Repartizarea posturilor didactice prin ISJ si conform notei


Musafir

#1 prostie

2012-08-09 22:36

este o prostie, din moment ce se stia demult ca asa vom proceda.
meioica

#2

2012-08-09 22:52

suntem intr-o situatie in care nu am crezut ca vom ajunge... dar, nu stiu de ce ,am impresi ca nu ne va auzi nimeni... eu am obtinut 10 la disciplina limba si literatura romana, singura in judetul Alba si nu ma pot titulariza, din acelasi motiv, nu m-am inscris intr-un centru cu post titularizabil... din pacte traim o drama...profesori cu note de 7 pot ocupa un post si noi...nu!
Claudia

#3

2012-08-09 22:58

POate primim un raspuns!
meioica

#4 Re:

2012-08-09 23:09

#3: Claudia -

sa speram ca vor constientiza ca nu e bine deloc, iar daca la Evaluarea Nationala Subiectiva  a putut fi Predicativa, sa nu lase sa se intample ca 7 sa fie mai bun decat 10!!!!Doamne in ce tara traim, pe deasupra asteptam performanta de la sarmanii copii "invatati" de unii dascali mai slab pregatiti decat ei!!:((((((


Musafir

#5

2012-08-09 23:46

Nu e corect sa se schimbe regulile in timpul jocului!

Musafir

#6

2012-08-09 23:47

Modificari sa se faca de la anul !
kkkkkk

#7

2012-08-09 23:48

Tocmai, s-au schimbat de atatea ori...detasare, pretransfer...subiecte la nivel national...incat mi se pare corect sa incerce sa gandeasca macar acum sanatos...nu sa se joace cu mintea noastra intr-un asemenea hal....

Musafir

#8 kkkkkk

2012-08-09 23:51

nu de la anul, de maine, ca doar nu vom sta si ne vom uita la cei cu 7 cum se titularizeaza iar noi cu note peste 9, sau chiar 10 ramanem someri...ce naiba!!!

Tenido Simonette

#9 Madam Minister Ecaterina Andronescu, I need your righteous verdict on this

2012-08-10 08:12

August 8,2012
Resita,Caras-Severin County,
Romania


Dear Evaluators:

I’m hoping that the following websites, in some way will be considered as proof for the accurate and analytical re-evaluation of my exam Titularizare 2012-Limba Engleza. I’ve written this letter for I had been in the same situation with the verdict that I got from 2010 and 2011 Titularizare Evaluators. My personal view(s): I’ve felt the unfairness and racial discrimination from Romanian Government ( unfair re-evaluation of exam ). The bottomline line of this complaint/contest is that, I did my best ( burning my eyebrows ) or I studied seriously for this exam and previous exams.
Your generous,fair and accurate re-evaluation of my written exam will be highly and heartfully appreciated!

Sincerely yours,

TENIDO SIMONETTE

(Note: This is the correct procedure in filing a complaint,with black and white attachment, as USA,UK and other Asian/European countries use in keeping files and serve as evidence for measuring the pros and cons of Teachers’ Standard Criterion Assessment...)

http://coerll.utexas.edu/methods/modules/assessment/02/
website for advantages and disadvantages of Multiple Choice Questions ( Indirect Method: binary questions TRUE or FALSE,Fill-in the blanks (Word completion-Analogy) and Direct Method: Essay Writing---Argumentative,Descriptive,Expository,Descriptive )
http://www3.telus.net/linguisticsissues/testing.htm website for types of test ( Indirect and Direct Method )
http://www.sunyorange.edu/assessmentapa/docs/AssessmentMETHODS.pdf
website, proving that essay is a direct method
http://www.teslmalaysia.com/wp-content/uploads/2010/01/argumentative_tution.pdf
website where the subject II-B Titularizare 2012-Limba Engleza is taken ( when it comes to this website I feel that Methodologies from Asian country is considered, I am a Filipina (Philippines) in origin and Malaysia is near the Republic of the Philippines.
http://www.scribd.com/doc/46433826/Learning-Teaching-by-James-Scrivener the exact website where the Titularizare 2012-Limba Engleza is similarly taken and adapted, as follows
Subject I-A pages 126-127
I-B pages 147-151
I-C pages 186-187 these are the following pages,to be exact and according to the book of J.Scrivener’s Learning Teaching, Personal Methodology is valid and accepted.

