Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 16:47


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 16:47


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 17:02


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 17:05


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 17:07



Musafir

#29731 Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM 2

2014-11-25 17:12

#29701: Disponibilizat OLTCHIM 2013 - Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM 2013: 

Noi disponibilizatii dupa contractul care este la plecare ramenem,"

Sa il pui in cui si dupa inca vreo doi ani sa il muti la WC. Doar ca hartie igienica il mai poti folosi dar trebuie sa fi atent sa nu te zgarii cumva la cur.

Cam atat a mai ramas din valoarea lui,

Multumim din suflet D-le Diculoiu pentru tot ce ati facut


Musafir

#29732 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BINE MIUISTULE,DAR NU VIN PE BANI MEI,IA SA MA LUATI DIN FATA D

2014-11-25 17:14

#29730: ZI MUISTULE SAU MUISTILOR? - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BINE MIUISTULE,DAR NU VIN PE BANI MEI,IA SA MA LUATI DIN FATA DE LA  NUUU BAAA AMETITULE ERA VORBA DE SALARIILE TALE, TE-A LASA DIXI NEPLATIT, PROSTOVANE.

 BAAAA... NU ESTI IN STARE SA-I CERI IMPRUMT BANI LUI DIXI, PE FLUTURAS SA NU-MI SPUI CA APARI CU 2O LEI RETINERE SINDICALA SLO .... ARATI CEEA  CE ESTI, EXACT INJURATURILE TALE/

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29733 Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHI

2014-11-25 17:17

#29731: - Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM 2 

 Papagalule, pana nu se termina litigiile de munca noi, pentru disponibilizati ramane in vigoare CCM 01.01.2011 - 31.12.2014 si ramane pana la stingerea conflictului de munca intre noi si S.C. Oltchim S.A cu care am plecat acasa si o sa-l vezi mereu pana=ti ies ochii din cap.

CONDUCEREA  OLTCHIM care a negociat in 2011!!!

Iar tu. marss cu sloganurile pupincuriste, linguristice si limbistice care le scri.

AFARA CU SINDICATELE POLITICE.


Musafir

#29734 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OL

2014-11-25 17:22

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29735 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZA

2014-11-25 17:23

#29734: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OL 

 COPY PASTE AI TU IN CAP, CARE E GOOOL, DACA TU SCRI INSEAMNA CA AI FACUT COPY PASTE, IAR  EU AM REPOSTAT CEEA CE AM SCRIS.


Musafir

#29736 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OL

2014-11-25 17:33

#29733: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHI 

 Papagalule, o sa il vezi si dupa ce se termina litigiile daca vrei , dar iti sugeram (vezi ca "sugeram" nu vine de la suge ram-ul lui Fota) ca valoarea lui finala asta va fii "hartie igienica" si iti mai suge ram sa iei in foarte serios propunerea mea ca se anunta timpuri cacacioase si e posibil sa nu mai ai bani de hartie igienica.

Referitor la sloganurile pupincuriste nu sunt eu responsabil si s-ar putea sa il deranjezi pe domnul Fonta, nu era decat o mica ironie la adresa sindicatului la care eu am platit cotizatie vreo douazeci si de ani, iar Domnul D, a uitat acest lucru.

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29737 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZA

2014-11-25 17:48

#29736: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OL 

 Panarama pupincuristica  si papagaliceasca ( copy paste de la mine scriere si repostez daca mai vrei ), hartie igenica si avioane poti sa-l faci CCM-ul si acum daca esti angajat,  "Multumim din suflet D-le Diculoiu pentru tot ce ati facut " nu am scris eu asta, tu sigur ai scris, mai ai un pic si faci si osanale partidului,  tu te-ai nascut cu grave probleme si ironia o intelegi numai tu si mintea ta, sa-ri pe-o craca si  canta asa cra,cra,cra prostia de-ar durea,

 OBOSITULE:

Iar tu. marss cu sloganurile pupincuriste, linguristice si limbistice care le scri.

AFARA CU SINDICATELE POLITICE.

 Pentru disponibilizati ramane in vigoare CCM 01.01.2011 - 31.12.2014 si ramane pana la stingerea conflictului de munca intre noi si S.C. Oltchim S.A.

