GRATIERI COLECTIVE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția GRATIERI COLECTIVE

adriana0291

#1 Amnistie si gratiere

2013-09-22 13:48

Situatia juridica din Romania este la pamant! Daca toata lumea se plange ca se cheltuie foarte multi bani cu detinutii, atunci sa se faca ceva si sa elibereze in masa pentru ca nici locuri nu mai au in penitenciare si nici mancare sa le dea. Eu ma ocup de situatia si integrarea sociala a detinutilor si vizitez destul de des penitenciarele. Multi dintre voi nu va imaginati viata de acolo. Pe romaneste spus ,, jale fara mangaiere" ! Nu spun neaparat ca sunt nevinovati, dar multi vor sa-si indrepte greselile, sa fie acasa alaturi de familii si sa mearga pe drumul drept in viata. Oameni buni, ei nu sunt animale! Sunt niste oameni tinuti ca niste animale fara caldura, fara mancare normala, fara apa, doar la program pentru igiena. Multi cedeaza psihic si saptamanal sunt cazuri de suicid. Dar bineinteles ca mass media nu arata si aceste lucruri pentru ca se musamalizeaza totul. Numai saptamana aceasta la 2 dintre penitenciarele pe care le vizitez au fost 3 cazuri de suicid prin spanzurare dintre care 2 dintre detinuti au fost salvati de catre colegii de camere, iar celelalt caz s-a sfarsit tragic. Este anormal ce se intampla! Eu sunt pentru proiectul de amnistiere pana la 4 ani si gratiere in totalitate pana la 6 ani, iar pentru cei pana la 10 ani scaderea cu 1/3. Intr-adevar sa fie exclusi ucigasii, violatorii si pedofilii, dar restul sa li se dea sansa de a se indrepta!

Musafir

#2 Re: Amnistie si gratiere

2013-12-10 20:32


Musafir

#3

2013-12-11 11:13

trebuie facuta gratierea sa dam o sansa aproapelui nostru penitenciarele distrug sistematic tinertul nu sint recuperati din contra au pedepse mari pt.fapte minore si pedepse mici pt.fapte grele
LEX

#4 fara amnistie

2014-01-17 11:48

Trebuie sa va ganditi in primul rand la cat de periculosi sunt acesti oameni,unii au furat,altii au inselat,altii au omorat oameni nevinovati in accidente....,societatea nu este pregatita din punct de vedere moral si financiar sa-i primeasca,nu cred ca v-ati simti in siguranta cu un astfel de vecin,nu stiu daca ati mai avea aceesi parere daca ai fi una din victimele lor.FARA AMNISTIE,SA-SI FACA PEDEAPSA.
carmen

#5 Re: fara amnistie

2014-06-18 20:11

#4: LEX - fara amnistie

Este vorba de fapte ce nu includ violenta(omoruri,violuri,etc)!Poate daca v-ati interesa inainte despre ce este vorba ar merge si tara asta altfel!Oamenii care sunt inchisi pt niste idiotenii sunt terminati!Nu mai iesi om de acolo!Inainte sa spuneti NU cu vehementa poate va ganditi ca i se poate intampla cuiva drag... iar atunci chiar esti un om distrus!


Musafir

#6

2014-06-18 20:15

Sustin aprobarea petitiei!Sunt oamenii care au gresit doar o data in viata lor si acum platesc mult prea scump pentru asta,atat ei cat si familiile lor!Toti avem dreptul la a doua sansa sau macar la conditii umane de supravietuit nu la conditiile actuale din penitenciare.....in schimb ne vrem europeni!