Apel pentru Schimbare Adevărată!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel pentru Schimbare Adevărată!

ZARA

#1276

2012-02-20 22:12

Am semnat petitia respectiva in primul rand pentruca sper ca aceasta petitia sa poata da nastere unei formatiuni politice. Numai in acest mod aceste dorinte pot fi puse in aplicare. Al doilea motiv, este faptul ca l-a semnat si Mircea Geoana, personaj politic atipic pentru societatea romaneasca, pe care eu personal il apreciez foarte mult.
Dac Press
Musafir

#1277

2012-02-20 22:16

Un singur amendament. Eu sunt dac din tata-n fiu. Neagoe ma cheama, ca pe munte. Si Bucur n-a fost un cioban, ci era dac. Mihai Patrascu Domnul primei uniri, era numit de cronicarii maghiari in latina DACUS MALUS, deci avem de redobancit demnitatea si stergerea miciunii c-am fi un neam de corcituri, de infractori, de cersetori. Pai vad semnatarii, ei ce-au dus faima tarii si stiinta si credinta. Adevar dorim,sa nu fim mintiti pentru ca stim. Noi suntem ce-au vrut altii sa fim. Ne-am complacut sa ne mandrim cu ce nu suntem. Suntem doar Daci curati, unii treziti de mult, unii de loc. Schimbam minciuna milenara cu adevar documentat, revndicam ce suntem cu adevarat. Eu sunt de etnie DAC din neamul Pelilor,


Musafir

#1279

2012-02-21 06:15

O simpla petitie nu cred ca poate face schimbari majore. Au mai fost si altele si n-au dus niciunde. In situatia in care demersurile dvs. se materializeaza in crearea unei formatiuni politice (singura modalitate de a se putea face schimbari), va sugerez sa nu restrictionati intrarea in formatiunea politica a nimanui cu exceptia cazurilor penale decise de instantele de judecata, definitive. Oameni buni si rai sunt peste tot si in zona politica si in mediul de afaceri si in administratie si in general peste tot. Existenta unor persoanele imorale, necinstite, sau compromise nu tine nici de locul de munca, nici de varsta, nici de educatie si nici de competenta profesionala. Ceeace va sugerez este sa functioneze prezumtia de nevinovatie la intrarea in formatiunea dvs. si o selectie severa doar atunci cand veti hotara promovarile pe functii si candidatii pentru alegeri. Am lucrat si inca activez intr-un domeniu al administratiei locale si in masura in care voi fi solicitata sau ascultata imi voi aduce aportul in modul cel mai dezinteresat, la aceea schimbare atat de necesara pentru salvarea a ceea ce se mai poate salva in Romania. In colectivul de initiere a apelului, am vazut nume care pot prezenta o garantie a bunelor dvs. intentii. Va urez mult succes si astept cu nerabdare aparitia pe scena politica a unei formatiuni politice care sa se deosebeasca de cele prezente,la care sa primeze interesul national, sa renasca simtul patriotic, sa existe echilibrul si dreptate sociala si mai mult decat orice sa se instaureze dictatura LEGII.
ZARA

#1280 Ne citeste cineva ?

2012-02-21 06:19

Numarul comentariilor este foarte mare. Ma intreb, oare le citeste cineva ?
Ioan Grosu
Musafir

#1281

2012-02-21 10:56

Mai jos sunt INFO despre o jucarie/dispozitiv didactic foarte noua si
care atrage turistii prin noutatea si magicul ei si cu care TOTI romanii se pot mindri ca a fost inventata in Romania:
http://www.romaniadindiaspora.ning.com/xn/detail/6327117:BlogPost:69652
(In unul dintre link uri s a strecurat o greseala .Aici este cel corect :
http://stiinta.info/news/335/) .
Cu stima
Prof. dr.fiz. Ioan Grosu /Iasi/Romania
Mobil 0040 726 024 330
ioan_grosu45@yahoo.co.uk
igrosu@umfiasi.ro
ioan.grosu@chem.uaic.ro


Musafir

#1282

2012-02-21 12:22

jos cu acesti tirani care au saracit tara ptr.toti care au condus din 1989 si pina acum,cei care vor veni la conducerea tarii sa fi oameni cu frica de d.zeu si sa,scoata tara la lumina semneaza un pensionar de 69 ani cu deosebit respect STEFAN

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-02-21 12:24



Musafir

#1284

2012-02-21 14:11

Da, este nevoie urgenta de o schimbare. Romania pare abandonata unor lideri care urmaresc un singur tel si anume, sa aiba cat mai multi bani. Nu mai exista economie, nu mai exista un invatamant performant, cultura se tareste, sportul este la pamant. Absolut toate activitatile sunt intr-un declin accelerat. Asistam stupefiat la comentariile unor crainici sportivi care afirmau ca PIB Romaniei este sub cel al Ghanei...La timpuri noi, oameni noi! De asta este nevoie acum.