 

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29738 Urmează disponibilizări masive de personal la Oltchim

2014-11-25 17:53

• anunţă Jean Decuseară, membru în CA al CET Govora

Alegerile au trecut iar veştile bune pentru salariaţii Oltchim nu sunt deloc bune. Dacă este să ne luăm după spusele liberalului Jean Decuseară, membru în Consiliul de Administraţie al CET Govora, cât de curând se vor face disponibilizări importante de personal la combinatul chimic. „Cel mai bun lucru care s-a întâmplat în ultima perioadă pentru CET Govora este că Oltchim a început să-şi plătească datoriile către această societate. În acest moment, Oltchim plăteşte cât consumă. A crescut şi consumul iar acest lucru a dus la creşterea parametrilor CET. (…) Din punctul meu de vedere, Oltchim va intra într-o restructurare de personal. După părerea mea, vor mai pleca oameni din combinat. La această oră, acolo sunt circa 2.300 de salariaţi. Dacă se garantează funcţionarea Oltchim cu 1.300, e mai bine să faci un astfel de gest care doare al naibii de tare decât să mai ţii activitatea cu 2.300 încă două luni şi apoi să-i dai pe toţi afară”, a spus Decuseară în emisiunea „Mutare Decisivă” difuzată de TV Vâlcea 1.

http://arenavalceana.ro/

eu

#29739 eu

2014-11-25 18:03

am o nelamurire voi din ce traiti? minciti pe undeva sau numai aici pe petitie.....

ei
Musafir

#29740 Re: eu

2014-11-25 18:04

#29739: eu - eu 

 Noi nu "miciti". Suntem disponibilizati si mai sunt si angajati si mai apar si unii ca tine care nu stie ce este cu el pe aici si tot  asa...


Musafir

#29741 Re: eu

2014-11-25 18:06

#29739: eu - eu 

 munciti

ei
Musafir

#29742 Re: Re: eu

2014-11-25 18:06

#29741: - Re: eu FOTA NU ARE BANI DE TRANSPOOOORT LUMEEEEE.... I-ATI FURAT SALARIILE SI DISPONIBILIZATII FURATI DE TOT.

 Muncium. Am inteles, asta pana cand nu ne disponibilizeaza tara pe toti si devine plina cu voi.


Musafir

#29743 29712

2014-11-25 18:11

Daca tot esti vopsitor ce ciori te invitam sa i vopsesti si lui badescu gardul la casa  ca nu a putut sa mai suteasca si vopsea pt. gard ca LAURENTIU colegul nostru de la garaj nu vrea sa mai mearga la badescu la vopsit de gard .HIII HIII HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII .

P-S-D pontat tot
Musafir

#29744

2014-11-25 18:18

LUMEEEEE GATA, PLECATI ACASA SI VA FACETI TREBURILE GOSPODARESTI. LIBERTATE, LIBERTATE, LIBERTATE, NU SE MAI MUNCESTE LA SERVICI, TOATA LUMEA   VA FI TRIMISA SA-I FACA GARDUL LUI ALA...BADESCU, URAAAAA SOMERI, ACASA, URA,  URA, URA ,,,REVOLUTIE, REVOLUTIE,  REVOLUTIE, ESTE BUCURIE MARE!!!!!!!!!'''' AM REUSIT, FA-TE CA MUNCESTI SINDICATELE SI STATUL ROMAN,,,,

AM REUSIT!!!!


Musafir

#29745 COLEGI CARE MAI AVETI VERTICALITATE

2014-11-25 18:24

VENITI  SI VOI MAINE LA ORA 10 IN FATA PAVILIONULUI SA AFLATI CUM STA TREABA CU CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ,CARE L AU FACUT ACUM RECENT  LIDERI DE SINDICAT CU CONDUCEREA SOCIETATI .LA CUM E FACUT SUNTETI UMILITI LA MAXIM IAR ACUM AVETI OCAZIA SA AFLATI ADEVARUL. SI NU UITATI CE A DECLARAT JAN DECUSEARA CU DISPONIBILIZAREA ALTOR 1000 DE OAMENI DIN OLTCHIM OMUL E INFORMAT NU GLUMA.

