Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA


Musafir

#1626

2014-01-17 07:18

NOI CHIAR NU SUNTEM IN STARE SA NE APARAM TARA?!

Musafir

#1627

2014-01-17 10:04

nu distrugerii in romania...ajunge !!!

Musafir

#1628

2014-01-17 12:23

Eu am fost intr-o zona din Texas unde se exploata acest tip de gaz, apa nu se putea bea acolo. Firma extractoare sustinea ca apa era contaminata nu numai de la fracturarea hidraulica , ci si de exploatarea petrolului, dar parca mai conteaza ca erau doua surse de contaminare si nu numai una?
As avea o intrebare: daca sub locuintele politicienilor, ale ministrilor sau ale magistratilor din Romania ( in ultimii ani s-a dovedit ca ei au drepturi pe care alti cetateni nu le au- vezi chestia cu salariile, pensiile, etc) s-ar descoperi un zacamant la 10-15 metri, cum ar reactiona ei. Poate se pun si in locul celor care deja sunt patiti. Apropo, va aduceti aminte ?, pe undeva prin Valcea parca, niste sate se scufundau, pentru ca fostele pungi subterane de petrol , umplute cu apa sarata, isi pierdusera etanseitatea .Nu credeti ca legea care stabilste ca bogatiile minerale din subsol sunt ale statului e putin cam comunista, sau demna de state din lumea a treia. Ar trebui ca cel putin un anumit procent din valoarea productiei extrase sa revina proprietarului terenului, pentru ca acesta sa-si poata incropi o noua viata in alta parte in cazuri de accidente de contaminare a mediului.
Daca lasam la mana statului sa faca ce vrea, inaltii functionari ( ca doar nu va inchipuiti ca cei marunti) isi iau spaga linistiti si vor putea distruge nu numai calitatea mediului, dar si vietile unor oameni, fara ca acestia sa beneficieze de compensatii, eventual doar de unele de forma. A se vedea ce s-a intamplat in Argentina, Peru si alte tari, unde doar statul detine controlul bogatiilor subsolului. Contaminari exista si in alte tari , unde proprietatea este mai mult sau mai putin si a proprietarilor terenului de la suprafata, insa macar acestia au si o sursa buna de venit.

Musafir

#1629

2014-01-17 13:21

Confirm

Musafir

#1630

2014-01-17 14:39

Modul de operare pervers al companiilor de exploatare(explorare) de a concesiona perimetrele de la ANRM completat de actiunile total nedemocratice ale guvernului si parlamentului de modificare a legislatiei prin care se permite autorizarea exploatarilor fara a mai solicita acordul administratiei publice locale si nici chiar a consiliului judetean, demonstreaza de la sine "murdaria" afacerii, complicitatea si celor interesati(mituiti) si interesul meschin al unor "romani fara de neam" de a-si satisface doar propriile interese fara sa tina seama de potentialul agricol, turistic, economic si social al acestei tarii pe care vor sa o otraveasca ireversibil si sa o izoleze de civilizatia sanatoasa a Europei.
Pentru exemplificare amitesc:
- prospectiunile ilegale facute pe raza localitatii Periam pe terenurile extravilane a mai bine de 10 locuitori, de firme cu angajati din Ungaria, in perioada 2008 - 2010, sub pretextul executarii de foraje pentru descoperirea zacamintelor de petrol si ape termale, care mai tarziu au stat la baza incheierii acordurilor de concesionare reglementate de HG 885/2013 - Biled, HG/886/2013 - Periam si HG 887/2013 - Baile Felix;
- modificarea legislatiei de obtinere a autorizatiei de construire pentru foraje de petrol si gaze (fara dezbatere publica si consultare a institutiilor de pe plan local) prin simpla aprobare a parlamentului si promulgarea de presedinte a Legii nr. 81/09.04.2013 prin care cei interesati de exploatare nu mai cer autorizarea la nivelul administratie publice locale sau consiliului judetean ci direct la ANRM, respectiv cardasia guvernul-parlament-presedinte.
Adevarat spirit democratic!?
Concluzia este clara: NU FRACTURARII HIDRAULICE! domnilor conducatori, daca va mai poate numi "domni" acest popor.

Musafir

#1631

2014-01-17 17:35

nu sunt pt exploatarea gazelor de sist pt ca:
1)nu sunt indeajuns de cercetate efectele pe termen lung
2)consider ca aceasta exploatare a gazelor de sist nu se face in interesul poporului roman

Musafir

#1632

2014-01-17 17:57

nu sunt de acord si.