Musafir

#1285

2012-02-21 18:07

Sunt de acord cu punctele expuse şi aş mai avea şi eu câteva puncte foarte importante:
-scoaterea celor ce fac parte din organizaţii masonice din rândul procurorilor,judecătorilor,poliţiştilor şi din armată precum şi din conducerea tuturor instituţiilor de stat;
-revizuirea tuturor legilor care sunt împotriva ststului de drept şi împotriva cetăţrnilor oneşti şi patrioţi ;
-excluderea masonilor din Biserica Ortodoxă Română ;
-desfinţarea taxei de poluare întrucât aceasta este inclusă în preţul benzinei şi al motorinei ;
-confiscarea averilor care nu pot fi justificate;
-condamnarea trădătorilor care au distrus economia ţării ;
-................................................

Musafir

#1286

2012-02-21 18:25

Trebuie să se aleagă mai întâi niște principii, cum ar fi:
-O comisie care să întocmească criterii de alegere în funcțiile de conducere (metodologii de aplicare, etc); o măsură ar fi ca din această comisie să facă parte structurile ACADEMIEI (doar membrii care au peste 5 luni vechime în ACADEMIE. Alegerea lor să se facă tot în ACADEMIE. Eventual să fie validată și cu o contribuție a societății civile (să zicem un grup mare de artiști cu vârstă peste 50 ani).
-alte principii ar urma să fie adopltate din mers cu contribuția a cât mai mulți voluntari dar care , repet, să fie alese de o echipă formată în ACADEMIA ROMÂNĂ.
-La președenția ROMÂNIEI să candideze pensionari din cercetare, onești, care au merite concrete (rezultate ), propuși de grupuri de peste 20 colegi (girați la candidatură o comisie de foști colegi + foști rivali de competiție
-etc
-etc
O astfel de Petiție aș semna cu ochii închiși.
Să ne amintim că și pe cei de la putere i-am votat doar pt că au avut TUPEU să candideze , EI ȘI AI LOR........Nimeni nu i-a testat NU CRED CĂ sunt 20% TEFERI (moral sau psihologic, dacă nu și mintal)
Inițiativa este bună dar controlul LIDERILOR, .............???????????

Doamne ajută-ne !

Musafir

#1287

2012-02-21 18:35

Cei ce ar pregăti alegeri , de ori ce fel, ar trebui să nu fie implicați în alegerile propriu zise.
Să nu candideze și să nu propună candidați.
Să stabilească doar reguli, principii, norme etc
Să se elimine grupurile de interese (vezi legiuitorii care au stabilit avantaje ”cât cuprinde” pt breasla lor. NOCOMENT

Musafir

#1288

2012-02-21 21:34

TREBUIE FACUTA SCHIBAREA NEAPARAT CA NE-AM SATURAT DE CAND SUNTEM FURTI SI MINTITI. TREBUIE SA GANDIM FOARTE BINE CE ALEGEM DE ACUM INCOLO.

Musafir

#1289

2012-02-21 21:34

dece parlamentarii care lipsesc sunt platiti inegral /din banii nostri putini/acesta este serviciul lor si sunt platiti regeste .SA FIE NEMOTIVATI SI SA NU FIE PLATITI.Sa se respecte codul muncii!!!

Musafir

#1290

2012-02-21 21:35

vreau o tara cat de cat, normala

Musafir

#1291

2012-02-21 21:36

sper sa iasa ceva bun dar.......... nu mai am incredere ca asa va fi Bunl Dumnezeu sa va ajute ca suntem la limita rabdari

Musafir

#1292

2012-02-21 21:38

Vreau sa fiu apreciata pentru ceea ce stiu sa fac, nu pentru contul meu din banca!!!

