu ceva superficial sau total pe langa subiect...

Dar eu cred din ce in ce mai mult in ideea ca homosexualitatea, poate ca nu e genetica, dar sigur apare in pantecul mamei:

http://healthland.time.com/2012/12/13/new-insight-into-the-epigenetic-roots-of-homosexuality/

http://io9.com/5967426/scientists-confirm-that-homosexuality-is-not-genetic--but-it-arises-in-the-womb

Vlase.

#2406 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 21:21

#2405: Ovi - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu fii naiv, daca va auzi vreodata de cineva ca este gay, singurul lucru pe care il va face e sa il boscorodeasca. Tu nu trebuie sa ii demonstrezi cine esti, el are o imagine destul de bine intiparita in minte: ca esti o persoana sexuala si perversa care va ajunge in iad. Tu trebuie sa acorzi atentie realitatii. Acolo se intampla schimbarea, in mediul in care lucrezi, in familia in care traiesti. Trebuie sa fii om. Respectuos, atent, prietenos, sociabil, placut in general. Educat. Si te asigur ca daca iesi la inaintare cu aceste trasaturi, niciun coleg de munca nu va indrazni sa iti adreseze vreo jignire (cel putin in fata) pentru ca respectul atrage dupa sine respect si nici nu va trebui sa oferi informatii suplimentare despre homosexualitate. "Propaganda" reala sunt trasaturile de caracter pe care ti le-am enumerat.

Si fii bun in meseria pe care o faci. Nu ca te-ar da cineva afara pe motiv ca iti plac barbatii, cred ca in fiecare contract de munca este precizat faptul ca nu se fac discriminari, inclusiv pe baza orientarii sexuale- in cele trei contracte pe care le-am semnat din studentie si pana azi, erau specificate aceste detalii.


Musafir

#2407

2013-09-05 22:10

ori cu ei, ori...
asta inteleg ei prin "dragoste"

<<For a community whose whole message is built on "love", the LGBT community doesn't have much "love" for you when you disagree with their agenda.>>

http://www.theblaze.com/stories/2013/09/05/burn-in-hell-you-racist-pigs-christian-baker-who-refused-to-make-lesbian-couples-wedding-cake-details-creepy-alleged-break-in-ongoing-challenges/


Musafir

#2408 Re: Re: Re:

2013-09-06 05:47

#2388: amelia - Re: Re:

Bine, taraste tu octogenari prin tribunale, ia-le de pe masa putinul pe care-l au si baga-i in spitale pe fond nervos, ca sunt ''plini de ura'', iar tu de 1.000.000 de ori mai buna pentru ca nu le permiti sa nu fie de acord cu tine. Numai ultimul om ar aproba sa incerci sa distrugi economic o persoana  vulnerabila si sa o traumatizezi pentru a spus ceva care nu ti-a convenit.

In cazurile amintite in aceasta discutie, viata acelor cupluri gay nu a fost afectata cu absolut nimic de refuzul unor oameni de a isi incalca principiile pentru ei. Puteau frumos sa se duca altundeva, poate chiar in apropriere, si sa rezolve ce aveau de rezolvat. Ei insa au actionat cu o completa lipsa de empatie pentru a incerca sa distruga afacerile acelor oameni. O masura atat de radicala si distructiva (si plina de ura) pentru un refuz politicos, care nu ii afecta cu nimic.

Asta se numeste psihopatie. Psihopatul nu poate simti empatie pentru nimeni, calca si pe cadavre pentru a se ridica.

Nu e o dovada de umilinta, pur si simplu orice om are dreptul de a il critica pe altul, atata vreme cat nu il calomniaza sau hartuieste.

In masura in care cineva ma acuza de carente lingvistice sau gamaticale simultan nestiind cand se scrie cu doi de ''i'', mi se pare normal sa ii raspund la modul asta.


Musafir

#2409 Alte procese

2013-09-06 07:42

Inca un proces impotriva unor cofetari. Poate e un trend?

Inca o tinta, de data asta o florareasa, careia un cuplu ''jignit'' vrea sa ii stoarca 2000 de dolari.


Musafir

#2410 Alte procese 2

2013-09-06 08:09

Agentie de matrimoniale, data in judecata pentru ca nu isi ofera serviciile homosexualilor.

Studio de fotografie, dat in judecata de un cuplu de lesbiene pentru refuzul de a fotografia nunta lor.

