PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI

sorin gociu

#226

2014-01-20 23:44

Conform Constituției României, poporul își exercită suveranitatea atât prin reprezentanții aleși în Parlament, cât și direct, prin REFERENDUM. Parlamentul este OBLIGAT să acționeze în sensul dat de rezultatul înregistrat. Orice tergiversare nu poate avea alt scop decat refuzul unui act democratic popular. Se creaza astfel un precedent periculos, acela prin care un mod de exprimare a vointei populare, constitutional, sa devina inutil si astfel Constitutia Romaniei insasi sa devina inutila! La ce bun e o Constitutie care nu e aplicata sau e aplicata numai cuiva, numai intr-un loc, sau numai intr-o perioada? Constitutia Romaniei trebuie sa se aplice integral si permanent pe teritoriul Romaniei altfel de ce nu ne-am muta in Haiti (tocmai ca am dovedit pana acum ca acolo ne e locul). Ganditi-va la o tara din Europa, sau din lume, oricare. Si aflati ca in acea tara s-a tinut un referendum liber. Pana aici, unde incadrati acea tara pe scara democratiei? Dar daca aflati ca tot in acea tara un referendum popular si liber nu a avut efect? Adica a fost degeaba! Nimic nu s-a schimbat? E? Cum e? Cine va ramane nepasator la acest fapt si sa mai poata merge, oriunde si oricand, sa-si ceara (sau chiar exprime) un drept? La ce bun sa mai votez sau sa mai merg in vreo piata si sa strig daca aici, la aceasta intrebare, ridic din umeri a "m-i se rupe" sau "oricum nu-mi place de X sau Y"? Concluzia mea: am mers manati de altii ca niste oi. de bine de rau, ca oile sau ca oamenii, am reusit sa schimbam ceva. Pe hartie! In fapt nu am schimbat nimic! deci pana la urma tot oi... tot cu "o" e. nu?


Musafir

#228 ION

2014-03-14 19:35

HABAR NU AVETI CE SEMNATI.SEMNATI PENTRU PARLAMENT UNICAMERAL. V-A PROSTIT BASESCU .NU SE POATE PARLAMENT UNICAMERAL SI NICI NU VA FI. CA VOR FI 300 DE SENATORI PLUS DEPUTATII DA,DAR UNICAMERAL NU VA FI NICIODATA.ASA CA NU VA MAI LASATI PROSTITI DE BASESCU ,CARE JOACA LA CACIALMA SI IL DOARE IN CUR DE ROMANIA.EL PROVOACA NUMAI ZAZANIE SI SCANDAL.ATATA STIE CHIORUL.

Musafir

#229

2014-05-20 11:24

Doresc sa-mi fie respectat votul ptr Parlament Unicameral si Max 300 Parlamentari !
NU INTELEG DE CE NU SE TINE CONT DE ACEST VOT

Musafir

#230

2014-06-26 17:08

sa se respecte votul .

Musafir

#231

2014-12-16 08:20

NU este normal ca o tara cu populatia Romaniei sa sustina (sa plateasca salarii nesimtite si privilegii nemeritate)un numar atat de mare de parlamentari (marea lor majoritate hoti)...
NEVERTEBRATE CARE NU MERITA SCAUN SI NOI LE-AM DAT FOTOLII(N-AU COLOANA VERTEBRALA, CE SA SPRIJINE DE SPATAR?!) SI CEL MAI MARE RAU ESTE CA EI VOTEAZA LEGI PENTRU NOI.

Musafir

#232

2015-01-26 16:13

Referendumul a avut loc în România la 22 noiembrie 2009, în același timp cu primul tur al alegerilor prezidențiale.

Buletinele de vot cu cele două întrebări ale referendumului au fost tipărite în două culori diferite, buletinul de vot nr. 1 în culoarea negru, iar buletinul de vot nr. 2 în culoarea albastru. Cele două întrebări au fost:

Sunteți de acord cu trecerea la un Parlament unicameral în România?
Sunteți de acord cu reducerea numărului de parlamentari la maximum 300 de persoane?
Pentru a fi validat, era nevoie de prezența la urne a unui procent de 50%+1 din numărul de alegători. Autoritățile au anunțat că 50,16% din electorat și-au exprimat voturile ceea ce a determinat validarea referendumului.

Potrivit datelor parțiale ale BEC, 77,78% dintre români s-au exprimat în favoarea trecerii la un parlament unicameral.

Întrucât conform Constituției României, poporul își exercită suveranitatea atât prin reprezentanții aleși în Parlament, cât și direct, prin referendum, Parlamentul este obligat să acționeze în sensul dat de rezultatul înregistrat. Pentru trecerea la Parlament unicameral este necesară modificarea Constituției, procedură care se validează printr-un alt referendum. Reducerea numărului de parlamentari se face prin lege organică, inițiată și adoptată în Parlament și promulgată de șeful statului.

Ca răspuns la apelul la referendum făcut de președintele Traian Băsescu, Partidul Național Liberal a introdus un proiect de lege care ar fi redus numărul de parlamentari la un total de 316 de reprezentanți - 99 de senatori și 217 de deputați.

Musafir

#233 Re:

2015-02-23 08:10

#3: -  

 nui adv\

 


Musafir

#234

2015-06-16 21:22

Aștept de 5 ani sa se pună în aplicare rezultatul referendumului din 2009 și văd ca nu s-a întâmplat nimic din contra, azi si-au votat pensii speciale.....

Musafir

#235

2015-09-05 04:48

Daca schimbarea in bine a Romaniei vrem sa fie politica si pasnica , nu o putem face cu un parlament supraponderal , nefunctional si profund corupt.

Musafir

#236

2015-10-19 12:09

Sunt prea multi trantori,hoti,si escroci pe care ii platim degeaba...


Musafir

#237

2015-10-25 15:53

De ce oare nu putem ..sa miscam muntii? As vrea sa avem un cuvint de spus...

Musafir

#238

2015-12-10 17:12

Nu numarul parlamentarilor e important in luarea unor decizii ci modul de implicare si de gandire a acestora.

Musafir

#239

2015-12-21 17:50

Mie îmi este rusine ca traiesc in Romania
Cu niste hoti la putere ei ne-au furat si ne fura mai rau ca turci ,rusi,e.tc


Musafir

#240

2015-12-21 17:54

Mie îmi este rusine ca traiesc in Romania
Cu niste hoti la putere ei ne-au furat si ne fura mai rau ca turci ,rusi,e.tc
Nesimtiti isi fac doar propiile interese de zi si de viata ADUNATURA DE CURVE SI HOTII SE NUMESTE ,,GLOATA POLITICA"

Musafir

#241

2016-01-08 23:51

Cerem respect din partea celor care spun ca ne reprezinta ! Consider ca e un afront adus electoratului ,care au votat in 2009 ,reducerea numarului de parlamentari la 300 si introducerea Parlamentului Unicameral .

Musafir

#242

2016-03-13 22:07

Pentru că poporul este suveran iar Legea Fundamentală a țării trebuie respectata !
Bianca

#243 Parlament cu maxim 300 membri

2020-11-05 08:17

Ce legitimitate are un parlament bicameral cu 465 de membri, ales in decembrie 2020, cand din 2009 Referendumul popular a aratat 88% dintre romani isi doresc un parlament unicameral cu maxim 300 de membri? Acum in decembrie 2020 ar fi momentul sa aratam ca dorinta poporului din 2009 trebuie respectata!