Musafir

#1293

2012-02-21 21:40

am mari rezerve ca domnisoara copos nu va fura exact ca taticul ei celebru membru utc !!!!!

Musafir

#1294

2012-02-21 21:43

Votati impotriva tuturor constrangerilor de orice fel, votati schimbarea, adevarata schimbare !

Musafir

#1295

2012-02-21 21:45

NU A.C.T.A.
CLASA POLITICA INTEGRA MORAL
JOS CORUPTIEI

Musafir

#1296

2012-02-21 21:45

Pamantul romanesc a oprit asupritorii din inceputurile istoriei. Nu o sa se opreasca acuma!

Musafir

#1297

2012-02-21 21:47

trebuie neaparat,o schimbare,neam saturat,de minciunile lor,au falimentat toate intreprinderile,leau vindut,si iei sau inbogatit. romanii trebuie sa se trezeasca,acum,in ultimu moment,sa facem ceva,sa traim,mai bine,la lasam ceva in,urma copiilor nostri.

Musafir

#1298

2012-02-21 21:50

in timpul comunismului mi sa furat copilaria iar acum traiul decent si viata.

Musafir

#1299

2012-02-21 21:52

Schimbarea adevarata va fi cind vor disparea iliestii,romanii,vosganienii basestii,voiculestii si toti acolitii lor;cind tinerii vor avea unde sa munceasca si-si vor pune in valoare toata priceperea si cunostintele lor; cind vor ajunge la putere oamenii cu bun simt,bine intentionati,cind politici nu vor mai avea cui sa dea ,cind vom avea o justitie cu adevaratindependenta... La virsta mea as dori o schimbare adevarata macar pentru urmasii urmasilor mei !

Musafir

#1300

2012-02-21 21:52

Popor român

Îţi scriu pentru că sper ca măcar acum,să îţi aminteşti cine ai fost,cine eşti şi poate aşa vezi încotro te îndrepţi!Eşti singurul popor european care trăieşte încă acolo unde s-a născut. Nu o spun eu, o spune istoria popoarelor. O fi mult, o fi puţin, nu ştiu dar ştiu că eşti unic în Europa, această Europă care te loveşte, te jigneşte şi te umileşte. De ce o laşi să facă asta, când tu eşti singurul popor născut , crescut şi educat în graniţele sale ?Eşti primul popor din lume care a folosit scrierea. Nu o spun eu, o spun tăbliţele de la Tărtăria , şi o recunosc toţi cei care le-au studiat.
Acum 7000 de ani, când alţii nici nu existau ca popor, pe aceste meleaguri locuitorii scriau, pentru a ne lăsa nouă mândria de a fi prima civilizaţie care se semnează pe acest pământ. Scrierea sumeriană a apărut 1000 de ani mai târziu şi totuşi mulţi se fac că nu văd şi nu recunosc adevărul. Cât timp o să te laşi neglijat ?Ai fost singurul popor pe care nici o putere din lume nu l-a cucerit chiar dacă ai fost împărţit, despărţit şi asuprit de mai multe imperii. Nici unul nu a putut să te cucerească cât ai fost unit, nici romanii care au stăpânit doar o parte din vechea Dacie, cealaltă fiind stăpânită de Dacii liberi, nici turcii care nu au reuşit niciodată să îţi transforme teritoriul în paşalâc. Toate marile înfrângeri s-au bazat pe trădare. NIMENI NU A REUŞIT SĂ TE SUPUNĂ CÂT AI FOST UNIT. De ce te laşi dezbinat ?Ai fost scut creştinătăţii, când întreaga Europă tremura de teama islamului.
Sângele tău a salvat Europa iar românul Iancu de Hunedoara a salvat Viena şi întreaga Europa de furia semilunii. Acum, tu popor de salvatori ai creştinismului, eşti tratat ca un paria. Când îţi vei revendica drepturile ?Din tine au apărut: Eminescu, Enescu, Brâncuşi, Gogu Constantinescu, Vuia, Vlaicu, Coandă, Petrache Poenaru, Nicolae Teclu, Spiru Haret, Herman Oberth, Conrad Haas. Dar ce păcat, cei mai mulţi şi-au pus minţile sclipitoare în slujba altor ţări pentru că acasă nu i-a ascultat nimeni. De ce ai lăsat să se întâmple asta? Astăzi, popor român pentru tine se rescrie istoria. Cum vrei să se facă asta ? Cum vrei să te vadă cei ce îţi vor urma ? -