Musafir

#1633

2014-01-17 19:21

Afara cu hoti

Musafir

#1634

2014-01-17 19:22

Nu vreau

Musafir

#1635

2014-01-17 20:41

Avem o tara frumoasa si bogata pacat ca nu avem conducatori care sa o gestioneze corect si avutia nationala care este a tuturor nu este impartita corect.Am ramas cu veniturile de pe vremea lui "ceasca",in afara de guvernul Tariceanu nimeni nu s-a gindit sa creasca veniturile cetateanului si ne miram de ce nu ne respecta europa.Pai cum sa ne respecte daca acceptam sa fim condusi de hoti si tradatori?inseamna ca suntem toti hoti si tradatori.Ne meritam conducatorii,iar celelalte popoare din jur se bucura de raul nostru si cauta sa ne fure si ei.Ne dispretuiesc pt. prostia si lenea noastra.Am crezut in generatia tinara dar acestie se dovedesc mai lipsiti de educatie si mai nepasatori ca noi.

Musafir

#1636

2014-01-17 21:13

dupa ce Romania v-a pierde toate zacamintele si toate bogatiile acestei minunate tari nu o sa mai aveti nimic....insa proverbul: '' numai dupa ce ai pierdut acel ceva iti dai seama cat de valoros a fost''.

Musafir

#1637

2014-01-18 08:58

Nu doresc ca o comoara ca Baile Felix sa fie distrusa de niste companii si politicieni flămânzi de bani.


Musafir

#1638

2014-01-18 16:00

va sugrez sa prezentati in parlament documentare cu zonele in care au avut loc exploatarea gazelor de sist prin fracturare hidraulica si cum comenteaza ceea ce vad.
pin prezenta noastra la vot le dam legitimitate politicienilor.Atunci daca vocea noastra nu este auzita sau actioneaza impotriva intereselor unor comunitati romanesti pentru ce mai mergem ls vot.

Musafir

#1639

2014-01-18 20:48

Vreau sa mai pot bea apa din fintina, nu sa sar in aer....

Musafir

#1640

2014-01-19 08:03

GAZELE DE SIST AU OTRAVIT VIATA OAMENILOR PE UNDE SAU FACUT FORARI,SUNT IMPOTRIVA EXTRAGERII LOR IN ROMANIA VREM O TARA CURATA,CU OAMENI SANATOSI.
CU STIMA MIHAI LAZAR

Musafir

#1641

2014-01-19 10:55

am vazut Zimnicea dupa cutremurul din 1977

Musafir

#1642

2014-01-19 18:55

fara

Musafir

#1643

2014-01-19 20:13

Sunt impotriva atita timp cit nu se spune cu cit se va imbunatatii viata mea daca se extrag gazele de sist.

Musafir

#1644

2014-01-20 12:05

NU! autodistrugerii cu complicitatea guvernului vindut mai marilor acestei planete!

Musafir

#1645

2014-01-20 22:27

STOP exploatarii gazelir de sist !

Musafir

#1646

2014-01-21 14:22

nimic nu e prea putin sau inutil, sa incercam toate posibilitatile.

Musafir

#1647

2014-01-21 16:18

nu,plecati mai repede din tara pana nu va luam la pietre.

Musafir

#1648

2014-01-23 13:55

În momentul de față industria României este la nivelul la care este! Energia pe care o producem ne asigură independența energetică. Să lăsăm ce mai avem copiilor noștri, copiilor copiilor noștri... Poate se descoperă metode mai ”bune” de extracție a gazelor de șist! Poate vin vremuri mai grele și est bine să mai avem resurse! Puternici sunt cei ce au resurse... ne-ar mai trebui și conducătri

Musafir

#1649

2014-01-26 16:28

Judetul Buzau Comuna Scutelnici..prima sonda pt explorarea gazelor de sist...aici am copilarit eu ...nu imi vine sa cred cat de idioti sunt oamenii din primarie de au permis asa ceva

Musafir

#1650

2014-01-28 08:04

Nu vrem sa plecam din tara pentru a putea trai. Avem tara si pamant primit de la stramosi si se cuvine sa ne vedem stranepotii bucurandu-se de acestea. Nu se cuvine sa stricam ceea ce nu am cladit, chiar daca ar fi sa mancam doar paine si apa.