http://mellaniep.wordpress.com/english-olympiad-county-phase-subjects-2009/2009-county-phase-subjects/marking-schemes-argumentative-essay-article marking scheme for argumentative essay ( direct method )
http://www.egyankosh.ac.in/bitstream/123456789/25732/1/Unit8.pdf ( page 13) marking scheme in percentage – statistical procedure ( indirect method/direct method --- achievement test ) http://en.wikipedia.org/wiki/Grade_(education)#European_academic_grading
Oana

#10

2012-08-10 12:13

Bineinteles, cei carora le convine situatia actuala ori se simt `amenintati` de cei cu note mai mari decat ale lor, ori au luat note mici si repartizarea de catre centru ar fi singura lor sansa de a obtine un post.
A.

#11

2012-08-10 12:16

Mie nu mi se pare normal ca la un centru sa fie 2 posturi de suplinitor, sa am nota peste 8 (nu 7, cum se cere), sa fiu inscrisa la 2 centre(cu inspectii la ambele), sa dau examen scris doar la unul dintre ele, pentru ca fizic nu ai cum sa ajungi la ambele, ceilalti sa aiba nota mai mica decat tine.. si sa ti se spuna ca te duci la centrul unde ai sustinut examenul scris, indiferent daca in cealalta parte notele sunt sub 6.
Tenido Simonette

#12 Re: Madam Minister Ecaterina Andronescu, I need your righteous verdict on this

2012-08-10 12:24

#9: Tenido Simonette - Madam Minister Ecaterina Andronescu, I need your righteous verdict on this

I need fair justice now... my verdict is honestly and enormously unfair

Zurlia

#13 Aberatie

2012-08-10 14:05

Situatia mea e si mai stranie.La centrul meu este doar un post, iar eu sunt a doua pe lista, cu nota 8.11. Postul titularizabil de la centrul vecin este dat la suplinire (probabil la plata cu ora, inca nu ne-au putut lamuri), intrucat cea mai mare nota la centrul respectiv este 3.90 dupa contestatii.
Teacher

#14 Cerem normalitate

2012-08-10 14:58

Mi se pare absolut aberanta aceasta metodologie, desi ne batem cu pumnul in piept ca vrem sa reinstauram normalitatea. Egalitatea de sanse, unde este, doamna ministru? Stanga si orice alt partid de altfel, dar mai ales stanga, se presupune ca inteleg ca 10 este mai mare decat 2, si ca oricine, normal la cap, nu permite , pt buna functionare a lucrurilor, asemenea rasturnari de valori!Altfel, in orice sistem se intra in colaps! Va laudati ca vreti sa se termine odata cu nedreptatile!Atunci macar aritmetica ar trebui sa conteze, o nota mare inaintea celei mici!Suntem unici in lume, iar falimentul nostru, alt aspect unic, sta in faptul ca in orice alt loc, in afara de romanele absurde, ar parea rezonabil si nici nu s-ar discuta niste drepturi care la noi par o favoare. Dreptul inseamna ca nu trebuie sa ne umilim pt el, si nici sa multumim pentru ceva ce este de la sine inteles, pt normalitate psihica macar. Asta din cele mai vechi timpuri. De fapt, de prin 2005 incoace, aspecte precum centre si judetele pilot in care nota mica trece inaintea celei mari, ne-au exasperat si dus la saturatie! Ati afirmat, doamna minsitru, ca profesoratul este o vocatie si de aici, toata normalitatea care ar trebui sa rezulte la detasari, transfer, etc. Va scapa tara de cei mai buni si cei mai informati, probabil, mai devreme sau mai tarziu, prin plecarea noastra sau intrebuintatrea noastra de catre alte tari, in cercetarea si invatamantul care dincolo, folosesc si recicleaza orice, dar noi ingropam si ultima urma de normal!Daca nu se mai poate schimba din mers, macar sa se schimbe la anul, altfel, mereu ne vom intoarce de unde am plecat, la aceeasi mizerie din tara asta care isi scuipa, ca de obicei, oamenii cei mai buni, afara, ca sa foloseasca altii ce e mai bun! Mai devreme sau mai tarziu, acest sentiment de zadarnicie ne va determina sa nu mai speram ca se poate discuta ceva sau rezolva ceva bun, fie cat de mic! Aberatia si haosul sa fie mereu pe tapet? Oare este un blestem? pentru ce s-a varsat sange la revolutie? Ca sa stam cu pumnul in gura? Pentru ce altii au murit pentru ideea de bine? Ca sa invatam de fapt ne "adaptam" in iad? Aceasta sa intelegem, de la aceasta clientela aberanta de partid, penibila, ca trebuie sa facem, sa ne "adaptam in iad", sa acceptam hotia, ca pe ceva normal? Pumnul in gura din trecut nu a disparut si oare va disparea vreodata? Din toate aceste lucruri sa intelegem ca, in tara asta, nu avem dreptul nici sa strigam cand suntem furati sau loviti? Dumneavoastra va laudati ca aveti un Dumnezeu, si este admirabil, doamna Ministru! Atunci haideti sa incercam, sa spunem adevarul, si sa punem valorile la locul lor, in lucruri care ar trebui sa nu para atat de grele de facut sau niste favoruri atat de mari, doar un minim de normalitate cerem, de la Dumnezeu, nu de la oameni! Sa va lumineze si binecuvanteze Dumnezeu, sa faceti bine in loc de rau! Cu respect, un cadru didactic
Teacher