Astăzi, ca şi pe vremea fanarioţilor, domnitorul şi divăniţii nu au nici o legătură cu tine. Sunt străini de interesele şi dorinţele tale tot ce doresc este să stea cât mai mult în funcţie şi să câştige cât mai mult.
Tu taci; -
Astăzi , ca şi pe vremea cuceririi romane, bogăţiile tării, aceleaşi mine de aur, argint sare, mierea acestui pământ sunt exploatate de alţii cu braţele tale şi se duc pentru a umple visteriile străinilor de neam.
Tu taci; -
Astăzi, ca şi pe vremea asupririi austro – ungare, drepturile românilor sunt călcate în picioare, iar cei puţini fac legea pentru cei mulţi.
Tu taci; -
Astăzi, ca şi în vremuri de restrişte, românii pleacă din ţară, să muncească, sau să îşi vândă inteligenţa pentru că ţara lor nu are nevoie de ei. Câţi dintre ei sunt viitorii Brâncuşi, Coandă, Conrad Haas, te-ai gândit la asta ? Conducătorii acestei ţări au nevoie de slujbaşi proşti, lipsiţi de educaţie, lipsiţi de caracter, lipsiţi de voinţă, lipsiţi de coloană vertebrală, ca să îi poată îndoi şi face figurine de plastilină din ei.
Tu taci; -
Astăzi, ca şi pe vremea bolşevismului, la mare preţ sunt trădătorii, linguşitorii, vânzătorii de neam şi conştiinţă, traseiştii politici, gata să calce pe cadavre pentru a parveni şi a îşi păstra privilegiile.
Tu taci; -
Astăzi, parlamentul şi guvernul ţării, divăniţii de azi, arendează pământurile şi întreprinderile “nerentabile “ la indicaţiile unor străini de neam cărora le cântă osanale, unor arendaşi străini, spunând că asta se numeşte privatizare. Pentru aceste arende, ei primesc peşcheşul iar ţara rămâne pe butuci.
Tu taci; -
Astăzi, urmele civilizaţiei străbunilor voştri sunt şterse pentru ca fii tăi să nu mai ştie niciodată cum au apărut ei pe acest pământ, cine le sunt strămoşii şi care le sunt meritele:
1. Vechile situri arheologice sunt distruse, se construiesc şosele experimentale peste ele, Sarmisegetuza, Grădiştea, Munţii Buzăului, sunt vândute sub pretextul impulsionării turismului, unor privaţi care habar nu au că în pământul pe care îl calcă zace istoria ta încă nedescoperită.
Tu taci;
2. Elemente din tezaurul ţării sunt trimise “ la expoziţie“ în afara ţării şi uită să se mai întoarcă, iar cei ce le-au scos nu dau nici un răspuns, se fac că au uitat de ele.
Tu taci;
3. Arhivele tării sunt cedate printr-o lege a arhivelor străină de interesele naţionale, celor ce vor să scoată din mintea românilor ideea şi dovezile de unitate naţională.
Tu taci ; -
Slujbaşii ţării, căftăniţii vând la preţ de piatră seacă şi fier vechi bunurile realizate de tine, sub oblăduirea şefilor lor, împart banii, apoi sunt “judecaţi” de ochii lumii şi primesc pedepse cu suspendare, adică “mulţumesc, la revedere, te mai chemăm noi când avem nevoie de serviciile tale”.
Tu taci ; -
Oştirea ţării este batjocorită, decimată, dezarmată,pusă în slujba altora, copiii tăi mor pe pământuri străine iar Hatmanul Suprem vine în faţa ta şi spune că suntem într-o mare încurcătură, vom fi nevoiţi să împrumutăm avioane străine pentru a ne asigura siguranţa aeriană, de parcă asta s-a întâmplat peste noapte şi nu este urmarea politici sale dezastruoase, de parcă nimic din ceea ce se întâmpla românului azi nu i se datorează lui.
Tu taci;-
Dispar din instituţii ale statului arhive cu invenţii şi inovaţii de interes strategic privind cercetarea nucleară. Cei puşi să le păzească nu păţesc nimic, iar cei ce trebuie să investigheze spun că nu e nimic deosebit. -
Tu taci; -
