Vreau matematica dupa modelul american

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Vreau matematica dupa modelul american


Musafir

#1

2012-11-18 15:12

Ca fost profesor de matematica, conf. dr. si formator, sunt total de acord cu cele afirmate in petitie! Indemn cit mai multi colegi sa o semneze!

Musafir

#2

2012-11-19 12:26

Sunt ani buni de cand, prin toate mijloacele (televiziuni, presa, conferinte, dezbateri, discutii cu inspectori, cu ministrii etc.), solicit schimbarea continutului manualelor, in special al celor de matematica.
M-ar bucura sa aiba succes aceasta noua actiune!
un părinte nervos pe sistemul de învăţământ

#3

2012-11-28 17:04

Cum să faci școală când manualele nu au fost actualizate conform programei de cel puțin 5 ani.
Mai nou elevii sunt "invitați" să-și cumpere culegeri pentru a putea învăța.
Acesta e învățământul gratuit din ROMÂNIA.

Musafir

#4

2013-02-01 09:59

imi doresc sa scapam de programa imbacsita de pe vremea dinozaurilor si sa invatam noile generatii sa gandeasca logic fara sa-i bombardam cu infomatii inutile care ii vor ameti in loc sa-i lumineze.sper sa nu facem un salt urias inapoi prin aducerea clasei a 9 a la gimnaziu

Musafir

#5

2013-02-14 13:13

Tinand cont ca singurele elemente de matematica care le stapanesc sunt cele dobandite fie autodidact fie prin logica, sunt total de acord cu aceasta petitie si motivarea acesteia. In scoala trebuie sa marturisesc ca eram scarbit de matematica (in special de analiza matematica), chiar daca eram la specializarea matematica-informatica, pentru ca eram obligat sa retin o tona de formule. Mi-a placut, imi place si profesez in informatica, iar notiunile de matematica pe care le cunosc (chiar daca nu sunt foarte multe) ma ajuta destul de mult in acest sens, dar nu este ce am invatat in scoala. Oricum, daca nu inteleg o problema legata de matematica, nu deschid un manual romaneasc de matematica, ci google, iar restul incerc sa asimilez. Total de acord, iar copii mei, cand vor fi, as dori sa invete in acest mod, sau macar ceva asemanator.

Musafir

#6

2013-07-25 12:30

Nivelul de Matematica predat trebuie sa fie in acord cu cerintele reale din industrie, etc. Doar un numar restrans de absolventi vor fi matematicieni, ceilalti vor avea nevoie de un numar restrans de concepte si unelte matematice. Majoritatea systemelor occidentale acorda elevilor dreptul dea a alege nivelul de matematica pe care doresc sa-l studieze si care se potriveste cu cariera aleasa.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2013-12-28 05:10


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2013-12-28 05:18


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2013-12-28 12:52


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2013-12-28 15:50


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-01 05:22


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-01 05:27



Musafir

#13 putin folositoare

2014-01-15 11:26

Ca fost elev al Romaniei, mi-a fost greu in special la matematica, cu toate ca am avut un profesor excelent. Sincer, nici pana acum nu ma descurc cu probabilitatile, procentele, dobanzile si alti termeni financiari de care ne folosim in viata de zi cu zi tocmai pentru ca nu s-a acordat suficient timp pentru a le asimila. Sistemul romanesc de invatamant cu siguranta are nevoie de o buna gura de aer proaspat.