#15 Normalitate

2012-08-10 15:46

-sa dispara aceasta hotie cu centrele
-titularizare unica inseamna concurs national, corectat de universitati (cele in care nu ne laudam cu atata plagiat si mizerie, si corectori cu frica de Dumnezeu), cu subiecte unice pe tara, repartizare unica in functie de note, in ordine descrescatoare, in functie de optiuni astfel incat de la nota 10 pana la nota 1, fiecare sa-si ia ce merita in ordinea normala a lucrurilor, si nu intr-una de azil de nebuni, unde totul este invers!
-desfiintarea pilelor, a detasarii in interesul invatamantului,care nu mai lasa loc la cei care concureaza cinstit prin examen sa se miste in sistem, desfiintarea acestei mari hotii si clientelismului, a hartoagelor plagiate si a acestor modalitati care permit mereu numai subiectivismul directorilor proprietari de mosie personala si a inspectorilor la fel de penibili, clientii partidelor! Este sistem de stat ? Stanga ce zice? Este normal? Nu mai vrem atata nebunie!
- Cerem detasare la cerere prin concurs de titularizare care sa primeze (cu notele din anul anterior, inaintea punctajului care nu poate fi contestat, (al altuia), ca sa nu mai vorbim de punctaj in sine, care nu poate reprezenta obiectiv valoarea unui profesor in comparatie cu altul, niciodata!
-bunul simt, incetarea hotiei primariilor care nu respecta legea si nu deconteaza naveta cadrelor didactice. Cum se poate pretinde ca functioneaza un sistem pt care doamna ministru, ziceati ca aveti consideratie si vreti sa-l concepeti ca pe ceva care sa dureze toata viata? Cum incurajati asigurarea de profesori in sistem in zonele rurale, cum
-revenirea la normaliatea in planul cadru, prin reintroducerea de ore in plaja orara si salvarea catedrelor care sunt in cadere libera, in special din 2010 incoace, la toate materiile,dand astfel egalitatea de sanse, dar mai ales la limbi straine, dar si informatica, sau sport, materii cu care se presupune ca intram in Europa, domenii de performanta care odinoara aduceau cinste Romaniei? Si pe care Basescu, si ai lui prin crearea unui gulag extrem de original, voiau sa ale desfiinteze total? De fapt ideea de scoala in geneeral, se vrea desfiintata, din cauza proastei intelegeri a realitatii locale si a adoptarii aberante, fara respect pt cei care lureaza si au lucrat corect in sistem, a oricaror fantezii?
Prin salvarea catedrelor si rezolvarea restrangerilor de activitate se va descongestiona sistemul pt ca sa fie mai putini nemultumiti la transfer si detasari si sa se rezolve odata macar ceva din atatea probleme.