- Ţi se fură voturile iar comisia care trebuia să investigheze pe cei care au fost prinşi cu vot dublu, nu dă nici un răspuns deşi există dovezi că ai fost furat şi voinţa ta răsturnată. -
Tu taci; - -
În divan, se fură la 2-3 mâini, unii chiulesc alţii se fac că lucrează, iar alţii mânuiesc legile după bunul plac, în văzul tuturor şi nu li se întâmplă nimic. -
Tu taci; -
- Sistemul educaţional se reduce la bani, bani la înscriere, bani la examene, bani la absenţe, bani la promovare, bani la angajare, bani la reexaminare. Copiii tăi nu mai ştiu nici cum îi cheamă dacă nu se uită pe internet sau nu primesc un SMS. -
Tu taci; -
- Dacă te îmbolnăveşti , nu ai unde să te duci, s-au închis spitalele , s-au scumpit medicamentele, trebuie să mergi dacă eşti operat cu faşele şi anestezicul de acasă, altfel mori neoperat sau deschis şi neînchis. Intri în spital pentru o unghie lovită şi ieşi cu 10 boli pe care nu le aveai la intrare. -
Tu taci; - -
Un copil de 15 ani, român sportiv, este bătut de colegii de echipă maghiari, pentru că e român , chiar de Ziua Naţională a României. Nu se întâmplă nimic. Ceva mai târziu, Hocheiştii Naţionalei României, (de naţionalitate maghiară) la un meci cu selecţionata Ungariei tac când se intonează Imnul României, dar cântă cu foc imnul Ungariei şi pe cel al ŢINUTULUI SECUIESC, imn care nu avea ce căuta la o manifestare oficială. - Toţi tac. - Tu taci; - -
Guvernanţii nu fac altceva decât să te jupoaie, îţi bagă mâna în buzunar şi îţi iau banii pentru că eşti prea bogat în viziunea lor sau nu meriţi ce ai câştigat , iar ţara nu are bani. Se împrumută lăsându-te dator pe sute de ani fără să le pese ce vor face şi de unde vor plăti datoriile cei ce le vor urma. -
Tu taci; -
- Duşmanii tăi, cei ce vor să te vadă dispărut pentru a îţi lua locul, îţi impun ce să mănânci, ce să bei, ce medicamente să iei, fac experimente cu tine, te folosesc drept cobai cu avizul şi ajutorul trădătorilor din fruntea ţării, care le aplică legile într-un Codex Alimentarius care te duce la pieire. -
Tu taci; - - Parlamentarii îşi votează legi speciale, se protejează împotriva judecăţii pentru hoţiile şi prostiile pe care le fac, se acoperă cu legi făcute numai pentru ei, şi fură acoperindu-se unul pe altul. -
Tu taci; - -
Preşedintele ţării îşi exprimă oficial acordul de modificare a Constituţiei ţării, la cererea unor străini, care îşi urmăresc propriile interese, fără a consulta măcar parlamentul dar să mai te consulte pe tine . -
Tu taci; - -
Un român plecat de acasă, descoperă peste hotare că ţara lui are de recuperat o sumă mare de bani de la alt stat. Ce fac parlamentarii români? Refuză să investigheze cazul pentru că nu vor să îi supere pe cei ce îi ţin pe jilţuri fără să le pese de interesul naţiunii trădând jurământul făcut la investire. -
Tu taci; -

Asta se întâmplă astăzi, popor român, şi -
Tu taci; -

Dacă ar fi ca tot ceea ce se întâmplă să se răsfrângă numai asupra ta,românul de azi, nu ţi-aş scrie un cuvânt. Te-aş lăsa să lâncezeşti, să dormi până se aşterne praful peste tine şi mătura istoriei te va scoate afară din mintea celor ce vor urma, ca pe o întâmplare neplăcută. Dar tu popor român de azi, eşti legat de cel de ieri şi de cel de mâine şi odată cu tine piere nu numai trecutul, dar şi viitorul acestui neam. -

Cât o să mai taci ? -
Trezeşte-te popor român, trezeşte-te român adormit şi nu lăsa să se şteargă dintr-o trăsătură de condei tot ce ti-au lăsat părinţii, nu îţi lăsa copiii pe drumuri, sclavi ai celor ce nici nu existau pe când tu ştiai să scrii.