Scuze ca postez de multe ori, nu sunt permise mai mult de doua link-uri intr-un mesaj. Din al doilea articol mai aflam despre urmatoarele cazuri:

- O companie producatoare de tricouri personalizate a refuzat sa confectioneze tricouri pentru un grup LGBT, recomandand politicos alte companii care ar fi facut acest lucru si interesandu-se chiar de preturi. In loc sa aprecieze efortul, grupul LGBT i-a dat proprietari in judecata.

Si celelalte in engleza (nu le mai traduc):

- A Methodist church in New Jersey was sued for not offering its facility for use during same-sex weddings. A judge ruled against the church.

- A same-sex couple from California sued a Hawaiian bed and breakfast privately owned by a Christian woman for not allowing them to rent a room.

- A bed and breakfast in Alton privately owned by a Christian couple was sued when they would not host a same-sex civil union ceremony.

- Owners of a small, privately owned inn in Vermont declined to host a same sex wedding reception due to their religious views and were sued.

- An employee of Allstate insurance wrote an essay online disagreeing with same-sex marriage and was reportedly fired from his job as a result.

- Catholic Charities was barred from assisting in adoptions in Massachusetts, Washington, D.C., and Illinois and excluded from future contracts because it declined to consider same sex couples. Sorry kids, but the agenda impresarios need to make an example.

 


Musafir

#2411 ILGA Europe si mania proceselor - ''strategic litigation''

2013-09-06 08:29

Inainte, gasiti si mai multe cazuri din SUA aici (articolul de jos).

Vazand ce se intampla in occident, e foarte clar ca fenomenul proceselor nu e legat de cazuri individuale in care anumiti indivizi sunt ofensati. ILGA Europe, dupa cum aflam de pe site-ul asociatiei, instruieste persoanele LGBT sa dea in judecata pe oricine considera ca ''i-a discriminat''.

Daca legile din occident vor deveni o realitate si in Romania, exact asta urmeaza.

The study visit was followed by a two day training session on Strategic Litigations. The training aimed to equip the participants with sufficient knowledge on strategic litigation with the view to help them build it into their organization’s advocacy plans. During the training the activists learned the concept of strategic litigations; how use the newly adopted anti-discrimination laws in their countries, how to collect evidence of discrimination and work with the national equality bodies. They were also introduced to the relevant case law of the European Court of Human rights, particularly on freedom of assembly, hate crime and hate speech and transgender issues, and to the practicalities of taking cases under ECHR. The training consisted of presentations/inputs by the trainers followed by practical exercises, case studies and discussions. The participants found it to be very useful and relevant to their needs.

http://www.ilga-europe.org/home/how_we_work/developing/projects/step_up/eu_study_visit_and_training


Musafir

#2412

2013-09-06 08:43

pai despre asta trebuie vorbit
despre cum ne incalca drepturile!

cat de normal e unul sau altul si cum au devenit homosexuali nu ne intereseaza
sa-si vada de ale lor
fara a incala drepturi fundamentale

dar despre asta nu vorbesc, nu au ce sa raspunda
o sa inceapa din nou sa dilueze discutiile cu smiorcaieli sentimentale

Vlase.

#2413

2013-09-06 09:42

Musafirul de sus troleaza la greu.
Am citit si eu articolul cu cofetaria aia. In final, care e faza? Si-au inchis magazinul pentru ca nu au mai avut clienti. Adica mirii heterosexuali nu le-au mai calcat pragul. De ce? Pentru ca acolo, nimanui nu-i place discriminarea: "Christians who say that they love everyone, but simply do not wish to support same sex marriage ceremonies by baking cakes for gay couples." Haha. Precious.
Cum iti spuneam Ovi, schimbarea se face in realitate, in comunitatea in care traiesti. Heterosexualii care nu le-au mai calcat pragul magazinului, cel mai probabil au prieteni gay si nu considera ca e corect sa fie discriminati.

Si acum sa trolez si eu: preot din America refuza sa oficieze casatorie inter-rasiala. Acelasi motiv. El iubeste pe toata lumea DAR...

http://jonathanturley.org/2009/10/16/louisiana-justice-of-the-peace-refuses-to-marry-interracial-couples/

 

Dar ma tem pentru voi. Daca heterosexualii incep sa aiba prieteni gay si sa-i vada ca pe niste fiinte umane, asa cum sunt, cine o sa-i mai injure? Cine ii va bate pe strada? Cine ii va da afara de la job-uri si cine le va spune ca vor arde pentru eternitate in iad? Crestinilor, trebuie sa faceti ceva, altfel veti fi in minoritate!