Musafir

#16 Re: Aberatie

2012-08-10 15:56

Si lor li se pare normal ca unul cu 3.90 sa il ia, nu? Pai asa e, ca doar vor invatamant de calitate, in timp ce oamenii care au note mari stau si se uita la cei cu 3,4,5...6.

deea

#17

2012-08-10 18:11

Si eu sunt in aceeasi situatie, am obtinut nota 9,55, fiind a treia nota din centrul in care m-am inscris, iar acolo exista decat un post titularizabil, iar pe suplinire sunt in afara orasului. La un alt centru foarte aproape de domiciliul meu sunt posturi cu viabilitate un an si vor fi ocupate de cei cu note sub 8. Nu mi se pare corect.Suntem bataia lor de joc..........si mai spun ca vor caliatete si performanta in Sistemul de Invatamant.
prof cu prima nota

#18 desteptati-va

2012-08-10 19:56

sa fie in acest caz la nivel de isj si sa nu se mai ia nota de la inspectie in calcul ca si asa nu conteaza prea mult, ce Dumnezeu???? A fost concurs national sau nu???? Atunci repartizarea sa se faca ca atare, la isj!!!!!Fereasca sfantul, ca innebunim cu totii....
KKKKK

#19 nota 10 nesemnificativa, 5 pita lu' Dumnezeu

2012-08-10 20:02

Dragii mei, nici macar presa nu ofera atentie acestei NEDREPTATI, iar ABRAMBURICA a inchis ochii si urechile, nu are nevoie de noi...probabil, candva s-a titularizat si ea cu sfantul 5... cei cu 9,10 sunt considerati un pericol, sunt greu de condus, cu prostii se scot castanele...INCREDIBIL!!!!Unde e domnul Liviu Pop????

Musafir

#20 Re: nota 10 nesemnificativa, 5 pita lu' Dumnezeu

2012-08-10 20:07

#19: KKKKK - nota 10 nesemnificativa, 5 pita lu' Dumnezeu

Face legi si se spala pe maini, dupa cum se vede!

KKKKK

#21 lehamite, sa nu-i mai aud ca cer sa ii votam!!!!

2012-08-10 20:13

Nu ati resusit sa luati legatura cu niciun jurnalist? Eu am scris inca de marti celor de la Antena 3 dar nu mi-au raspuns, si era invitata Androneasca in emisiunea Danei Grecu, dar nimic!!!!mi-e lehamite!!!!!!!

Musafir

#22 eu zic sa ve resemnati!

2012-08-10 20:50

Eu sunt de parere ca ar trebui sa va resemnati! Ati stiut de existenta centrelor, fiecare se putea inscrie acolo unde isi dadea cele mai mari sanse!
Cred ca ar trebui facuta o petitie pentru deblocarea posturilor din invatamant si organizarea unui concurs de tituarizare 2013 cu reguli precise si nu cu schimbari de ultim moment!cam asta am avut sa va spun!

Musafir

#23 Re: eu zic sa ve resemnati!

2012-08-10 20:58

#22: - eu zic sa ve resemnati!

Scria cumva undeva in Metodologie ca nu ai voie sa participi pe alte posturi in afara centrelor? Atunci era povestea ca subiectele se faceau la centre!! Si nu cumva TOTI am avut ACELEASI SUBIECTE? Normal, de ce unii sa ia 5 si sa nu aiba post?...Mi se pare NORMAL!


Musafir

#24 ........

2012-08-10 21:13

atunci cum se mai justifica inspectiile de la clasa?Unui director caruia i-a placut de tine la inspectia la clasa, cu siguranta te vrea sa-i fii profesor in scoala....daca se tine cont doar de medii, fiecare scoala risca sa aiba la toamna alte cadre didactice decat cele care au sustinut inspectia!Subscriu inca o data interventiei mele anterioare: deblocarea posturilor, cei care sustin examen pe un post netitularizabil si-si vad de treaba sa aiba continuitate pe post pana ce acesta isi pierde viabilitatea, sa nu mai stea stresat ca postul se ia la detasare sau pretransfer.Statutul de profesor suplinitor sa nu mai fie unul de atat de ingrat!( profii fluturasi care n-au stabilitate, dar care muncesc cel mai mult intr-o scoala)
KKKKK

#25 Re: eu zic sa ve resemnati!

2012-08-10 21:47

#22: - eu zic sa ve resemnati!

Sa ne resmnam???????????pentru ce????????au schimbat legile acestea precum sosetele...sa se resmneze parintii ai caror copii vor fi invatati de profesorii care au obtinut amaratul de 5, de aceea rezultatele la BAC au fost cum au fost, pentru ca sunt o multime de incompetenti in sistem, care indraznesc sa le spuna copiilor:conspectati lectia, eu nu ma simt prea bine azi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dumnezeule mare, ajuta-ne Tu ,ca guvenantii nostri au adormit...............!!!!!!!!!!!!!!!!!!