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29746 Re: Urmează disponibilizări masive de personal la Oltchim (seria a doua 2014, dupa cei din 2013 )

2014-11-25 18:30

#29738: - Urmează disponibilizări masive de personal la Oltchim NIMIC SCHIMBAT!!!! S-A INDEPLINIT PORUNCA. DEZASTRU CONTINUA 25/11/2014........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6 feb 2014

La un an de la insolvenţa Oltchim nu s-a rezolvat nimic: combinatul funcţionează la 20% din capacitate, nu are finanţare, iar investitorii „salvatori“ întârzie să apară

În urmă cu un an, când Oltchim îşi cerea intrarea în insolvenţă, ministrul economiei de atunci, Varujan Vosganian, spunea că e singura soluţie de salvare a combinatului. În prezent, situaţia Oltchim este la fel de complicată, compania acumulează pierderi lună de lună, iar procesul de vânzare a activelor viabile suferă amânări după amânări.

WikiZF: Profilul companiei Oltchim

Acum un an, pe data de 30 ianuarie 2013, cel mai mare combinat chimic din România, Oltchim Râmnicu Vâlcea (OLT), îşi anunţa insolvenţa după o privatizare eşuată şi acumularea unor datorii de aproape 800 mil. euro pe care compania nu le mai putea duce în spate.

La acea dată activitatea Oltchim era aproape complet sistată din lipsă de bani pentru achiziţia de materie primă, iar FMI cerea guvernului intrarea acestuia în faliment.

Administratorii judiciari spun că între timp au reuşit să stabilizeze businessul la un nivel de încărcare cu comenzi puţin peste 20% şi să restabilească relaţiile de afaceri cu o parte din clienţi şi furnizori.

„La data preluării dosarului de insolvenţă, Oltchim era lipsit de orice brumă de credibilitate: furnizorii rămăseseră blocaţi cu sume impresionante la masa credală, clienţilor (unii cu banii plătiţi în avans) nu li se mai livrau comenzile din lipsa materiilor prime şi a energiei, finanţatorii nici nu voiau să audă de creditare, salariaţii erau permanent în greve şi demonstraţii. A fost o perioadă foarte dificilă pe care, împreună cu administratorul special şi cu întreg colectivul de salariaţi, am reuşit să o gestionăm şi, credem noi, să scoatem maximum posibil în situaţia dată. Astfel, fără alt sprijin financiar în afara plăţii din fondul de garantare a trei salarii medii pe economie, ne-am respectat întocmai contractele semnate atât cu furnizorii cât şi cu clienţii, motiv pentru care Oltchim este acum o societate comercială cu perspectivă, cu planuri de viitor şi direcţie“, spune Florian Mateiţă, partener la RomInsolv, care are mandatul de administrator judiciar al Oltchim alături de BDO Business Restructuring.

Problemele de fond ale Oltchim au rămas pentru că după un an de la deschiderea insolvenţei combinatul chimic nu a reuşit să găsească investitori sau bănci care să finanţeze activitatea curentă pentru creşterea producţiei în vederea atingerii unui prag zero de rentabilitate.

 6 feb 2014

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

#29747 Re: Urmează disponibilizări masive de personal la Oltchim (seria a doua 2014, dupa cei din 2013)

2014-11-25 18:37

#29746: CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006 - Re: Urmează disponibilizări masive de personal la Oltchim (seria a doua 2014 dupa cei din 2013 ) 

 

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#29503 Re: Re:S-A SCURS SECUNDA SI TIMPUL. AI FOST MINTIT LA SECUNDA DE CATRE SINDICATE SI STATUL ROMAN.

 

 

S-A DUS TIMPUL....!!!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=f0UzV2Q6HKU

Corina Chiriac - Opriti timpul (1972)


Musafir

#29748 Re: TRANSPORTURI

2014-11-25 18:46

#29708: - TRANSPORTURI  

 bai handi, bai zdreanta, iar ma pupi ma prin gaura de la chiloti? (stii tu care) nu v-ati mai saturat bai jagardelelor, ca eu m-am plicti

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-25 18:47



Musafir

#29750 Re: PT.FOTA

2014-11-25 18:50

#29716: ? - PT.FOTA 

 stai linistit ca nu vine. el e tare doar cu limba (diculoiu stie de ce)