Petitie pentru urgentarea implementarii legii autismului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru urgentarea implementarii legii autismului


Musafir

#26

2012-04-12 12:33

sper din toata inima ca idiotii care ne guverneaza acum sa trateze cu responsabilitate problema autistilor din ROMANIA !!!!

Musafir

#27

2012-04-12 23:15

As dori din suflet ca sa se intervina la guvernul ROMANIEI sa fie ajutati copiii care sufera de acest diagnostic si de asemenea si familia lor sa fie sprijinita in acest sens. Am un copil al nasei mele de botez al copilului meu pe nume DACIAN SIMON = in varsta de 25 ani si sufera de la varsta de 10 ani de acest diagnostic. Cu multumiri deosebite ca suntem in POSTUL Sf. PASTI. ELENA din Cluj-Napoca 12 aprilie 2012

Musafir

#28

2012-04-13 10:53

In multe state din Europa, America si alte tari de pe mapamond, legea si normele de aplicare a legii autiste sunt reglementate, si foarte bine puse la punct, statele din zonele respective se ocupa intens de problemele copiilor si familiile lor, sustinindu-i din toate punctele de vedre, inclusiv financiar, stiut fiind faptul ca, costurile de recuperare cu un astfel de copil sunt foarte mari, si nu multe familii si le pot permite.

Musafir

#29

2012-04-15 09:10

ar trebui sa fim mai atenti si sa facem mai multe pentru acesti copii care pot fi recuperati in totalitate pentru noi societatea cu cat sunt depistati mai de vreme cu atat mai bine daca inchidem ochiii mie nu mi se intampla poate dumnezeu are alte planuri sa fim mai atenti caci putem

Musafir

#30

2012-04-20 08:57

Am semnat aceasta petitie deoarece am cunoscut copii autisti si am inteles nevoia urgenta de diagnostic si terapie. De asemenea, am inteles ce inseamna cu adevarat necesitatea insotirilor acestor copii si cat de costisitor este. Inteleg nevoile pe care le au parintii acestor copii.
Am fost voluntar Asociatia Autism Transilvania.

Musafir

#31

2012-04-28 10:34

mult succes, sustin aceasta lege.
GIULIA

#32 Re:

2012-06-18 00:12

#9: -

si eu  vreau sa-i ajut dar atata timp cat unii dintre ei nu inteleg ca trebuie sa plateasca terapeutul care vine la  domiciliu ,mi se pare jenant,sa lucreze timp de doua saptamani ,sau altii isi bat joc de tine in sensul ca ofera 5 Ron,sau ei daca iti ofera un pahar cu apa,suc,iti scad din salariu jenant cu toate ca statul deconteaza banii pentru terapie,explicatia lor este,pai da eu imi cumpar suc pe drum si numai am  bani de tine ,ar trebui ca terapiile sa fie monitorizate iar terapeutii sa lucreze cu  contract de munca , trebuei si o petitie pentru persoanele care practica terapie Aba.


Musafir

#33

2012-06-25 21:02

se face prea putin in aceasta directie

Musafir

#34

2012-06-29 14:03


cine a spus ca suntem singuri?
va doresc numai reusite!

Musafir

#35

2012-06-30 23:40

M-am bucurat sa aud ca si in tara se incearca sa se acorde importanta copiilor care sufera de autism, sunt o clasa sociala dezavantajata care merita ajutor, sunt persoane cu abilitati fantastice daca sunt luaiti in considerare.
Presati guvernul, si persoanele care au influenta, sa se implementeze aceasta lege.
Good job, and keep going, do not give up, those children deserve your attention!!!

Musafir

#36

2012-07-15 00:21

Succes.

Musafir

#37

2012-07-18 15:17

Sper sa reusim sa facem ceva pentru cesti copii

Musafir

#38

2012-07-23 11:22

Sunt din Piatra Neamt, am un baiat de aproape 14 ani, cu autism, sindrom hiperkinetic...Exista doar un singur centru de zi, in sistem privat...nu se primeste nici un ajutor din partea autoritatilor locale. Copiii nostri nu conteaza!!!
Ma intreb ce se va intampla cu acesti copii cand vor fi adulti si parintii nu vor mai fi in stare sa se ocupe de ei, sau...nu vor mai fi? Societatea nu este pregatita sa-i accepte si sa-i ajute, deocamdata!
Sunt copii minunati, daca ai rabdare sa-i cunosti!

Musafir

#39

2012-07-23 11:50

Sunt psiholog si cunosc importanta diagnosticarii timpurii a tulburarilor de dezvoltare, precum si necesitatea unui demers sustinut in vederea integrarii sociale a celor care se confrunta cu ele. Sustin petitia pentru ca imi doresc sa traiesc intr-o tara civilizata in care sa ne folosim resursele pentru a ne ajuta reciproc.

Musafir

#40 Re:

2012-07-23 13:32

#38: -

isabela laura serpe lazar


Musafir

#41

2012-07-23 23:28

asi dori ca intr- un viitor apropiat si copii din Romania cu handicap fizic sau motorio sa fie tratati ca niste copii normali autoritatile locali sa si puna un semn de intrebare,acesti copii au nevoie de mai multa atentie din partea lor.acesti copii au nevoie de mai multa atentie sunt copii mai sesibili care au nevoie de mai mult! ELENA GAVRILUT TANASA

Musafir

#42

2012-07-28 12:52

Am semnat. Succes.

Musafir

#43

2012-08-08 12:04

va multumim in numele tuturor

Musafir

#44

2012-09-28 15:10

Doriti investitii de miliarde de euro in economia romaneasca?

Doriti zeci de mii de slujbe bine platite in Romania?

Doriti impulsionarea cercetarii si transferul de tehnologii de ultima ora in tara?

Doriti dezvoltare economica sustinuta in urmatorii 10 ani?

Doriti inzestrarea armatei romane la cele mai inalte standarde?

Semnati aceasta petitie, prezentati-o familiei voastre, prietenilor si colegiilor de serviciu, pentru ca este o batalie pentru noi toti, este o lupta care inca mai poate fi castigata… Depinde doar de noi daca vom accepta sa traim in continuare astfel, fara sa ne pese de cum foloseste statul banii nostri sau dimpotriva, vom face ceva…

http://www.petitieonline.com/avioane_noi_si_dezvoltare_economica_prin_offset
iona

#45

2012-10-15 06:46

olariu ionela mama unui copil de 11 ani cu autigm care se lupta cu prejudecatile celor din jur

Musafir

#46 Re: decontare terapie autism

2012-11-19 21:04


Musafir

#47

2013-02-21 21:27

Sunt un parinte care are un copil cu nevoi speciale,sindrom Dawn,merita mai multa atentie si sprijin din partea tuturor!RESPECT !

Musafir

#48

2013-02-21 23:14

DOAMNE AJUTA!

Musafir

#49

2013-02-22 12:32

sa fie!

Musafir

#50

2013-02-25 21:45

buna ziua am un copil de 4ani si jumatate cu un diagnostic de intarziere in dezvoltarea limbajului, are nevoie de terapie , caut un sponsor cu inima deschisa pentru a ajuta un copil minune, se numeste andrei-daniel si este din galati.