Musafir

#2414 Re:

2013-09-06 09:49

#2413: Vlase. -  

 presupuneri.


Musafir

#2415 Re:

2013-09-06 09:50

#2413: Vlase. -

As rade (chiar sarcastic) daca nu m-ar enerva atat de tare atitudinea voastra.

''Care e faza?'' ''Nu le-au mai calcat pragul...'' Aberatii. Oamenii au fost hartuiti, amenintati, sabotati - ca multi altii, cei care colaborau cu ei la fel, pana au decis sa intrerupa aceasta colaborare (halal solidaritate) de dragul afacerilor proprii. Homosexualii nu se multumesc cu faptul ca le-au inchis cofetaria, vor ca si in situatia actuala, cand cei doi lucreaza de acasa, sa ii determine pe altii sa le boicoteze afacerea. O familie cu cinci copii, care a muncit din greu pentru a isi asigura o situatie financiara buna.

Alternativa era ca cele doua ofensate sa isi miste dosurile peste drum, la alta cofetarie, si sa comande de acolo. Nimic mai simplu.

Psihopatie, cum am mai spus.

Daca cineva te hartuieste, te calomniaza pentru a iti strica reputatia, atunci da, e justificat sa te adresezi justitiei. Pentru asemenea fleacuri insa nu, mai ales sa folosesti tu insuti o campanie de denigrare, sa sabotezi economic si sa agasezi pe cineva. Dorinta homosexualilor e clara - vor sa le ruineze afacerea de tot, sa le lase familia fara mijloace de a se intretine.

Veti vedea ''care e faza'' daca incepe si aici valul de procese.

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#2416 Re:

2013-09-06 09:52

#2413: Vlase. -  

 Pai facem, tocmai facem, daca nu ai realizat inca asta.

Eu nu stiu de ce vii permanent cu invective de genul violentei/discriminarii heterosexualilor la adresa homosexualilor. Realitatea e exact pe dos. Chiar asa... pe dos...

Vlase.

#2417 Re: Re:

2013-09-06 09:52

#2415: - Re:

Poate nu ai citit tot articolul sau nu stii engleza, e scris clar ca nu au mai avut clienti! Asta e motivul real pentru care au inchis magazinul. Publicul a aflat, prin intermediul presei, ca patronii magazinului au o problema cu discriminarea si nu le place acest lucru. Simplu ca buna-ziua.

Vlase.

#2418 Re: Re:

2013-09-06 09:53

#2416: Dana Captilin - Re:

Esti sigura ca e pe dos? Spune-mi si mie un caz de heterosexual batut de homosexuali.

Vlase.

#2419

2013-09-06 09:55

Asta e paragraful in care se arata clar ca au pierdut contracte si clienti: "“Just the whole being affected big time in our wedding industry part of the business — the vendors not referring us any more,” Melissa said when asked how the incident impacted her business. “We coasted it through the summer to see how it would be. We had quite a few wedding cakes that we had booked and people cancelled. The referrals that we would get, none of those came in."
De ce? Pentru ca acolo, nimanui nu-i place discriminarea!

Musafir

#2420 Re: Re: Re:

2013-09-06 10:05

#2418: Vlase. - Re: Re:

Nu ma tenta, ca-ti fac o lista cand am vreme.


Musafir

#2421

2013-09-06 10:09

sa citim totusi TOT articolul, inclusiv amenintarile si jignirile
pe care de fapt le aruncati si aici cu nemiluita

plus lista de mai sus a tuturor oamenilor dati in judecata

vi se pare normal?

"For a community whose whole message is built on "love", the LGBT community doesn't have much "love" for you when you disagree with their agenda."

The harassing e-mails haven’t stopped either. Melisa shared just a few of the messages she has received of late:

One message with the subject line “racist maggots” read, “People like you will burn in HELL, you racist pigs.“
Another read, “Your homophobic rants will not be forgotten and you will go out of business. This is the 21st century, a**holes.”
And another: “Do everyone a favor and fall off a cliff.”
One individual made it very personal: “Honey it would take a lot to make your ugly a** look good! You are ugly inside and out!”
And finally: “Maybe your god will send you some cat food to eat when you are living on the street?”

amelia

#2422 Re: Re: Re: Re:

2013-09-06 10:09

#2395: - Re: Re: Re:

nu le stiu pe toate desi as vrea , decat raspund unora care cand au un comentator caruia nu ii pot raspunde pe masura  il acuza de pedofilie desi cineva chiar s-a exprimat clar ca el respecta drepturile unui copil samd. poate ca manifestarile mele iti par extravagante, atunci iar ne invartim in jurul cozii si te intreb: dar tu cine esti ca reactionezi la fel ca mine , ma etichetezi? da , sunt familista , sunt crestina , pufneste in ras .       am incercat de nenumarate ori aici sa ma fac inteleasa , e asa greu ? am fost acuzata de istorioare siropoase , sentimentalisme , dar am vorbit ca un om care are colegi gay si stiu ca ei nu isi exacerbeaza sexualitatea , nu merg la parade , sunt , in afara intimitatii lor la fel ca mine , ca dumneata si altii , oameni in primul rand . iar ma veti acuza de activista gay , sunteti liber , inainte de a eticheta toti homosexualii ca pe niste oameni bolnavi , nu uitati , ca multi sunt poate bolnavi , dezaxati dar altii chiar au o inima in piept.


Musafir

#2423

2013-09-06 10:15

articol recent despre situatia din Franta!

"Mai nou nu ne mai numim tata si mama in formularele dedicate informatiilor cerute de scoala la inscrierea copilului la inceputul fiecarui an scolar, ci „parinte 1” (pentru tata) si „parinte 2” (pentru mama). Cred ca trebuie sa reactionam fata de acesta nedreptate, pentru ca eu sunt de acord ca homosexualii sunt oameni, cetateni si doresc sa aiba drepturi, dar drepturile lor nu pot in niciun caz sa suprime drepturile noastre, ale heterosexualilor.

NU SUNT “parinte 2″, CI MAMA COPIILOR MEI !!! Sotul meu NU ESTE « parinte 1 », CI TATAL COPIILOR MEI !!!

Reactionati toti cei care ati primit asemenea formulare atat la nivelul fiecarei tari in care va aflati si exista practica acestor formulare, trimitand mesaje sau scrisori la autoritati, partide politice, biserica, scoala, cat si la nivel de institutii europene! Nu acceptati aceasta anomalie!

Personal, in Franta unde ma aflu, am scris la toate autoritatile de stat, europene sau eclesiastice pe care le cunosc si incerc sa mobilizez atat parintii din parohiile ortodoxe, cat si din cele catolice din orasul in care traiesc, pentru a protesta in mod organizat si concertat, pe cai legale, contra suprimarii substantivelor Tata si Mama de pe formularele oficiale.

Pe cele primite de la scoala fiicei mele cele mai mici, care este in clasa a patra, am sters mentiunile “parent 1″ si “parent 2″ , am scris Père si Mère, iar la sfarsitul formularului am scris cu rosu :

“Nous refusons qu’on nous supprime nos identités de Père et Mère de notre enfant./

Refuzam ca identitatile noastre, de Tata si Mama ai copilului nostru, sa ne fie suprimate !”"

http://www.culturavietii.ro/2013/09/05/mesajul-unei-mame-crestine-din-franta-despre-scoaterea-termenilor-tata-si-mama-din-formularele-administrative-nu-sunt-parinte-2%E2%80%B3-ci-mama-copiilor/#.UijZOsYwcYc


Musafir

#2424 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-06 10:17

#2422: amelia - Re: Re: Re: Re:  

 ciudat ca totusi comentezi tu si nu ei. dar nu prea ciudat.


Musafir

#2425 Re:

2013-09-06 10:19

#2423: -  

 foarte bun articolul. reflecta foarte bine efectele instaurarii homosxualitatii in societate. asa se intampla daca homosexualitatea a fost reconsiderata ca "normala" de "noile studii" in "domeniu" de catre "cercetatori" foarte bine "motivati" si preluata pe nemestecate de societatile (politice) "deschise la minte". vor pierde dreptul de a-si mai creste proprii copii si li se va interzice de a-i mai educa in modul considerat de cuviinta de catre mama si tata, conform normelor morale, pentru ca nu vor avea voie sa numeasca homosexualitatea ca "deviatie" si atunci "educatia sexuala" isi va lua rolul de prim-educator.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...